Контакт

Европа

ЕУ и Турција: Договор за сопирање на бранот мигранти во замена за финансиска помош

Објавено пред

Челниците на Европската унија и на Турција постигнаа договор за акцискиот план според кој Турција ќе добие финансиска помош од три милијарди евра, а за возврат треба да го сопре бегалскиот и миргантскиот бран кон Европа, што е дел од поширокиот договор кој вклучува и забрзување на пристапните договори на Анкара за полноправно членство во ЕУ кои стагнираат повеќе години.

dobivaj vesti na viber

Средбата на челниците од земјите на Европската унија со Турција се одржа во невообичаен формат, бидејќи ЕУ на самитите со други земји обично ја претставуваат претседателите на нејзините институции, Европскиот совет и Европската комисија Овојпат на состанокот беа присутни и челниците на сите земји членки, што зборува колку Турција е важна за ЕУ во решавањето на бегалската криза. Поради енормниот прилив бегалци и мигранти, земјите од Унијата се најдоа под голем притисок и во недостиг од заедничко решение почнаа да носат индивидуални мерки, кои сериозно го доведоа во прашање Шенгенскиот простор, што се смета за една од најголемите придобивки на европската заедница.Во заедничката изјава прифатена на состанокот кој се одржа доцна попладнето во неделата во Брисел, се наведува дека „двете страни во иднина ќе имаат редовни самити двапати годишно“ Се додава и дека тие самите ќе бидат во „соодветен формат“, што иако непрецизно кажано би можело да значи дека може но и не мора да се одвиваат на највисоко ниво. Сепак, невообичаено е ЕУ да одржува самит со земја кандидатка за членство.ЕУ од своја страна ѝ верува на Турција три милијарди помош за полесно да се соочи со бегалскиот товар. Половина милијарда треба да се обезбедат од европскиот буџет, а другите 2,5 милијарди евра ќе ги обезбедат земјите членки.Во заедничката изјава е потврдено дека Турција кон средината на декември ќе ги отвори преговорите во поглавјата Економска и монетарна унија, што ќе биде првото поглавје кое се отвора по ноември 2013 година. Во изјавата, исто така, се наведува дека Европската комисија во првиот квартал од следната година ќе ги изврши подготовките за отворање поголем број поглавја, а дали тие ќе бидат отворени ќе одлучуваа земјите членки.Договорот вклучува и забрзување на постапката за укинување на визите за турските граѓани. За возврат, Турција од јуни следната година би требало да го спроведува договорот за реадмисија, што значи дека ќе ги враќа сите мигранти кои немаат право на меѓународна заштита во земјите на нивното потекло. Доколку го почитува тоа, ЕУ во октомври 2016 година би ги укинала визите за турските државјани.„Усвоивме заеднички акциски план за замирање на миграциските текови кон Европа. ЕУ не очекува некој наместо нас да ги штити нашите граници“, истакна претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конференција со турскиот премиер Ахмет Давутоглу.„Тоа треба да го сторат Европејците. Но очекуваме чекори, кога станува збор за прекинување на миграциските текови, кои доаѓаат во Европа преку Турција“, додаде Туск, истакнувајќи дека во постигнатиот договор се утврдени заедничките активности кои двете страни се обврзани да ги постигнат за решавање на кризата.„Донесовме одлука да се воспостави механизам за обезбедување помош за сириските бегалци во Турција во износ од три милијарди евра“, додаде Туск.„Тие три милијарди евра не одат за Турција, туку ќе бидат потрошени за бегалците од Сирија“, увери турскиот премиер Ахмет Давутоглу.Притоа Турција „не може да ѝ гарантира на ЕУ намалување на миграцискиот бран“ дури и по добивањето на тие три милијарди евра европска помош за решавање на проблемот со бегалците, појасни Давутоглу.„Ние не можеме да гарантираме ништо кога станува збор за војната во Сирија, бидејќи таму продолжуваат терористичките напади и бомбардирањата. Сепак, ќе работиме да подобрување на контролата на границите и ќе се бориме со криумчарите на мигранти“, рече турскиот премиер. „Турција веќе потроши 8 милијарди долари за задоволување на потребите на 2,2 милиони сириски бегалци. Во овие околности на денешниот самит ЕУ вети да го сподели овој товар. Утврдивме механизам за обезбедување на помошта за сириските бегалци во Турција на три милијарди евра“, рече во продолжение Давутоглу./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Кипар од 1 јуни ќе ги укине сите мерки за корона

Објавено пред

Кипар ќе ги укине сите ограничувања за коронавирусот од 1 јуни, соопштија денеска властите во Никозија.

dobivaj vesti na viber

Нема да бидат потребни повеќе сертификати или тестови за вакцинација, а владата одлучи да ја укине обврската за носење маски за лице во сите затворени простори, освен во болниците, домовите за стари лица и другите затворени медицински установи, од 1 јуни, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Европа

Кадиров: Полска може да биде следна

Објавено пред

Лидерот на руската јужна провинција Чеченија, Рамзан Кадиров, кој е поддржан од Кремљ, објави видео во кое предупредува дека Полска би можела да биде следна по Украина, пренесува Бета.

dobivaj vesti na viber

Во видеото што го објави на својата страница на Телеграм, Кадиров рече дека Украина е „завршена работа“.

Полска, која граничи со Украина, од почетокот на руската инвазија на Украина и испраќа оружје и друга помош и досега прими милиони украински бегалци.

Кадиров потоа го повика украинскиот претседател Володимир Зеленски „конечно да се вразуми“ и да ги прифати условите понудени од рускиот претседател Владимир Путин.

Кадиров постојано ги користеше социјалните мрежи за да се пофали со наводните настапи на чеченските борци против украинските војници и да дава други непотврдени изјави за војната во Украина, пренесе „Бета“.

Прикажи повеќе...

Европа

Кулеба: Пристигнува уште тешко оружје од САД

Објавено пред

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска по телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен соопшти дека во Украина пристигнува уште тешко оружје.

dobivaj vesti na viber

Тешкото оружје е на врвот на агендата на Киев и ни доаѓаат повеќе испораки“, напиша Кулеба на Твитер.

Досега Вашингтон одбиваше да испорача напредни повеќекратни ракетни системи со долг дострел на Украина поради страв дека тие би можеле да бидат искористени за напад на руска територија, што би го ескалирало конфликтот, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја поддржи интерпелацијата што ќе ја поднесат за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите...

Свет1 час

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет1 час

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Свет1 час

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Со...

Регион13 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет16 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија17 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет20 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија22 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија24 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ1 ден

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 ден

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 дена

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 дена

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...