Контакт

Европа

Француската левица го избира својот претседателски кандидат

Објавено пред


Гласачите на француската левица во неделата на избирачките места низ земјата се определуваат за кандидатот кој ќе ги претставува на претседателските избори кои треба да се одржат во два круга, на 23-ти април и 7-ми мај.

Во трката за номинацијата се седум кандидати, а победникот и второпласираниот ќе влезат во вториот круг кој е закажан на 29-ти јануари. Од четворицата на социјалистичката партија и тројца од сродните леви партии, најмногу шанси му се даваат на Мануел Валс, донеодамнешен премиер во владата на претседателот Франсоа Оланд Негов најголем противкандидат е поранешниот министер за економија Арно Монтебург.

Победникот на предизборите во левицата на претседателските избори ќе им се спротистави на кандидатите на конзервативната партија Републиканци, поранешниот премиер Франсоа Фијон, и на кандидатката на крајната десница Национален фронт, Марин Лепен, и според моменталните анкети има најмали шанси да се избори за вториот круг.

Претседателот Оланд минатиот месец изјави дека не сака да се вклучи во трката за вториот мандат. Неговиот историски рекордно најнизок рејтинг за актуелен претседател на Франција внесе поделби во редовите на социјалистите и се смета за товар за кој и да е од кандидатите на партијата кој би ја освоил номинацијата./крај/мф/сн

Европа

Лавров: Провокациите на Западот во Сирија би можеле да се повторат

Објавено пред

Од

Според рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, провокациите на западните земји во Сирија би можеле да се повторат и земјата треба да биде подготвена на тоа.

„Без сомнеж треба да бидеме подготвени за евентуално повторување на провокациите, и покрај тоа што категорично ги предупредивме нашите американски и европски колеги кои учествуваа во оваа авантура“, рече тој.

Лавров го нарече „колонијална позиција“ повикот на претседателот на Франција, Емануел Макрон, да не се повлекуваат војниците од Сирија, дури и по победата над тероризмот.

Прикажи повеќе...

Европа

Ерменскиот премиер поднесе оставка поради протестите

Објавено пред

Од

Премиерот на Ерменија, Серж Саркисијан, поднесе оставка.

„Се обраќам за последен пат како шеф на владата. Водачот на протестите, Никол Пашијан, беше во право. Постојат неколку решенија за ситуацијата, но нема да прибегнам кон ниту едно од нив. Ја напуштам функцијата“, се наведува во оставката на Саркисијан.

Тој упати апел до сите граѓни, учесниците на протестите, војниците и сонародниците.

„Луѓето на улиците се против тоа да останам на премиерската позиција. Го исполнувам вашето барање. Нека има мир, хармонија и логика во нашата земја“, додаде тој.

Протестите против изборот на Саркисијан почнаа на 13 април бидејќи беше избран за премиер откако му заврши максималниот рок од два мандата како шеф на државата.

Прикажи повеќе...

Европа

Абдеслам осуден во Белгија

Објавено пред

Од

Единствениот преживеан од нападите во Париз, Салах Абдеслам, е осуден во Белгија за пукањето што доведе до негово апсење.

Судот во Брисел соопшти дека не постојат сомневања оти џихадистот бил поврзан со екстремизам.

Подоцна ќе биде соопштено колкава ќе биде казната. Oбвинителството бара 20 години затвор.

На Абдеслам му се судеше за престрелката со полицијата на 15 март 2016 година, четири месеци по нападите во Париз во кои загинаа 130 лица.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие