Контакт

Европа

Договор меѓу власта и опозицијата за реформа на уставот, Јанукович иницира предвремени избори и преодна влада

Објавено пред

Опозицијата и власт ана Украина се согласија да го реформираат уставот на земјата до септември 2014 година, пренесува во петокот Reuters повикувајќи се на европски дипломатски извор, додека претседателот Виктор Јанукович иницирал одржување предвремени претседателски избори и враќање на уставот од 2004 година што беше едно од барањето на опозицијата.

Според соговорникот на агенцијата, договорот содржи план за уставни реформи кои би ги прераспределиле овластувањата на претседателот во полза на парламентот и владата. Други детали од договорот не се соопштени.

Договорот бил постигнат на преговорите на претставниците на власта и опозицијата со посредство на европските дипломати. Во Киев од четвртокот во посредничка мисијата престојуваат шефовите на дипломатиите на Германија, Франција и Полска, односно Франк-Валтер- Штајнмаер, Лорен Фабиус и Радослав Сикорски, коишто имаа засебни долги и интензивни преговори со претседателот Јанукович и опозициските челници, а потоа во мугрите во петокот повторно имаа заедничка средба на којашто присуствувал и руски претставник. Во четвртокот рускиот претседател Владимир Путин во Киев во улога на посредник го испрати Народниот правобранител на Руската Федерација, Владимир Лукин.

Претходно администрацијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович објави дека преговарачите се согласиле во Киев да биде парафирана договорот за надминување на кризата кој беше планирано да биде потпишан во 12 часот по локално време. Меѓутоа, полскиот премиер Доналд туск, истакна дека нацрт договорот за решавање на внатрешнополитичкиот конфликт во Украина уште не е готов, и сé уште не е договорена конечната верзија.

Според Reuters опозицијата во последен момент сака да направи измени во договорот.

Во меѓувреме, украинскиот претседател Виктор Јанукович објави дека иницира враќање на уставот од 2004 година со прераспределување на овластувањата во земјата на парламентарната република и формирање влада на национална доверба.

„Ги објавувам чекорите коишто треба да се направат за да се врати мирот и да се избегнат други жртви во конфронтациите. Изјавувам дека иницирам предвремени претседателски избори . Иницирам, исто така, и враќање на Уставот од 2004 година со предавање на овластувањата на парламентарната република. Повикувам на почеток на постапката за формирање влада на национална доверба. Како претседател на Украина и гарант на Уставот ова го правам како свој долг пред народот, пред Украина и пред Господ Бог во името на зачувувањето на државата, во името на спасувањето животи, во името на мирот и спокојството на нашата земја“, се вели во изјавата на Јанукович што ја цитира РИА Новости.

Предлозите за надминување на кризата што ги понуди во петокот претседателот Виктор Јанукович, односно враќање на уставот од 2004 година беше едно од главните барања на опозицијата. Инаку во 2010 година Уставниот суд на Украина ја прогласи уставната реформа од 2004 година како неуставна и го врати највисокиот државен акт од 1996 година и враќање на претседателско-парламентарна република. Со обие тоа, според нив, би се укинала контролата на шефот на државата врз владата и судството.

Што се однесува до предвремените претседателски избори, европските дипломати во Киев во четвртокот изјавија дека Јанукович се согласил за нивно одржување и дека тие би требало да се одржат до крајот на 2014 година, иако редовните се наредната година.

До друга страна, челникот на најголемата опозициска партија Баткившчина (Татковина), Арсениј Јаценјук изјави дека планот за излегување од кризата мора да биде координиран со Мајдан-от, односно ткн парламент што демонстрантите го формираа на Плоштадот на независноста во центарот на Киев каде што протестираат од ланскиот ноември откако властите решија да го суспендираат потпишувањето на Спогодбата за придружување со ЕУ, за што Јанукович кажа дека е резултат на тешката економска состојба на Украина, додека опозицијата, којашто доаѓа од западните региони кои се антируски настроени, го обвини дека ја врти земјата кон Москва.

„Нашето решение, заедничко и едногласно, е во тоа дека е неопходен итен план за излегување од кризата“, изјавил Јаценјук, пренесува УНИАН. Додал дека планот „мора да биде изгласан на Мајдан“. /крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германските власти уапсија 14 лица за шверц на пет тони кокаин

Објавено пред

Германските власти објавија дека уапсиле 14 осомничени во рамките на истрагата на криминалната група обвинета за шверц на пет тони кокаин од Јужна Америка во Германија.

Истрагата е отворена по запленувањето на 690 килограми кокаин од товарен контејнер во Сантос, Бразил, во ноември 2018 година. Кокаинот бил испратен во компанијата во Берлин.

Заплената ја доведе полицијата до мрежа на шверцери формирана најдоцна во 2011 година.

Покрај шверцот на дрога, членовите на мрежата се обвинети и за користење на фиктивни компании за да аплицираат за програми за помош на коронавирусот и за перење пари.

Меѓу осомничените е и вработен во поранешната источногерманска тајна полиција „Штази“ и канцеларијата на една осигурителна компанија во Берлин.

Осомничените се обвинети за учество во најмалку девет испораки на кокаин.

Истрагата вклучува 28 осомничени, од кои повеќето се Германци, а се верува дека се вмешани државјани на Турција, Грција, Ирак, Грузија, Украина, Латвија и Колумбија.

Прикажи повеќе...

Европа

Омикрон во Холандија регистриран и пред да пристигнат заразените патници од Јужна Африка

Објавено пред

Омикрон-варијантата на коронавирусот е откриена во Холандија пред пристигнувањето на летовите од Јужна Африка минатата недела, соопштија холандските здравствени власти.

Најмалку 14 лица позитивни на омикрон пристигнале од Јоханесбург и Кејп Таун на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам на 26 ноември, објави Националниот институт за здравје (RIVM).

„Но, омикрон-варијанта најдовме и во два тест-примерока од 19 и 23 ноември“, соопштија од RIVM. „Сè уште не е разјаснето дали овие лица ја посетиле Јужна Африка“, додаваат тие.

Откривањето на омикрон-сојот го загрижи светот и се стравува дека постојните вакцини не се ефикасни против новата варијанта, што може да ја продолжи пандемијата, која трае речиси две години.

Холандските власти во меѓувреме бараат да стапат во контакт и да тестираат околу 5.000 патници што пристигнале од Јужна Африка, Боцвана, Есватини, Лесото, Мозамбик, Намибија и од Зимбабве.

Во Холандија во неделата стапија во сила построги мерки против Ковид-19 за да се спречи ширењето, со оглед на рекордниот број инфекции од речиси 20.000 дневно и да се намали притисокот врз болниците.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Москва ќе дејствува доколку НАТО ги премине црвените линии

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе биде принудена да реагира доколку НАТО ги премине своите црвени линии во однос на Украина наведувајќи дека Москва ќе го разгледа распоредувањето на одредени офанзивни ракетни капацитети на украинска територија како активатор.

„Доколку некои ударни системи се појават на територијата на Украина, времето на летот до Москва ќе биде 7-10 минути, а пет минути во случај на употреба на хиперсонично оружје. Само замислете го тоа“, рече претседателот на Русија.

На инвестицискиот форум во Москва, Путин рече дека се надева оти здравиот разум ќе надвладее на сите страни, но дека сака НАТО да биде свесен за загриженоста на Русија во однос на сопствената безбедност и во однос на Украина, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 час

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 час

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија3 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија4 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ5 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија6 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа8 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа8 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион8 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа9 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија23 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Досие