Контакт

Европа

Јункер: Земјите од западен Балкан треба да имаат ЕУ перспектива но членство нема да има пред 2019

Објавено пред

Земјите од западниот Балкан мора да имаат европска перспектива, но не можат да сметаат на членство во Европската унија пред 2019 година, рече меѓу другото претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во разговорите во Љубљана со младата генерација Словенци кои му поставуваа прашање за иднината на ЕУ, невработеноста, начинот на одлучувањето во европските тела , па и за тоа кога Унијата ќе дозволи користење марихуана.

dobivaj vesti na viber

На прашањето дали постапката на излегување на Велика Британија од интеграции ќе резултира со „вин-вин“ позиција, односно позитивен исход за двете страни, челникот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер рече дека тоа не треба да се очекува, бидејќи Брегзитот е пораз за двете страни.

„Ќе загуби и ЕУ-27, а ќе загуби и Велика Британија“, рече Јанкер, изразувајќи жалење што сега наместо ЕУ да се занимава со позитивни проекти и иднината, „часови и часови“ троши на расправата за истапувањето на една земја членка.

Мислам дека нови излагање од ЕУ нема да има, еден Брегзит е сосема доволен, рече Јункер на прашањето дали треба да се очекува дека уште некоја земја че се реши да го следи британскиот пат.

„Не треба да очекуваме нови напуштања на Европската унија, иако членките на одреден начин на тоа повикува нови американскиот претседател, напротив ЕУ ќе добие нови членки, а и земјите од западен Балкан неопходно треба да ја задржат европските перспективи иако нови членства нема да има пред 2019 година“, реле Јункер.

Балканските земји, според него, имаат потреба од европската перспектива за да ги довршат спроведувањето на меѓусебното помирување.

Кога станува збор за односите со САД и европската унија, Јункер рече дека е важна европската „мека сила“, но дека таа мора да ја јакне својата одбрана, бидејќи не може веќе да се смета на досегашниот американски ангажман,/

Јункер тврди дека досега запознал тројца американски претседатели, дека наскоро ќе го запознае и четвртот, како и дека сите тие се заземале за тоа Европа врз себе да преземе повеќе обврски во поглед на безбедноста и одбраната.

Младите Словенци го прашаа Јункер и за начинот на кој се носат одлуките во ЕУИ, со мислење дека станува збор за предолг и неефикасен процес за кој е потребно премногу време, но Јункер појасни дека брзината на одлучување често зависи од волјата и интересите на земјите членки, што, како што додаде, се покажало и при проблемите врзани за мигрантската криза.

„Доколку амбициите не се големи, како што сега е случајот, тогаш за некои одлуки ни е потребно повеќе време, а многу зависи и од волјата на земјите членки“, изјави челникот на Европската комисија во словенечката престолнина Љубљана,

Така, ЕК своите први предлози како треба да се дејствува заеднички во мигрантската криза ги изнела уште во мај 2015 година, пред големиот миграциски бран, но министрите на земјите членки го потврдиле дури кон крајот на годината, а сето тоа се повторило и кога доцнеше одлуката за заштитата на надворешни граници на ЕУ, за нова бегалска криза однапред да се спречи, објаснуваше Јунакер.

Рече и дека многумина не ги разбираат надлежностите на Европската комисија и на другите институции.

Така, на прашањето кога во ЕУ ќе биде дозволено користење на марихуана, како што тоа го сторија некои сојузни држави во САД за да ги „зашијат дупките во приходите“, Јункер појасни дека тоа не е ниту надлежност, ниту одговорност на ЕК, туку таа и таквите области ги регулираат земјите членки, а истото е и со законите за половата рамноправност, геј браковите и правата на ЛГБТ заедницата.

„Но кога јас бев претседател на владата на Луксембург, тоа подрачје го уредивме и геј заедниците ги имаат сите права“, рече Јункер./крај/мф/сн

Европа

(Видео) Британскиот министер за одбрана се сретна со Зеленски во Киев

Објавено пред

Британскиот министер за одбрана го посети Киев и се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Посетата на Грант Шапс на главниот град на Украина беше прикажана во видео споделено од Зеленски на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Во објавата придружена со видеото, украинскиот претседател напиша дека е „длабоко благодарен на Обединетото Кралство за сета финансиска, хуманитарна и воена поддршка, вклучително и клучните долгорочни способности“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Објавено пред

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла 2.253 килограми кокаин, кој на пазарот вреди околу 136 милиони фунти. Според ирската полиција, тоа е најголемата заплена на дрога во историјата на земјата.

dobivaj vesti na viber

„Ова е најголемата заплена на дрога во историјата на земјата“, изјави портпаролот на ирската полиција на брифинг со новинарите.

Уапсени се три лица, а истрагата се уште е во тек.

Се верува дека не целата дрога била наменета за ирскиот пазар, туку требало да биде истоварена во Ирска и потоа да се пренесе понатаму. Инспекторите веруваат дека станува збор за кокаин кој потекнува од јужноамерикански картел.

„Тоа беше исклучително сложена операција во која беа вклучени морнарицата, воздухопловните сили, елитна единица, сите надгледувани од Штабот на одбранбените сили. Времето беше исклучително лошо, операцијата беше многу тешка“, изјави првиот човек на ирската морнарица.

Како што пишува Скај њуз, ирските специјалци со хеликоптер се спуштиле на бродот, а потоа започнала акцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

Објавено пред

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О, нешто гори“, вели еден. Само што фрлија бомба на руска цел. Нападот во текот на ноќта е дел од координираната украинска офанзива во близина на опколениот источен украински град Бахмут“, до кој на Си-ен-ен му беше дозволен ексклузивен пристап.

dobivaj vesti na viber

„Ќе ја погодиме нивната линија на фронтот и нашите момци ќе напредуваат кон непријателот“, вели еден од пилотите на дронот, кој себеси се нарекува „Грув“. Украинските копнени трупи се опремени со западна опрема за ноќно гледање и имаат предност во ноќните операции, но авионите на Киев не се погодни за темница, па оваа единица на беспилотни летала, со прекар Код 9.2, се зајакнува.

„Дроновите гледаат ноќе како и дење. Гледаме пешадија, целиме возила, топови, сè што треба да уништиме“, објаснува Грув. Тие користат беспилотни летала „Вампир“ од украинско производство, хексакоптер што го набави владата во Киев како дел од иницијативата на Министерството за дигитална трансформација за снабдување на украинските сили со технологија на бојното поле.

„Секое беспилотно летало е опремено со термичка слика, така што може ефикасно да работи ноќе. Тие можат да носат до 15 килограми товар. Армијата ќе ги користи за уништување оклопни возила и тенкови, како и непријателски одбранбени структури, утврдувања или складишта за муниција “, рече вицепремиерот на Украина и министер за дигитална трансформација Михајло Федоров во август, кога најави дека 270 од овие уреди ќе бидат испратени во првите редови.

Тоа е тоа што го прави Грув и неговата единица. Видео снимките направени од камерите за ноќно гледање на нивните беспилотни летала и доставени до Си-ен-ен покажуваат дека беспилотните летала фрлаат бомби врз неколку руски оклопни возила, вклучително и неодамнешниот напад кој уништи модерен руски тенк Т-90 – еден од поновите и понапредните модели што Русија ги испрати на теренот во Украина.

„Понекогаш ги има многу“, вели Грув, скенирајќи ја областа со својот дрон и обидувајќи се да ги открие руските сили. Беспилотните летала бркаат неколку руски возила, фрлајќи бомби врз нив додека се движат: „Во моментов не гледаме многу од нив. Таму имаше возило, но не го погодивме“.

Како што се засилува нападот со беспилотни летала, на бојното поле се приклучуваат и други единици: се слуша тешка артилерија, која ги опсипува руските позиции осветлени од месечината со касетна муниција донирана од САД.

Повеќецевните ракетни системи „Град“ го исполнуваат небото со нивните брзи ракети со подсвиркване, минофрлачките единици се приклучуваат, гаѓајќи ја војската на Москва со ракети, а борбените возила на пешадијата се тркаат кон руските линии, пишува Си-ен-ен.

Тоа е сеопфатен напад, а во нивниот штаб, командантот на единицата Код 9.2, наречен Флинт, вели дека оваа операција трае со недели. „Се подготвуваме повеќе од еден месец“, вели Флинт, додека неговите луѓе подготвуваат муниција за фрлање на руските позиции.

„Тоа е комбиниран напад“, додава Флинт, објаснувајќи дека притисокот јужно од Бахмут е дизајниран да ги искористи неодамнешните успеси во областа, каде што Украина успеа да ослободи важна територија.

Киев концентрираше голем дел од пристигнатото западно оружје на југ, каде што украинските сили напредуваа по две оски: од Орихив до Мелитопол и од Велика Новосилка до Бердјанск.

Меѓу другото, во областа беа испратени тенкови Леопард 2 од германско производство и американски борбени возила Бредли за поддршка на украинските сили кои ги напаѓаат руските позиции. Крајната цел е да се стигне до Црното Море и да се прекине руската рута за снабдување до Крим. Досегашното напредување беше бавно и скромно, а Украина зазеде само неколку мали села на југ.

Многу помалку е кажано за операциите во источниот дел на земјата, каде силите на Киев полека, но сигурно вратија десетици квадратни километри по бруталниот напад на Русија врз Бахмут минатата зима. „Ние овде ја пробиваме нивната одбранбена линија и ги победуваме прилично добро“, вели Грув, додавајќи дека руската платеничка група Вагнер, одговорна за повеќето од придобивките на Русија во текот на зимата, се вратила во областа.

„Да, и Вагнер е тука. Тие се вратија, брзо ги сменија командантите и се вратија овде“, вели Грув. Тој смета дека присуството на Вагнер е делумна компензација за недостатокот на работна сила на руската страна: „Русија собра војници од околните области и ги донесе овде. Немаат многу мажи овде“.

Сепак, тоа е војна на трошење, и со помалку напредна западна опрема од нивните сонародници на јужниот фронт, украинските сили овде се принудени повеќе да се потпираат на мозокот отколку на мускулите. „Постојано ја менуваме тактиката. Тоа е како бокс. Одиме по телото, па удираме со главата“, објаснува командант Флинт.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа1 час

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа2 часа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа2 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Скопје3 часа

Поради синдикален протест, посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска, со почеток во 9 часот, поради одржување синдикален протест, ќе биде спроведен посебен...

Топ3 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион13 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија19 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија21 час

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ22 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија22 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија24 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...