Контакт

Европа

ЕУ ја јакне контролата на европските џихадисти

Објавено пред

Министрите за внатрешни работи на девет држави членки на Европската унија го усвоија акциониот план за идентификација на младите Европејци кои заминале или се подготвени да се борат во Сирија или Ирак, изјави европскиот координатор за борба против тероризмот Жил де Кершов
 

Министрите за внатрешни работи на девет држави членки на Европската унија го усвоија акциониот план за идентификација на младите Европејци кои заминале или се подготвени да се борат во Сирија или Ирак, изјави европскиот координатор за борба против тероризмот Жил де Кершов

 

 

Планот бил усвоен на работната средба на министрите за внатрешни работи на Белгија, Франција, Германија, Велика Британија, Шпанија, Италија, Данска, Шведска и Холандија во понеделникот во Милано, дознава AFP.

„Мерките се тајни“, изјавил европскиот координатор за борба против тероризмот Жил де Кершов, додавајќи дека ќе им бидат претставени на другите држави членки на Европската унија на следната формална средба на министрите за внатрешни работи којашто ќе се одржи во октомври годинава.

„Неодамнешниот развој на настаните во Ирак ја нагласува потребата од итно дејствување“, изјавил за агенцијата де Кершов и истакнал дека новиот прогласен калифат на Исламската држава (IS – поранешната Исламска држава во Ирак и на Левантот – ISIL) кои опфаќа територии од Ирак и Сирија и има намера да се шири кон Јордан и Либан, би можел да привлече млади радикални муслимани од Европа.

Со овие европски мерки се има намера да се подобри идентификацијата на потенцијалните кандидати коишто се подготвени да заминат на боиштата во Сирија и Ирак, да се предупредат другите земји членки на ЕУ, да се препречи заминувањето на боиштата, да се следат кога евентуално ќе се вратат од таму и во зависност од нивните активност да бидат уапсени.

Повеќе од две илјади Европејци заминале или имаат намера да заминат да се борат во Сирија во составот на радикалните исламистички групи кои се борат против силите на претседателот Башар ал-Асад, Некои веќе се вратиле и претставуваат потенцијална закана, предупредува де Кершов.

Уште во април минатата 2013 година де Кершов изјави дека во тоој момент во Сирија се борат петстотини Европејци. Разузнавачките служби стравуваат дека некои од нив би можеле да им се придружат на групите поврзани со глобалната терористичка мрежа Ал -Каеда и подоцна да се вратат во Европа и да се инволвираат во терористички активности. Се претпоставува дека повеќето од европските борци во Сирија доаѓаат од Велика Британија, Ирска и Франција. „Не се сите радикали кои заминуваат во Сирија, меѓутоа веројатно повеќето таму ќе станат радикални, ќе минат обука, и тоа би можело да доведе до сериозни безбедносни закани кога ќе се вратат”, изјави тогаш Декерошов.

На сириското боиште се претпоставува дека до јануари 2014 година имало седум илјади странски борци, а функционираат и кампови за обука на терористи, изјави во средата директорот за разузнавачки прашања Џејмс Клапер на сослушувањето во Сенатот на САД посветено на оцените за глобалните закани. „Сирија стана огромна магнетна сила за привлекување терористи“, изјави директорот на американската разузнавачка заедница. Според Клапер, во оваа земја постојат 1.600 различни групи, во кои се вклучени меѓу 75 и 110 илјади луѓе, а од нив американските служби 26 илјади ги вбројуваат во категоријата екстремисти. Клапер рече дека овие 7.000 странски борци војуваат во Сирија доаѓаат од 50 земји во светот. „Многумина од нив доаѓаат од земјите во Европа и од Блискиот исток. Но ја регистрираме и појавата на кампови за обука во Сирија каде што се подготвуваат луѓе со цел да бидат испратени во обратна насока, во нивните татковини и да извршуваат нови терористички напад. Тоа многу нé вознемирува“, додал Клапер.

И францускиот министер за внатрешни работи, Мануел Валс, претходно годинава изјави дека немирите во Сирија привлекуваат сè повеќе млади Французи кои сакаат да им се придружат на џихадистите, соопштуваат тамошните медиуми. Според него, во моментов во Сирија околу 250 млади лица, државјани на Франција или лица со дозвола за престој во земјата, се борат на фронтовите во Сирија истакнувајќи дека до сега во борбите во Сирија загинале околу 21 лице. Валс истакна дека во Сирија заминале повеќе од десет малолетни лица, а голем број пројавиле желба да одат во војна во оваа земја. Овие барања најизразени биле последниве неколку седмици.

