Контакт

Европа

Британска влада: Одлуката на судот нема да го попречи процесот за Brexit

Објавено пред

tereza-mej-prst

dobivaj vesti na viber

Британската влада и натаму има намера да ја започне процедурата за раздружување со Европската унија до крајот на март 2017 година и не верува дека судската одлука со којашто претходно во четвртокот се бараше изјаснување на парламентот тоа може да го промени, соопшти во четвртокот портпаролката на премиерката Тереза Меј.

Англискиот Висок суд претходно во четвртокот пресуди дека британскиот парламент мора да гласа за тоа дали владата во Лондон ќе ја покрене постапката за излегување од Европската унија, што значи дека владата не може самата да ја покрене процедурата според членот 50 од Лисабонскиот договор, односно да ги започне официјалните преговори со Брисел.

„Нашиот план до крајот на март да го активираме членот 50 од Лисабонскиот договор и натаму стои немаме намера да дозволиме одлуката на судот да го измести нашиот распоред“, изјави портпаролката на британската премиерка Тереза Меј за новинарите.

Меј е упорна во тоа поради референдумот за британското излегување и овластувањата на министрите,пратениците не мора да гласаат, меѓутоа нејзините противници тога аргумент го сметаат за неуставен. Премиерката кон крајот на октомври изјави дека во парламентот ќе се расправа за плановите на владата, но не ја исклучи можноста за гласање за излегувањето од ЕУ.

Хилари Бен, опозициски лабуристички пратеник кој претседава со новоформираната комисија за излегувањето од ЕУ тогаш возврати дека е „непојмиво“ пратениците да не гласаат за конечниот договор за прекинувањето на врските меѓу Велика Британија и ЕУ.

Претседавачкиот судија на Високиот суд, Џон Томас, пресудата од четвртокот ја образложи со зборовите дека „најтемелната одредба од уставот на Обединетото Кралство е дека парламентот е суверен и оти може да донесе или да го поништи кој и да е закон кој сака“.

„Владата е разочарана од одлуката на Судот. Земјата гласаше за излегување од Унијата на референдумот којшто го одобри парламентот, Владата е решителна да го почитува резултатот од тој референдум“, изјави министерот за трговија Лиам Фокс.

По одлуката на Високиот суд, британската влада најави жалба, а портпаролката во повеќе наврати потврди дека премиерката Меј ќе продолжи да работи според веќе испланираниот редослед за покренување на преговорите околу условите за напуштање на ЕУ до крајот на март, која и официјално ќе го извести Брисел за намерата на Велика Британија да ја напушти Европската унија.

Меј појаснува дека целиот процес бил јасен и пред референдумот одрежан на 23-ти јуни, односно дека владата ќе работи на имплементацијата на резултатите од гласањето служејќи се со историското „кралското исклучиво право“, кога министрите делуваат во името на монархијата, како и дека станува збор за „законски“ уставен аргумент.

Во теорија, парламентот би можел да го блокира истапувањето од ЕУ, но малку кој очекува таков исход имајќи предвид дека на споменатиот референдум повеќето Британци, 51,9 отсто „за“ и 48,1 отсто „против“, гласаа за излегување од Унијата.

Институциите на ЕУ и 27-те земји членки соопштија дека преговорите за условите за излегувањето, кои треба да траат две година, не можат да започнат сé додека не биде активиран членот 50 од Лисабонскиот договор./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Судар на два воза во забавен парк во Германија, повредени се најмалку 34 лица

Објавено пред

Повеќе од 30 лица се повредени, од кои двајца потешко, откако два воза се удриле еден во друг во забавен парк во јужна Германија.

dobivaj vesti na viber

Еден воз на тобоганот пробал да закочи, а друг се судрил со него во паркот Леголанд во Гунцбург, јави германската новинска агенција dpa.

На местото на настанот се испратени три хеликоптери, а на помош биле повикани и противпожарните и спасувачките служби. Најмалку 34 лица се повредени.

Засега не е познато како дошло до несреќата.

Прикажи повеќе...

Европа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Објавено пред

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен Боедски, и британскиот министер за одбрана, Бен Валас.

dobivaj vesti na viber

„Руските зборови и договори не вредат ниту за хартијата на која се напишани. Што да правиме? Решението е јасно. Русија победува кога ќе успее да нè раздели, кога ќе нв нападне еден по еден користејќи ги своите ресурси. Но, Русија губи и се повлекува кога ја губи иницијативата и кога напаѓа на заеднички отпор“, рече Резников.

Украинскиот министер им се заблагодари на Боедски и Валас за континуираната поддршка и го издвои американскиот министер за одбрана, Лојд Остин, чија помош исто така ја цени.

Прикажи повеќе...

Европа

Поради кризата, Британците почнаа сами да си вадат заби

Објавено пред

Во повеќето делови на Велика Британија е тешко, па дури и невозможно да закажете состанок со стоматолог како нов пациент поради што многу Британци станаа свои стоматолози, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Девет од десет стоматолошки ординации повеќе не примаат нови возрасни пациенти, според истражувањето на јавниот сервис.

Осум од десет дури и не прифаќаат нови деца за пациенти, а пациентот што ќе го примат мора сам да си плати за процедурата.

Би-би-си укажува на драматичните последици од недостигот на стоматолози во Велика Британија.

Во извештајот на јавниот сервис се наведува дека многу Британци мораат да патуваат стотици километри за лекување кај стоматолог или сами да си ги вадат забите без анестезија, односно да импровизираат мостови.

Проблеми имало и во други здравствени области“, изјави министерот за здравство, Стив Баркли, за весникот „Телеграф“. Тој оцени дека државата наесен ќе се соочи со сериозни предизвици во здравството.

Поради брегзитот, многу странски лекари мора да ја напуштат земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија6 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија6 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа7 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион8 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија9 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет11 час

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија11 час

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија12 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа12 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија24 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија1 ден

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...