Контакт

Европа

Десетина момченца уапсени во Белгија за организирање атентати

Објавено пред

Десетина момченца, некои на тинејџерска возраст, коишто планирале терористички напади на божикните саеми, се уапсени во Белгија, соопштија во саботата претставници на тамошните власти.

„Во моментов се обработуваат десетина дела против малолетни лица“, изјави портпаролот на федералното обвинителство на Белгија, Ерик Ван Дер Сипт,пренесува весникот Laatste Nieuws. Според Сипт, задржаните момчиња „биле регрутирани од терористички организации за подготовки или извршување терористички напади“.

Децата преку интернет добивале инструкции за тоа како да убијат човек или да направат бомба, пишува весникот. Според неговите сознанија, сунитската џихадистичка организација Исламска држава во овој период врши регрутирање на тинејџери во муслиманските заедници во Европа со цел да извршуваат терористички напади во повеќе земји.

Како што објави во петокот германскиот магазин Der Spiegel, во градот Лудвигсхафен, во западниот дел од Германија, 12-годишно момченце од ирачко потекло се обидело двапати да изврши терористички напад. Детето се обидело да активира експлозивна направа, но детонаторот откажал.

Првиот пат тој носел ранец со импровизирана бомба на божикен базар во градското собрание на 26-ти ноември, а втората бомба се обидел да ја активира на 5-ти декември., Откако детонаторот откажал и по вторпат, момчето решило да го сокрие ранецот во грмушки, но сомнителниот предмет бил пријавен од минувачи и полицијата го деактивирала.

Портпаролот на германското обвинителство потврди дека во градот била најдена импровизирана бомба, но одбил да ги каже деталите. Според списанието Focus, момченцето било регрутирано од страна на милитнатите на Исламската држава. Се претпоставува дека и малолетниците од Белгија имале цел да извршат напад во споменатиот германски град./крај/мф/сн

Европа

Принцот од Лихтенштајн под истрага, ја убил најголемата мечка во Романија

Објавено пред

Романската група „Агент грин“ и австриската организација ВГТ во заедничкото соопштение наведоа дека принцот Емануел фон унд ку Лихтенштајн ја убил 17-годишната мечка Артур во заштитено подрачје на Карпатите за време на посетата на Романија во март.

Во соопштението се вели дека принцот, кој живее во Ригерсбург, Австрија, добил специјална дозвола од романското Министерство за животна средина да убие женска мечка, која правела штета во селските домаќинства, пренесува „Гардијан“.

Се додава дека принцот всушност не ја убил проблематичната мечка, туку мажјак кој со години го набљудувале ренџерите на организацијата и кој никогаш не им приоѓал на луѓето.

Агенцијата АП наведува дека имала увид во официјалните документи кои потврдуваат дека принцот Емануел имал четиридневна дозвола за лов во областа Ковасна и дека на 13 март „фатил“ 17-годишна кафеава мечка, за што наводно платил 7.000 евра.

Претседателот на „Агент грин“, Габриел Паун, изјави дека Артур е најголемата мечка забележана во Романија, а веројатно и најголема во Европската Унија.

„Не ми е јасно како можеше принцот да ја помеша женската мечка што доаѓа во селото со најголемиот маж кој живее во длабочините на шумата“, забележал Паун.

Според него јасно е дека принцот не дошол да го реши проблемот на локалното население, туку да ја убие мечката и да го однесе дома најголемиот трофеј за да го обеси на ѕидот.

Кафените мечки се заштитен вид според меѓународните и романските барања, а лов на трофеи е забранет во Романија од 2016 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што ќе доведе до побрз крај на пандемијата на Ковид-19, вклучувајќи го и предлогот на САД за размена на технологии за производство на вакцини.

„Подготвени сме да го разгледаме прашањето за укинување на интелектуалната сопственост кога станува збор за вакцините, ако тоа може да придонесе за целта“, рече Фон дер Лајен во своето видеообраќање до Универзитетот на Европскиот институт.

Таа оцени дека кампањата за вакцинација го покажа својот успех и дека денес Европа достигна и надмина многу делови од светот според бројот на вакцинирани, но и извозот на вакцини.

„Во Европа 30 граѓани се вакцинираат секоја секунда. Ние вакцинираме 30 милиони луѓе на ден. Во јули ќе можеме да ја постигнеме нашата цел, што е 70 проценти од вакцинираната возрасна популација“, рече Фон дер Лајен.

Таа оценува дека индивидуалната набавка на вакцини во земјите членки политички ќе ја раскине ЕУ, со огромни последици врз единствениот пазар и економијата.

Претседателката на ЕК наведува дека ЕУ, со својата заедничка политика за набавка на вакцини, досега успеа да обезбеди 200 милиони дози за своите граѓани и да дистрибуира уште толку низ целиот свет.

Таа ги повика сите земји во светот каде што се произведуваат вакцини против Ковид-19 да дозволат извоз на вакцини по примерот на ЕУ.

„Европа е аптека на светот денес и ние сме горди на тоа“, заклучи Урсула фон дер Лајен.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија и Франција на работ на конфликт, Макрон испрати воен брод во Ла Манш

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон испрати воен брод на островот Џерси во Ла Манш во момент кога таму е присутна британската Кралска морнарица која испрати два брода затоа што околу 100 француски рибарски бродови го блокираа пристаништето поради новите риболовни регулативи по брегзит.

Британските бродови се вооружени со топови и митралези и патролираат по каналот откако Париз вчера предупреди дека може да ја исклучи електричната енергија на островот – кој главно се снабдува со подводен кабел.

Ваквиот развој на настаните се случи откако Џерси минатата недела одлучи да им издаде риболовни дозволи на француските бродови според новиот систем, односно дека имале право на риболов дури и пред брегзит, пренесува Би-би-си. Француски рибари, кои тврдат дека неправедно се ограничени нивните права, најавија протестна блокада со бродови на пристаништето Сент Хелиер.

По тоа соопштение, британскиот премиер Борис Џонсон донесе одлука за распоредување патролни бродови. Сведоците изброија 100 мали пловни објекти во водата утрово, а француските рибари запалија факели и кренаа транспаренти со кои бараа непречен пристап до водите.

Џош Диринг, рибар од островот Џерси, вели дека бил вчудовиден од сцените, велејќи дека сцените околу пристаништето Сент Хелиер изгледале како инвазија.

Дејвид Селам, шеф на морнарицата на Нормандија и Бретања, рече дека верува оти Џерси презеде екстремен потег со кој сака да го намали пристапот на Франција до риболов и профитира од брегзит.

Тој рече:

„Подготвени сме за војна. Доколку е потребно, можеме Џерси да го фрлиме на колена!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Антикорупциска го добила документoт за исплата на 7 милиони и 8 илјади долари за кинески вакцини

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија1 час

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа2 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија2 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион4 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет5 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет5 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет6 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет6 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија18 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија22 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија22 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет1 ден

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Досие