Контакт

Европа

Фијон порача дека не се откажува, анкетите покажуваат дека Жипе би влегол во вториот круг

Објавено пред

 Мислат дека сум сам, но вие никогаш нема да се откажете, порача во неделата попладнето кандидатот на конзервативците на претстојните претседателски избори поранешниот премиер 63-годишниот Франсоа Фион, поздравен од повеќе илјади приврзаници во Париз, додека истовремено анкетите укажуваат дека неговиот противкандидат на партиските предизбори поранешен премиер и шеф на дипломатијата 71-годишниот Ален Жипе би влегол во вториот изборен круг.

dobivaj vesti na viber

 

„Мислам дека сум сам, сакаат да бидам сам, ви благодарам што дојдовте и покрај лошите временски услови, карикатурите а понекогаш и навреди“, изјави Франсоа Фијон на собирот одржан по силен дожд на кој сепак не вети дека ќе продолжи да се бори, пренесува AFP.

Овој „голем народен собир“ организиран во близина на париската знаменитост Ајфеловата кула, сепак, за аналитичарите изгледа како еден од последните обиди на Фијон да одговори на оние кои го бараат неговото повлекување поради скандалот за лажно вработување на својата сопруга Пенелопа и нивните две деца, за работи кои не ги вршеле, наводно злоупотребувајќи пари на даночните обврзници.

„Ви должам извинувања, па и извинување што морам да ја бранам својата чест и честа на мојата сопруга, а вам, како и на мене, најважно е да ја браниме нашата земја“, изјави конзервативниот кандидат кој се соочува со повлекување на поддршката во неговиот табор, 49 дена пред одржување на првиот круг од претседателските избори.

„Верувајте дека добри знам за што сум одговорен во ова искушение. Освен предавството, правосудниот календар и кампањата на валкање, оваа програма за којашто се залагам, на која ѝ верувам, на којашто ѝ верувате, наидува на големи пречки“, додаде Фијон признавајќи дека сторил „грешки“.

„Ја преиспитав својата совест“, рече Фијон повторувајќи дека критичарите нема да го принудат да се повлече.

„Фијон држи се, потребен си ѝ на Франција“, извикуваа според извештаите илјадници негови приврзаници, но нема процени колку луѓе присуствувале на овој собир.

Според досегашните анкети Фијон кој важеше за фаворит за конечниот исход до крајот на јануари, би испаднал уште во првиот круг на 23-ти април, додека во вториот круг би влегле кандидатката на крајната десница Марин Лепен и левиот центрист Емануел Макрон.

Истражувањето на јавното мнение објавено во неделата, пак, направено од институтот Kantar Sofres-Onepoint спроведено меѓу 2-ри и 4-ти март на примерок 1.027 испитаници, додека растат притисоците врз Фијон од неговата партија да се повлече од трката а на негово место да се кандидира Жипе.

Анкетата покажува дека Фијон добива само 17 отсто од гласовите, 3-процентни поени помалку отколку во анкетата од февруари, што е резултат кој го исклучува од вториот круг, во кој би се пласирале Лепен со 26 отсто и Макрон со 25 отсто од гласовите.

Меѓутоа, според сценариото со коешто Жипе би го заземал местото на Фијон, тој со 24,5 отсто би го истиснал Макрон од вториот круг кој во тој случај би освоил само 20 отсто, додека Лепен би се пласирала со 27 отсто.

Поранешниот премиер Алан Жипе, кој беше надмоќно победен од Франсоа Фијон во вториот круг од предизборите во партијата Републиканци односно на десницата и центарот во ноември 2016 година, истакна дека нема да „јуриша“, освен доколку „Фијон самиот не се повлече“.

Извори од партијата во неделата за медиумите изјавија дека раководството на партијата би можело да го повика фијон да се повлече а да го замени Жипе, особено по средбата на вториот во саботата вечерта со поранешниот претседател Николас Саркози кој го поддржа Фијон по првиот круг на предизборите.  Пратеникот Жан Леонети потврди за медиумите дека во текот на неделата попладнето дека еден од предисловите за „преземање“ на кандидатурата е да ја поддржи Фијон, како и целата партија да застане зад него./крај/мф/сн

Европа

ЕУ сака да формира специјален суд за руските злосторства

Објавено пред

Првиот чекор во борбата против неказнивоста за злосторствата извршени во руската агресија врз Украина би можело да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази, изјави комесарот за правда на Европската комисија Дидие Рејндерс.

dobivaj vesti na viber

„Првиот чекор може да биде формирање на специјален суд кое ќе собира докази“, рече Рејндерс денеска пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за правда во Стокхолм, каде што една од главните теми е како да се осигура дека воените злосторства во Украина се да не остане неказнето.

Канцеларијата на специјалниот суд би била лоцирана во Хаг, во седиштето на Европравда, агенција на ЕУ за судска соработка во кривичните прашања. Рејндер вели дека може брзо да се воспостави.

Европската унија се залага за формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина, а во очекување на собирање критична маса на поддршка во меѓународната заедница, сака да започне со собирање докази.

На крајот на ноември минатата година, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи формирање на специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе суди за руските злосторства.

„Русија мора да плати за своите ужасни злосторства, вклучително и злосторствата за агресија врз суверена држава“, рече Фон дер Лајен.

На маса има две опции – едната е формирање на ад хок меѓународен суд, како Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, а другата е таканаречената хибридна опција, каде што национален суд, најверојатно украински, но со меѓународни судии, би суделе за злосторства од руска агресија,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Објавено пред

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени сектори на руската економија.

dobivaj vesti na viber

„Тие во моментот се состојат од широк спектар на секторски мерки, вклучувајќи ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата и стоките со двојна употреба, индустријата, транспортот и луксузните стоки. Тие исто така ја покриваат забраната за увоз или трансфер на морска сурова нафта и одредени нафтени деривати од Русија во ЕУ, де-SWIFT на неколку руски банки и суспензија на радиодифузни активности и лиценци за неколку места за дезинформации поддржани од Кремљ“, велат од ЕУ.

Овие санкции првпат беа воведени во 2014 година како одговор на руските акции во Украина, а потоа беа проширени во февруари 2022 година по руската воена агресија врз Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Злосторствата на неонацистите во Украина покажуваат дека ги заборавиле лекциите од историјата

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека злосторствата извршени од неонацистите врз цивилите во Украина покажуваат дека тие ги заборавиле лекциите од историјата.

dobivaj vesti na viber

Путин посочи дека заборавањето на лекциите од историјата води до повторување ужасни трагедии и како доказ з тоаа ги наведе злосторствата против цивилите и етничкото чистење извршено од неонацистите во Украина.

„Против ова зло нашите војници сега се борат херојски, рамо до рамо“, рече Путин во телеграмата упатена до организаторите и учесниците на настаните посветени на одбележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот и 78-годишнината од ослободувањето на затворениците од концентрациониот логор Аушвиц од страна на Црвената армија.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт4 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија5 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија6 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет8 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет8 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија9 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет9 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет9 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет9 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија1 ден

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ1 ден

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет1 ден

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија1 ден

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија1 ден

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 ден

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет1 ден

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет2 дена

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...