Британскиот дневен весник The Daily Telegraph, повикувајќи се на сведочење на разговор со еден пребег обајви напис во кој се тврди дека глобалната терористичка мрежа Ал Каеда вежба стотици државјани на Велика Британија коишто се борат во Сирија за да станат џихадисти и ги поттикнува на напади по враќањето во татковината. Пребегот, претставен како Мурад од групацијата Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL) за британскиот дневен весник дека другите регрути од Европа и САД се увежбувани за изработување на автомобили бомби пред да се бидат испратени, а во коишто основаат терористички ќелии. Според британските разузнавачки служби, во Сирија на страната на џихадистичките групи се борат околу 500 државјани на Велика Британија. Станува збор за проблем кој зафаќа повеќе европски земји, вклучително и оние од Балканот.

На почетокот од јануари белгискиот министер за надворешни работи Диде Рендерс за бриселскиот дневен весник La Libre Belgique изјави дека околу 200 џихадисти со белгиско државјанство заминале да се борат во Сирија против владата на претседателот Башар ал-Асад, од кои загинале повеќе од дваесетина. Белгиските власти својата загриженост од оваа појава првпат јавно ја изразија на почетокот од 2013 година, кога во Сирија заминале голем број нејзини државјани, од кои некои малолетни. Тие на проблемот работат заедно со соседна Франција, од каде што се верува дека 400 млади луѓе заминале да се борат во редовите на екстремистичките групи. Официјални претставници на двете земји уште тоагаш соопштија дека биле во контакт со колеги од Велика Британија, Германија, Холандија, Италија, Шпанија и Данска за координација на заеднички одговор на оваа појава.

Медиумите редовно известуваат за загинувања на белгиски доброволци во Сирија, некои од нив се приведени по враќањето во Белгија, но заминувањата на сириското боиште не престануваат.

Во Холандија, пак, нивото од терористичка закана е зголемено на „значително“, делумно според тамошните власти и поради загриженоста од враќањето на нивните државјани за кои се знае дека се борат во Сирија./крај/мф/сн

 

Извор: Макфакс

Европа

Таткото на Борис Џонсон прекрши мерка воведена од неговиот син

Објавено пред

Таткото на британскиот премиер Борис Џонсон, Стенли (79), ја прекршил мерката што ја воведе неговиот син и отпатувал низ Бугарија до неговата вила во Пелио, Грција.

Тој патувал и покрај препораката на форин офисот британските граѓани да не патуваат во странство доколку не треба, а неговото патување во Грција покажува дека е можно да се стигне до посакуваната дестинација преку трета земја и да се заобиколат правилата за спречување на коронавирусот, пишуваат грчките портали.

Таткото на британскиот премиер и поранешен член на Европскиот парламент пристигнал во Грција преку Софија затоа што грчките власти забранија директни летови од Велика Британија до средината на јули.

Тој веста дека е во Грција ја објави на својот инстаграм-профил.

Додаде декa иако Грција ги забранила пристигнувањата од Велика Британија, сепак Грците се многу среќни што го гледаат.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Русија над 6.500 новозаразени

Објавено пред

Русија ги објави новите податоци за бројот на починати и заразени од коронавирус.

Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надмината бројката од 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Во изминатите 24 часа починале 147 лица, односно од почетокот на пандемијата во Русија се регистрирани вкупно 9.683 смртни случаи како последица од Ковид-19, пренесе „Ројтерс“.

Русите денеска ја отворија вратата за претседателот Владимир Путин да остане на власт до 2036 година, откако на организираниот референдум големо мнозинство гласачи го поддржа пакетот реформи што ќе му овозможат да се кандидира за претседател уште два пати, а критичарите предупредуваат дека исходот на референдумот е фалсификуван.

За првпат во Русија гласањето траеше една недела со цел да се зголеми излезноста на граѓаните, но и да се намалат толпите на избирачките места поради пандемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Финска конечно ја трга свастиката од амблемот на возухопловните сили

Објавено пред

Финските воздухопловни сили престанаа да го користат стариот амблем кој содржеше свастика, јави Би-би-си.

Долго време амблемот на финските воздухопловни сили беше свастика обрабена со крилја. Сепак, свастиката, симбол стар неколку илјади години кој во западната култура обично се поврзува со нацистите, сега е исфрлен од амблемот.

Финското воено воздухопловство го користело симболот од основањето во 1918 година, многу брзо по независноста на земјата и долго пред подемот на нацизмот.

Овој симбол се користи илјадници години во индиската култура и низ целиот свет, но на Западот стана популарен на почетокот на минатиот век.

Во текот на 20-тите години на минатиот век Адолф Хитлер ја искористи свастиката како симбол на неговата Национал-социјалистичка партија, која дојде на власт во Германија во следната деценија.

Геноцидот на режимот на Хитлер доведе до тоа повеќето луѓе на Западот свастиката да ја поврзуваат со нацизам и антисемитизам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Милошоски со втор негативен тест на ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски објави на социјалните мрежи дека и вториот тест за Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија58 минути

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија1 час

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија5 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија6 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет7 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет7 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија7 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет7 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија7 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет8 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет8 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет8 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет19 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Досие