Контакт

Европа

Холандската тајна служба го суспендирала телохранителот на Видлерс уште во 2015-та

Објавено пред

Холандската тајна служба во 2015 година суспендирала двајца агенти, од кои еден сега беше припадник на државното обезбедување на челникот на крајната десница Геерт Вилдерс во кампањата за мартовските парламентарни избори, соопштено е во петокот од министерството за правда.

dobivaj vesti na viber

 

Засега неименуван полициски службеник беше уапсен во средата поради нарушување на службените тајни, соопшти претходно холандската полиција. Тој е осомничен дека ѝ пренел информации за движењето н аГеерт Вилдерс на една мароканска група којашто полицијата ја третира како криминална група. Тој агент бил во тимот задолжен за обезбедување на јавните простори пред доаѓањето на политичарите или членови на кралското семејство.

Во петокот холандскиот министер за правда Стеф Блок изјави дека тие двајца агенти од 2015 година биле ставени во „неактивна служба“. Не сакал да ги потврди пишувањето на весникот De Telegraaf, според кој станува збор за двајца браќа осомничени дека се вмешани во случај на перење пари. Ниту весникот, ниту министерот не појаснија дали по суспендирањето тие биле отпуштени или кривично обвинети.

Геер Видлерс живее под постојано обезбедување, откако поранешниот челник на холандската крајна десница, Пим Фортујин (Вилхемус Симон Петрус Фортујин) на 6-ти мај 2002 година, на 54-годишна возраст, беше убиен во градот Хилверсјум во текот на кампањата за парламентарните избори. Две години подоцна контроверзниот режисер Тео ван Гог беше убиен од исламски екстремист.

Видлерс на Twitter објави дека за случајот од 2015 година првпат дознал во петокот утрото и оти е „крајно шокиран“.

Овој 53-годишен десничар, се истакнува со острите ставови против исламот. Во текот на официјалниот почетокот на кампањата минатата сабота во Спијкенисе, дел од етнички разноличната индустриска зона околу Ротердам, Видлерс порача дека „ќе го исчисти мароканското ѓубре од улиците“.

Геерт Вилдерс се надева дека на ваквата платформа ќе победи на парламентарните избори на 15-ти март. Оттаму, ветува забрана за доселувањето на муслиманите, затворање на сите џамии, забрана за продавање и подучување на Куранот и излегување на Холандија од Европската унија.

Според последните испитувања на јавното мнение пред парламентарните избори закажани за 15-ти март, партијата на Вилдерс има најмалку исти шанси за победа во однос на Либералната партија (VVD) на премиерот Руте.

Партијата на Вилдерс води во анкетите со 17 отсто. Но тоа е само незначително повеќе од поддршката за либералите на актуелниот премиер Марк Руте, чијшто рејтинг порасна токму копирајќи еден дел од неговата противдоселеничка реторика, и благодарејќи на економскиот раст.

Дури и доколку победи на изборите, тешко ќе биде Вилдерс да формирам влада, имајќи предвид дека повеќето големи партии не сакаат со него да коалицираат, сметајќи ги неговите политики за навредливи и дури неуставни. Имајќи ја предвид фрагментираноста на холандската политичка сцена, коалициска влада од четири или повеќе партии речиси е неизбежна./крај/мф/сн

Европа

Зеленски: По референдумот нема да има преговори со Путин

Објавено пред

Претседателот на Русија, Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации. Луѓето кои нема да се појават на референдумот можат да останат без струја, бидејќи Русите може да им ја прекинат струјата и да им оневозможат нормален живот. Тие ги принудуваат луѓето да гласаат, ги фрлаат во затвори. Ги тераат да одат на псевдореферендум“ – изјави Зеленски за американската мрежа „CBS“.

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц: Опасно е да се испраќаат тенкови во Украина

Објавено пред

Германија не сака да испраќа тенкови во Украина бидејќи тоа може да биде опасен чекор во ескалацијата на конфликтот, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за „Њујорк Тајмс“.

dobivaj vesti na viber

„Ова е многу опасна војна“, рече тој, на прашањето зошто Германија не испраќа тенкови во Украина, на што инсистира Киев.

„Ја поддржуваме Украина. Тоа го правиме на начин што не води до ескалација, до војна меѓу НАТО и Русија, бидејќи тоа би било катастрофа“ – објасни Шолц.

Од друга страна, американскиот помошник на претседателот за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека американските власти ќе продолжат да ја олеснуваат испораката на тенкови од советската ера во Украина од земјите членки на Северноатлантската алијанса, како и друго оружје.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанскиот премиер Педро Санчез е заразен со коронавирус

Објавено пред

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека е заразен со коронавирус и додаде дека ќе продолжи да работи со сите мерки на претпазливост.

dobivaj vesti na viber

„Утрово ги добив резултатите од тестот за коронавирус. Јас сум позитивен. Ќе продолжам да работам со сите мерки на претпазливост“, напиша Санчез на Твитер.

Шпанскиот премиер беше заразен два дена по враќањето од Њујорк, каде учествуваше на седницата на Генералното собрание на ОН и се сретна со бројни светски претставници.

Санчез не кажа дали ги откажал активностите до крајот на неделата, бидејќи во петокот во Аликанте ќе има состанок на шефовите на држави и влади на осум земји од Европската унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа4 часа

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа5 часа

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион6 часа

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа7 часа

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа8 часа

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...

Македонија11 час

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ12 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа14 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет14 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет15 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа15 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа15 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија1 ден

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа1 ден

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа1 ден

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ1 ден

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа1 ден

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...