Контакт

Европа

Шпанците протестираат против отцепување на Каталонија

Објавено пред

Околу илјада граѓани на Шпанија денеска протестираат против отцепување на Каталонија.

Тие бараат национално единство. Нивниот протестен марш го поздравуваат луѓе преку балконите, веат шпански знамиња и ги поддржуваат демонстрантите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Тинејџерката Грета Тунберг фаворит за Нобеловата награда за мир

Објавено пред

По инспирирањето илјадници луѓе од целиот свет да протестираат против климата, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за добивање на Нобеловата награда за мир во 2019 година, според водечката британска обложувачница „Ледброкс“.

Тунберг, која се појави на глобалната сцена со организирање училишни протести поради недостиг на активности во борбата против климатските промени, има најголеми шанси да ја освои престижната меѓународна награда со квота од 5/2, според „Ледброкс“.

Ако ова 16-годишно девојче ја освои наградата, таа ќе биде најмладиот добитник на Нобеловата награда за мир.

Титулата на најмлада добитничка во моментот ја има пакистанската активистка Малала Јусуфзаи, која ја доби наградата во 2014 година на 17 години.

Прикажи повеќе...

Европа

Рим бара од ЕУ да подготви план доколку тргнат бегалци од Либија

Објавено пред

Италијанската Влада писмено се обрати до ЕУ и побара од Брисел да подготви акционен план во случај на евентуален бегалски бран поради оружениот судир во Либија.

Тоа денеска го изјави италијанскиот министер за надворешни работи Енцо Моаверо, пренесе „Ројтерс“.

Тој се обрати на заедничка прес-конференција во Рим со пратеникот на ОН за Либија, Гасан Салам.

Прикажи повеќе...

Европа

Лидерите на Велика Британија и Ирска на погреб на новинарката Лира Меки

Објавено пред

Лидерите на Велика Британија и Ирска им се придружија на стотици луѓе на денешниот погреб на новинарката Лира Меки, која беше убиена од ирски екстремист.

Групата Нова ИРА, која се противи на мировниот договор од 1998 година, призна дека еден од нејзините членови во четвртокот ја застрела 29-годишната Меки во Лондондери кога тие отворија оган врз полицијата за време на немирите за кои известуваше, објави „Ројтерс“.

Во соопштението објавено пред погребот, семејството Меки ја опиша Лира како писател и активист за правата на лезбијките и геј-луѓето, како паметна и силна жена, која страсно веруваше во правда, инклузивност и вистина и на никого не му посакуваше ништо лошо.

На лидерите на партијата им се придружија британската премиерка Тереза Меј, премиерот на Ирска, Лео Варадкар, претседателот на Ирска, Мајкл Хигинс, и водачот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести2 минути

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија15 часа

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија16 часа

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Македонија16 часа

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија17 часа

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 201918 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ18 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија20 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија21 час

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија21 час

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија23 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет23 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет2 дена

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија2 дена

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 дена

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 дена

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија2 дена

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Досие