Контакт

Европа

Француската полиција го претресе домот на претседателскиот кандидат Фијон

Објавено пред

Во четвртокот е извршен претрес во парискиот дом на кандидатот на француските конзервативци на претседателските избори Франсоа Фијон, кој ќе биде обвинет во афера за фиктивни вработувања и кој изглед станува сé повеќе изолиран откако го критикуваа и неговите приврзаници.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот премиер во владата на поранешниот претседател Николас Саркози важеше за фаворит до крајот на јануари кога започна истрагата за неговата наводна злоупотреба на средства на даночните обврзници и објавите на весникот Le Canard Enchaine дека на својата сопруга Пенелопа ѝ исплатил 500.000 евра за работа којашто не ја вршела, обвинувања коишто тој ги отфрли.

Фијон, кој во сабота ќе наполни 63 години, во средата откри дека судот да планира да го стави под официјална истрага, како и дека мора пред судот да се појави до 15-ти март. Процесот го отфрли како „политички атентат“, но истакна дека ќе соработува со надлежните институции.

„Нема да се дадам, нема да се предам, нема да се откажам. Ќе се борам до крајот“, заклучи Фијон.

Но неговиот случај предизвика повеќе истапи во неговата партија Републиканци. Петнаесет конзервативни пратеници побараа да се повлече, а претходните поборници на поранешниот премиер Ален Жипе кој му беше противкадидат на партиските предизбори и кои подоцна му се приклонија, сега го напуштаат. Во четвртокот поранешниот премиер од десниот центар Доминик де Вилпен изјави дека Фијон со тоа што не се повлекува го води својот табор во амбис.

„Базата е цврста“, реагираше во четвртокот Фијон и започна со турнеја по југот на Франција, во надеж дека ќе ја заживее кампањата.

Само секој четврти Французин ја одобрува неговата одлука да остане кандидат, според анкетата објавена во четврток. Анкетите веќе покажуваат дека Фијон најверојатно ќе ги изгуби изборите. За фаворит е прогласен Емануел Макрон, независен кандидатот на левиот центар, а со него во вториот круг ќе се соочи Марин Лепен, челничката на крајно десниот Национален фронт./крај/мф/сн

Европа

(Видео) Гуруљов: Веднаш да ја уништиме Британија, па потоа ќе разговараат со нас

Објавено пред

Рускиот парламентарен претставник Андреј Гуруљов во програма на државната телевизија изјави дека би било добро „веднаш да се уништи Британија“.

dobivaj vesti na viber

„Нема режим во Киев, режимот е во Вашингтон. Во Киев има лакеи што го прават токму она што им е кажано“, рече Гуруљов.

„Русија е единствената земја што може да претставува закана за целата територија на САД. Таа закана ќе ѝ го дотера паметот на целата нечистотија во Вашингтон“, рече тој.

„Сега е крајно јасно дека кога ќе кажеме – ајде да кренеме нешто во воздух, ќе го направиме тоа. Да ја уништиме Британија веднаш, без да го искористиме нашиот стратешки нуклеарен потенцијал. И веднаш потоа сите ќе седнат и ќе почнат да разговараат со нас како што треба“, додава тој, пренесуваат медиумите во светот.

Гуруљов, пишува „скај њуз“, често имал вакви испади во јавноста. Тој претходно се закани дека ќе ја нападне Алјаска со проектили и рече дека Советскиот Сојуз не отишол доволно далеку за време на Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Европа

Напад со нож во близина на училиште во Шведска, повредени неколку ученици

Објавено пред

Во близина на училиште во шведскиот град Ескилстуна денеска се случил напад со нож, при што се повредени неколку ученици, јавуваат шведските медиуми.

dobivaj vesti na viber

На терен има голем број полициски и возила на брзата помош, јавува „ТВ4“.

Локалната полиција соопшти дека се работи за тешко кривично дело, но не соопштија никакви детали.

„Во секој случај, не се работи за пукање“, изјави портпаролот на полицијата, Денис Струмберг.

Директорот на училиштето потврди дека имало инцидент, но рече дека има малку информации за тоа што се случило. Тој смета дека нападот не се случил во училиштето, туку дека се работи за ученици од тоа училиште, кои биле на друго место.

Според првичните информации, најмалку три лица се хоспитализирани по нападот со нож во училиште во шведскиот град Ескилстуна, соопшти полицијата.

Портпаролот на полицијата за истата телевизија потврдил дека во градот се случило тешко злосторство.

Прикажи повеќе...

Европа

Месото, кафето и сирењето под клуч во супермаркетите: Велика Британија воведе итни мерки поради големи кражби

Објавено пред

Супермаркетите во Велика Британија ставаат безбедносни ознаки на стекови и сирења и чуваат лажни тегли наместо кафе поради огромниот пораст на кражби во продавниците.

dobivaj vesti na viber

Некои маркети го ограничуваат бројот на предмети што може да се стават на полиците, пишува Би-би-си.

Според истражувањето на британскиот јавен сервис, кражбите се вратија на нивото пред пандемијата.

Во март полициските сили во Англија, Велс и во Северна Ирска забележаа речиси 33.000 случаи на кражби во продавници, што претставува зголемување од речиси 31 отсто во март минатата година.

Корисник на „Твитер“ објави фотографии од лажни тегли за кафе во маркет, а на клиентите им беше кажано дека може да побараат да купат вистинско кафе на каса, рече тој.

Компанијата изјави за Би-би-си дека не се работи за национална политика.

„Заштитата на безбедноста на нашите колеги е приоритет и знаеме дека кражбата може да доведе до насилство врз работниците во продавниците, па иако ова не е политика на национално ниво, може да се донесе одлука за спроведување безбедносни мерки на локално ниво доколку продавницата има одредени проблем“, велат од „Co-op“.

Жена реагирала дека била шокирана кога видела речиси празни полици во продавница, но дека работникот ѝ рекол дека тоа е направено намерно поради зголемениот број на кражби.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...

Македонија3 часа

Два дена притвор за скопјанецот за убиството во Чаршијата

Судот му определи мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа на скопјанецот што беше уапсен за двојното убиство во скопската...

Македонија4 часа

Шукова: Не се гради пристаниште на Охридското Езеро од албанска страна, се расчистува теренот

Бетонирањето на Охридското Езеро од албанска страна за министерката за животна средина, Каја Шукова, не е поради изградба на пристаниште,...

Македонија5 часа

Струјата, најверојатно, нема да поскапи 13 отсто, претпоставува Бектеши и остави Регулаторната да одлучи

Цената на струјата, најверојатно, нема да се покачи 13 отсто како што бараат некои од компаниите. Ова го посочува министерот...

Македонија5 часа

Одмрзнати цените, нема гаранција дека производите нема да поскапат

Одмрзнати се цените на зеленчукот и овошјето, а министерот за економија, Крешник Бектеши, нема гаранција дека тие нема да поскапат....

Регион5 часа

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското Градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер, Бојко Борисов, за да биде...

Свет7 часа

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули, освен ако алијансата не...

Македонија7 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзалната сала, кое проголта дел од улицата 9 Мај

Со полициска асистенција градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзалната сала, кое...

Македонија7 часа

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и во Косово стапуваат во сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година во рамките на...

Македонија8 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести9 часа

Бодликава жица, зовриена атмосфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот од Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот од Косово. Вработените во локалните самоуправи не може да...

Вести9 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четирипати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ19 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ22 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ22 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ24 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија1 ден

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија1 ден

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија1 ден

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...