Контакт

Daily news

Франција: Меланшон најуверлив во втората тв дебата за претседателските избори

Објавено пред

Во првата во историјата телевизиска дебата за француските претседателски избори на која учествуваа сите единаесет претенденти која се одржа во вторникот доцна ноќта, првичните анкети укажуваат дека најуверлив бил кандидати на левицата Жан-Лук Меланшон, но и натаму голем е процентот на гласачите кои не се одлучиле за ниеден од кандидатите.

dobivaj vesti na viber

Во телевизиската дебата, којашто се одржа на каналите BFMTV и CNews, како и на радиото RMC ноќта кон средата учествуваа единаесетте кандидати: поранешниот премиер Франсоа Фијон, поранешниот министер за образование Беноа Амон, поранешниот министер за економија Емануел Макрон, лидерката на крајната десница Марин Лепен, основачот на новото движење Непокорна Франција, Жан-Лук Меланшон, кандидатот на партијата Исправи се Франција, Николја Дупон-Ењан, кандидатот од крајно левата Работничка борба Натали Арто, лидерот на Новата антикапиталистиличка партија, Филип Путу, основачот на партијата Солидарност и прогрес, Жак Шеминад, пратеникот центрист Жан Ласал и лидерот на Народно-републиканскиот сојуз, Франсоа Аселино.

Атмосферата

Распоредот на настапите на кандидатите беше направен со жрепка. Беше одреден и редоследот на говорниците на отворањето на секоја од дебатите и репликите. За одговорите секој од кандидатите имаше на располагање вкупно 17 минути, иако не се успеа кандидатите да се задржат во овие ограничувања. Така, се покажа дека Лепен зборувала повеќе од 19 минути, а Шеминад само 15.

Минатата телевизиска дебата на којашто учествуваа петте водечки во анкетите кандидати ја постави полемиката дали може кандидатите да користат мобилни телефони, откако се покажа дека Фијон добива извештаи од својот тим буквално во директниот пренос. Овојпат, организаторите забранија кандидатите да ги носат своите паметни телефони на сцената.

Но затоа, пак, беше овозможено тие да донесат „групи за поддршка“, а на придружниците на кандидатите во студиото им беа одредени специјални места. Некои од нив ги донесоа своите заменици и помошници, а поддршката на Лепен ѝ ја даде и нејзината постара сестра Мари-Каролин.

Темите на дебатата

Овојпат дебатата беше фокусирана главно на дискусијата за внатрешната политика на земјата, местото и улогата на Франција во Европската унија и на социјалните прашања. Кандидатите требаше да одговорат на трите главни прашања: Како да се создадат работни места?; Како да се заштитат Французите? и Како ќе го спроведете вашиот социјален модел?

Дискусиите започнаа буквално во првите минути и беа доста живи, но од дофрлувањата на неколку кандидати истовремено беше невозможно да се разберат целосно нивните ветувања. Поради тесните временски рамки, политичарите зборуваа брзо и сликовито, за да добијат во време на избирачите да им пренесат што повеќе информации. Неколкупати водителот на дебатата сериозно се вмеша, за да ги прекине префрлувањата меѓу кандидатите.

Првите два часа до дебата која траеше четири часа беа посветени на прашањата на односите со Европа, исламизмот и имиграцијата.

Безбедносни прашања

Разговорите за надворешната политика беа речиси целосно посветени на улогата на Франција во Европа, додека на меѓународната агенда речиси и не беше обратено внимание.

Сепак, Беноа Амон изрази сочувство со Русија и Сирија, по терористичкиот напад во Санкт Петербург и хемискиот напад во Идлиб. Покрај тоа, Амон порача дека „има намера да се бори заедно со Русија на Владимир Путин и со САД на Доналд Трамп“.

Но не сите негови конкуренти имаа исто однос кон странските партнери. На пример, Франсоа Фијон, кандидатот на конзервативната партија Републиканци, рече дека „со Русија, Кина и САД мора да се зборува отворено“ и, исто така, повика со Москва да се направи сојуз за справување со радикалниот исламизам. Тој инсистираше на победа над тероризмот, спасувањето на Европа, обновувањето на националната гордост и вети дека ќе ги врати редот и безбедноста во земјата.

Од своја страна, лидерот на новото движење Напред, Емануел Макрон, рече дека во борбата со тероризмот неопходно е да се „искорени заканата во нејзините основи“. Неговите методи во оваа борба претпочитаат зајакнување на разузнавачките агенции и продолжување на воените операции во Сирија, Ирак и Мали.

Во разгорот на дебатата за справувањето со тероризмот, челничката на крајната десница Национален фронт, Марин Лепен рече дека Франција станала „универзитет на џихадистите“. Таа повика да се поврати контролата на границите на земјата со цел да се ограничи протокот на мигрантите, меѓу кои често се уфрлуваат терористите, а исто така да се зголеми бројот на полицајците и жандармите на 15.000 припадници. Лепен додаде дека таа е онаа којашто „ќе го врати зборот на народот“ на Франција кој е изложен на „галопирачка несигурност, дива глобализација и исламски тоталитаризам“.

Путу и Аселино, зборувајќи за безбедносните прашања, се согласија дека „Франција треба да го прекине истрајувањето на воено решение и да престане да им продава оружје на диктатурите“, под кои тие ги подразбираат особено Катар и Саудиска Арабија.

Економија

Тема на сериозни спротиставувања меѓу претседателските кандидат беше и иднината на економијата во Франција.

Лепен, којашто одамна се залага за излегување на Франција од еврозоната па и од ЕУ, повторно зборуваше за економскиот протекционизам.

На тоа се спротистави Макрон, велејќи дека предлогот на неговата ривалка да воведе „интелигентен протекционизам“ ќе доведе до намалување на куповната моќ на граѓаните и до економска војна. Тој остро ја нападна Лепен обвинувајќи ја дека „ги повторува лагите, кои порано ги говореше нејзиниот татко“, Жан-Мари Лепен, основачот на Националниот фронт, кој е отстранет од почесното претседателско место во партијата поради антисемитските ставови. Самиот тој се претстави како кандидат кој е подготвен „да преземе силни мерки“ и рече дека има доверба во Франција.

Амон, исто така, реплицираше на говорот на Лепен. „Што би се случило при излегување од ЕУ? Утре нема да постои Европа, а конкуренцијата ќе стане неконтролирана“, рече.

Образецот за претседател

Друга тема на којашто остро се судрија мислењата на кандидатите беше прашањето на „примерниот претседател“. Според Ласал, „веќе децении во земјата не е избран примерен претседател“.

Од своја страна, пак, Путу, се обрати кон двата ривала – Фијон и Лепен, посочувајќи на нивната вмешаност во финансиски скандали со фиктивни вработувања. „За Фијон, колку повеќе се копа, толку повеќе гледаме корупција. И да дополнам, вакви ли луѓе ни зборуваат дека е неопходно да се држи строгоста а самите влечат од буџетот. Што се однесува до Лепен, таа влече од касата на Европа“, рече без стеснување претседателскиот кандидат.

Макрон, кој во последни време е често обвинуван за преминот од јавните служби во приватниот сектор, уште еднаш уверуваше во сопствениот интегритет, чесност и независност. „Ги оставив сите свои обврски за да претставам пред вас. Отсекогаш бев чист и ја сочував својата независност“, рече поранешниот министер за економија во владата на социјалистичкиот претседател на заминување Франсоа Оланд.

Поранешниот француски премиер се осврна на забелешките за таквите аспекти од неговата работа, истакнувајќи дека е под презумпција на невиност. „Никој нема да ме заплаши, ќе избираат Французите“, рече Фијон. Додаде дека „достојниот претседател, според неговото мислење, е оној кој го почитува својот премиер, ги исполнува обврските кон Французите и не им оддава на новинарите воени тајни“.

Лепен рече дека е жртва на „политички прогон“, „Дали ова е полициско сослушување. Мислев дека ова е дебата, но изгледа дека тука се обвинители“, рече кандидатката на Националниот фронт.

На тоа кандидатот на Социјалистичката партија Беноа Амон, ѝ возврати дека „глуми жртва“.

Резултати

По завршувањето на телевизиската дебата институтот Elabe ги објави резултатите од вообичаената анкета за тоа кој од кандидатите оставил најмногу впечаток кај гледачите во текот на соочувањето.

На прво место во овој рејтинг го доби Меланшон со 25 отсто од гласовите на гледачите. Со 4 отсто помалку поддршка зад него е Макрон, а тројката лидери ја заокружува Фијон со 15 отсто поддршка од испитаниците. Лепен добила 11 отсто од гласовите, а Амон 9 проценти.

Од кандидатите кои досега беа речиси незабележителни во претседателската трка, само Дупон-Ењан успеа да надмине 5 отсто, добивајќи поддршка од 6 отсто од испитаниците. Тотален аутсајдер е Шеминад, за кого не гласал ниту еден испитаник.

Во истата анкета испитаниците рекле дека сметаат дека Макрон има најдобра програма за Франција од сите кандидати, додека зад него е Меланшон.

Анкетата била спроведена врз 1.024 телевизиски гледачи на возраст над 18 години, кои ја следеле дебатата. Изборите за претседател на Франција ќе се одржат во два круга, првиот на 23-ти април, а конечниот расплет ќе го даде гласањето на 7-ми мај.

Фаворити во првиот круг се Лепен и Макрон, кои во анкетите добиваат по околу 26 отсто од гласовите, додека Фијон, кој до избувнувањето на аферата кон крајот на јануари важеше како главен фаворит за конечен победник на претседателските избори сега падна на третото место./крај/мф/сн

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

dobivaj vesti na viber

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Косовската полиција соопшти дека во размената на оган загинале тројца напаѓачи, а еден е уапсен. Дополнително, како што се наведува,...

Топ1 час

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија3 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион6 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија8 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија9 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет10 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет10 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура10 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија24 часа

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија1 ден

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура1 ден

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет1 ден

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија1 ден

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија1 ден

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија2 дена

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...