Контакт

Европа

Тимот на Брисел кој ќе го „пегла“ договорот за развод на Велика Британија со ЕУ

Објавено пред

 

 

– Mишел Барние е главниот преговарач на Европската унија за Брекзит. Тој во моментов располага со тим од 29 лица, кои ќе ги координираат напорите на Брисел за постигнување договор за развод со Велика Британија до 2019 година.

 

Тимот

 

Тимот е предводена од 66-годишниот Барние, поранешен француски министер и еврокомесар,  а тимот може да координира и да користи експертиза од Европската комисија.

 

Заменик главен преговарач е Сабине Вејнд, која е долгогодишен претставник на Германија во Европската комисијата. Таа учела на Кембриџ во 80-тите години на минатиот век. Првата половина од 23-годишната кариера ја минува во Европската комисија, каде работи во областа на трговската политика, а подоцна е ангажирана на работни задачи за координација помеѓу евро-институциите.

 

Како главен советник за стратегија, координацијата и комуникација е Стефани Ризо, француски економист со кариера во областа на буџетите и финансии во Европската комисијата. Таа  директно е потчинета на Барние.

Нејзиниот седум член тим вклучува правни и дипломатски советници, како и малтешки претставник, чија задача е да ги одржува врските меѓу 27-те земји членки на ЕУ без Британија.

 

Ова ќе се случува преку извештаи до Европскиот совет, предводен од поранешниот полски премиер Доналд Туск. Белгискиот дипломат Дидие Сејоус, таму ќе биде координаторот за Брекзит Во јуни, кога завршува шестмесечното европско претседателство на Малта, Естонец ќе ја преземе екипата на Барние, следен е Бугарин, Австриец, па Романец.

 

Три специјализирани одделенија ќе одговараат пред Вејнд: внатрешен пазар, сектори и меѓусекторски прописи со седумчлен тим: буџет, расходни обврски и програми со двајца членови, трговија и надворешните односи, внатрешна и надворешна безбедност со тројца членови.

 

Времето

 

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изјави дека почетокот е 29 март, официјалното активирањето на член 50 од договорот за напуштање на ЕУ.

Откако Меј испрати официјално писмо, за Велика Британија почнуваат да течат двете години во кои треба или да постигне договор, или да биде исфрлена од ЕУ, без да најде решение за проблемите.

 

Барние вели дека тоа му дава рок од 16 месеци тешка работа, која би требало да заврши некаде до октомври 2018 година. Во рамките на тој период тој треба да се постигне договор – официјално ратификуван од земјите и Европскиот парламент, пред Велика Британија да ја напушти заедницата во март или април 2019 година.

 

Условите

 

Барние методично се ангажирал со решавањето на проблемите во области како: британските плаќања за покривање на обврските што направила како земја членка (претставници на ЕУ зборуваат за, грубо кажано, околу 60 милијарди евра); правниот статус на вработените во странство, граѓани на ЕУ и на Велика Британија од двете страни на новата граница; како ќе функционира новата граница, особено во врска со трговијата и најмногу во Ирска.

 

Освен да посочате деталите околу односите со ЕУ, Меј вели дека сака да се постигне сеопфатен договор за слободна трговија во рамките на овие две години. Многу претставници на ЕУ и на Велика Британија се сомневаат дека тоа може да се случи за толку краток период. ЕУ инсистира разводот да биде договорен пред да се дефинираат условите за нови трговски односи и е отворена за преодни договори од 2019 година

“Денес е прв ден на еден многу тежок пат”, рече во средата Мишел Барние.крај /мф/кс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ердоган до амбасадорите кои требаше да бидат протерани од Турција: Бидете повнимателни во изјавите

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека западните амбасадори кои требаше да бидат протерани од Турција отстапија од првичните намери и ги повика да бидат повнимателни во идните изјави, пренесоа медиумите во светот.

