Контакт

Европа

Ципрас ја предупредува Европа поради национализмот

Објавено пред

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека Европа ќе се соочи со егзистенцијална криза поради национализмот ако не го признае својот неуспех во решавањето на фискалната криза и ако на ефикасен начин не го реши проблемот со приливот на мигрантите.

Во обраќањето пред пратениците во Европскиот парламент тој рече дека економските мерки на штедење во некои европски земји предизвикаа страв и доведоа до појава на расизам и јакнење на десницата.

Тој додаде дека ова ќе ја претвори Европа во расцепкан континент, без кохезија, без меѓународна улога и без иднина.

Ципрас исто така го критикува начинот на кој Европа се занимава со безбедноста, што им даде поттик на десничарските партии.

Во неколку европски земји, вклучувајќи ги Франција и Белгија, во последните години се регистрирани напади на исламските милитанти.

Европа

Хајко Мас благодарeн на шведската тинејџерка за нејзината кампања за спасување на планетата

Објавено пред

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, напиша денес на „Твитер“ дека е благодарен што шведската тинејџерка Грета Тунберг протестира против климатските промени.

На годишнината од првиот протест на Грета Тунберг пред шведскиот парламент Мас објави дека таа се занимава со најголемата криза на човештвото.

Тој напиша дека 16-годишното девојче со своите акции покажува што може да се направи во демократија, пренесува АП.

Кампањата на Тунберг, која почна на 20 август минатата година, инспирира десетици илјади студенти во Европа и пошироко да одржуваат неделни протести повикувајќи ги лидерите на земјите да се занимаваат со глобалното затоплување.

Швеѓанката во моментот со едрилица патува во Њујорк на конференцијата на ООН за климатски промени.

Прикажи повеќе...

Европа

Судска постапка против Шредер поради браколомство

Објавено пред

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер се соочува со тужба поради браколомство.

Според германскиот весник „Билд“, писмото било испратено до канцеларијата на Шредер во Хановер пред неколку дена.

Содржината на писмото е тужба од Сеул, која ја поднел поранешниот сопруг на петтата сопруга на Шредер, кој бара обесштетување за претрпената болка поради браколомството.

Шредер, тврди тој, е виновен што му пропаднал бракот.

Шредер и неговата сегашна сопруга Сојеон Шредер-Ким се запознале за време на неговото патување во Јужна Кореја во 2015 година.

Прашањето беше дали Шредер и Ким во тоа време биле слободни или биле во брак.

Новата сопруга на Шредер во минатото тврдеше дека нејзиниот брак завршил кога се запознала со поранешниот шеф на германската влада.

Сепак, нејзиниот поранешен сопруг тврди дека го прифатил разводот едноставно затоа што Ким тврдела дека ќе стави крај на врската со Шредер.

Тој стекнал старателство над заедничкото дете и на целиот имот што произлегува од бракот.

Тој сега го тужи Шредер за приближно 75.000 евра поради претрпена душевна болка.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон телефонски разговарал со Трамп за брегзитот

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Доналд Трамп по телефон разговарале за брегзитот и американско-британскиот договор за слободна трговија.

„Одличен разговор со премиерот Џонсон. Разговаравме за брегзитот и како можеме да ги забрзаме работите за американско-британскиот трговски договор“, напиша Трамп на „Твитер“.

Џонсон и Трамп зборуваа вчера пред самитот на Г7 во Франција, а американскиот претседател додаде дека се радува на средбата со британскиот премиер во Бијариц во текот на викендот.

Портпаролот на канцеларијата на Џонсон изјави дека разговарале за економски прашања, трговски односи, а британскиот премиер го информирал Трамп за последните случувања за брегзитот, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија4 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија4 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија5 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија6 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет6 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет7 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет7 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет7 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија8 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион19 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет19 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион20 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа20 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ22 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ24 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија1 ден

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие