Контакт

Европа

‘Русија денес' ја менува РИА Новости

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот потпиша указ со кој се реорганизира досегашната најголема државна новинска агенција РИА Новости и на нејзина основа ќе биде формирана меѓународната агенција Русија денес (Россия сегодня), во чии рамки ќе влезат исто така и радиото „Гласот на Русија“, со што треба да јакне угледот на Русија во светот.

Како што се наведува во декретот на рускито претседател Русија денес ќе биде лоцирана во истата зграда во која досега беше РИА Новости, а ќе ја вклучи и руската државна радиодифузна компанија „Гласот на Русија“.

Путин, исто така, на својот кабинет му дал инструкции во рок од еден месеца да ги спроведе активностите за формирање на новата агенција, којашто ќе биде ставена на списокот стратешки претпријатија.

„Главниот фокус на федералната државно обединето претпријатие ‘Меѓународна новинска агенција Русија денес’ ќе биде известување во странство за државната политика и јавниот живот во Руската Федерација“, се наведува во указот потпишан од Путин, објави во понеделникот РИА Новости.

Со истиот декрет се укинува и Државниот фонд за телевизиски и радиопрограми кој преминува во ВГТРК, а федералниот Државен завод за наука минува во агенцијата ИТАР-ТАСС, а направени се и други измени во однос на издавачките куќи и компаниите кои се финансирани од државниот буџет.

Според шефот на администрацијата на рускиот претседател, Сергеј Иванов, вели дека оваа уредба има цел порационално да се користат буџетските средства наменети за државните информативни ресурси, како и за нивно унапредување, и всушност станува збор за нивно намалување а не за зголемување. Додава дека втора цел е „подобрувањето на ефикасноста на државните медиуми“. „Русија се стреми да спроведува независна политика којашто ќе ги штити националните интереси, што не е лесно да се објасни во светот, но тоа може и е неопходно да се стори“, вели Иванов.

Западните медиуми одлуката на рускиот претседател ја коментираа како обид на Путин да ја зајакне својата позиција, иако велат дека и досега огромно мнозинство од руските медиуми се или под негова контрола или му се наклонети. Reuters забележува дека тоа е втора одлука на Путин со којашто ја јакне својата позиција, по неодамнешните протести против него, кои за волја на вистината не беа масовни, а ниту предизвикаа реакции во руското општество.

На чело на новата агенција ќе биде 59-годишниот Дмитриј Киселев, долгогодишeн соработник на многу државни радио програми а во моментов водител на политичкa емисија на телевизијата Россия, за кого Reuters пишува дека своевремено изјавил дека ораните на хомосексуалците не би требало да се пресадуваат./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Жените во Словачка за абортус нема да мора да добијат согласност од мажот

Објавено пред

Словачка го отфрли нацрт-законот со кој се бараше жените да направат ултразвук пред абортусот за да го слушнат чукањето на срцето на фетусот, но и да добијат согласност од мажот пред да биде одобрена постапката, јавуваат медиумите.

Предлог-законот беше поднесен од тројца членови на конзервативната Словачка национална партија.

За предлогот на спорниот закон беше дискутирано на почетокот од оваа недела и беше одбиен денес, објави АП.

Повеќе од 30 организации, вклучувајќи ги „Амнести интернешнл“ и „Хјуман рајтс воч“, изразија длабока загриженост за ваквиот предлог-закон.

Тие предупредија дека доколку се донесе законот, Словачка ќе биде единствената членка на ЕУ што ќе наметне такви барања на жени во земји со легализиран абортус.

Прикажи повеќе...

Европа

Украина е подготвена да го оддели Донбас од остатокот на земјата заради Русија

Објавено пред

Советникот на претседател на Украина, Андриј Јермак, изјави денеска дека Украина со ѕид ќе го одвои Донбас од остатокот на земјата, доколку Русија не се согласи на прекин на огнот и размена на затвореници на самитот во Париз следната недела.

„Ако Русија не сака да се согласи со договорот во тој случај ние ќе направиме ѕид и животот ќе продолжи“, рече Јермак на форум во Лондон, пренесе „Ројтерс“.

„За жал, ќе живееме во сценарио на замрзнат конфликт“, додаде советникот на украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Советникот додаде дека договорот од Минск за решавање на кризата во Донбас е застарен и треба да се подобри. Лидерите на Украина, Русија, Франција и Германија ќе се состанат на 9 декември, за првпат во три години, за да се обидат да се стави крај на конфликтот во источна Украина меѓу силите поддржани од Русија и украинските трупи.

Досега се убиени над 13.000 луѓе во конфликтот.

Прикажи повеќе...

Европа

Германска невладина организација им се извини на Евреите за урната пред Собранието

Објавено пред

Германската невладина организација „Центар за политичка убавина“ им се извини на еврејските организации за поставувањето урна со наводни остатоци од жртвите на холокаустот пред германското собрание, наведувајќи дека инсталацијата имала за цел да го сврти вниманието на опасностите од ултра десничарскиот екстремизам.

Групата инсталира урна, наведувајќи дека во неа имало непогребани остатоци од жртви од 23 локации од логори во Германија, Полска и Украина, пренесува АП.

Наводните остатоци биле сместени во проѕирна портокалова цилиндрична урна, а групата денес ја обвиткала инсталацијата со црна фолија за да не се гледаат остатоците.

„Се извинуваме, особено на еврејските институции, здруженија и поединци кои нашето дело го сфатија како вознемирување на мртвите според еврејскиот верски закон“, објави групата на својата веб-страница.

Членовите на невладината организација, кои себеси се нарекуваат политички уметници, рекоа дека урната треба да биде предупредување во време на растечки екстремизам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија1 час

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија2 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија5 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура5 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион6 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет6 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија6 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет7 часа

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт7 часа

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа8 часа

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Свет8 часа

Макрон ќе организира самит за француското воено присуство во Западна Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон, по смртта на 13 француски војници во хеликоптерска несреќа во Мали, изјави дека лидерите на Западна...

Свет8 часа

Пет европски држави го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страна на Северна Кореја

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека...

Регион8 часа

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е...

Македонија18 часа

Трудо: Зоране Заев, добредојдовте на масата на НАТО

„Добредојдовте на масата на НАТО, Зоране Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во алијансата“, напиша канадскиот...

Македонија22 часа

Милошоски: Заев и Дескоска се правно неписмени, ги принудија пратениците да не донесат заклучок за членот 11

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на Комисијата за законодавно-правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов помилувал 56...

Македонија22 часа

Пратениците одлучија дека Иванов помилувал 56 лица преку непостоен член

Собраниската Законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Како дел од НАТО, Северна Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски останува во притвор, aпелација ја одби жалбата

Апелациониот суд Скопје денеска ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13. „Апелациониот...

Европа1 ден

(Видео) Трамп се налути поради озборувањето, го нарече Трудо дволичен и го напушти НАТО-самитот

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло ја откажа прес-конференцијата и го напушти самитот на НАТО во Лондон. Непосредно пред тоа,  за...

Досие