Ердоган во текот на викендот изјави дека наредил амбасадорите на 10 западни земји да бидат прогласени за „персона нон грата“ бидејќи повикале да се ослободи бизнисменот Осман Кавала, кој беше приведен пред четири години под обвинение за финансирање протести и учество во пуч.

Соединетите Американски Држави и другите амбасади денеска соопштија дека се придржуваат до дипломатската конвенција која не се меша во внатрешните работи на земјата домаќин.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија со предупредување до Германија: „Не тестирајте ја способноста на нашата армија“

Објавено пред

Во пресрет на состанокот на НАТО, одржан од 21 до 22 октомври во Брисел, германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер покажа незаинтересираност за сериозен дијалог со Москва за деескалација на ситуацијата, пренесуваат руските агенции.

Таа посочи дека НАТО треба да покаже подготвеност да ја искористи својата војска против Русија, анализираат истите во своите написи.

„Се надеваме дека ќе има разумни лидери во Германија кои ќе можат да го одвратат нивниот министер за одбрана од непромислена желба да ја тестира способноста на нашите вооружени сили“, се вели во коментарот на Марија Захарова.

Таа во напишаното додава дека седницата на Советот на НАТО уште еднаш покажала дека огромната машинерија на НАТО и по 70 години е исклучиво насочена кон ограничување на Русија.

„Алијансата, која повторно неуспешно ја заврши ерата на големи операции, како и за време на Студената војна, го зајакнува својот потенцијал да му се спротивстави на противникот од исток“, ја пренесуваат напишаната порака на Захарова руските агенции.

За таа цел, министрите на НАТО утврдија стратешки план за реализација на Концептот за одбрана и воздржаност во Евроатлантикот и одлучија да ги ажурираат одбранбените планови на алијансата на „источниот раб“.

„Тие имаат намера да ги зголемат воздушните патроли над Балтикот, во водите на Црното Море и да ја зголемат мобилноста на вооружените сили“, вели Захарова.

Претходно, германската министерка за одбрана Анегрет Крамп Каренбауер изјави дека НАТО треба да ѝ покаже на Русија подготвеност да користи оружје во случај на потреба.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ ѝ одговори на Полска: Нема простор за воена реторика

Објавено пред

Портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер, ѝ порача на Полска дека нема место за воена реторика меѓу партнерите во ЕУ.

Мамер го изјави ова откако полскиот премиер Матеуш Моравјецки рече дека одбивањето пари од Брисел поради прашања поврзани со владеењето на правото ќе биде како почеток на Третата светска војна.

Во интервју за „Фајненшл тајмс“, Моравјецки ја обвини ЕУ дека бара работи од Варшава држејќи ѝ пиштол на глава и побара од Брисел да се откаже од заканите и санкциите против Полска.

Коментарите уследија по години на контроверзии околу промените направени од полската влада во судовите на земјата.

ЕУ смета дека промените ги нарушуваат демократските контроли и рамнотежа, а Европската комисија ги задржува милијардите евра обезбедени за Полска во планот за закрепнување од пандемијата.

На прашањето дали Полска може да го искористи своето вето за да ги блокира законите како одговор на, на пример, климатските прашања, Моравјецки рече: „Ако започне Трета светска војна, ние ќе ги браниме нашите права со секое оружје што ни е на располагање“.

Прашан за коментар на брифингот, портпаролот на Европската комисија, Ерик Мамер, рече дека ЕУ е проект кој многу успешно придонесе за воспоставување траен мир меѓу нејзините земји членки.

Тој додаде дека нема место за реторика поврзана со војна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина штити и дека е сигурна за деца

Компанијата „Модерна“ ги објави позитивните резултати од својата вакцина против коронавирус кај деца на возраст од шест до 11 години...

Македонија7 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија9 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет9 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија11 час

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ11 час

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет13 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет14 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет15 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион1 ден

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион1 ден

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија1 ден

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ1 ден

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Досие