Контакт

Европа

ЕУ не воведува економски санкции против Русија

Објавено пред

Челниците на земјите членки на Европската унија одлучија на средбата на врвот во Брисел ноќта кон четвртокот, дека ќе ги зајакнат рестриктивните мерки против Русија, но како и што се очекуваше, без да воведат економски санкции.

„Европскиот совет се согласи да ги прошири рестриктивните мерки кон насочени ентитети, вклучително и Руската Федерација, кои материјално или финансиски ги поткрепуваат акциите кои ги поткопуваат или загрозуваат украинскиот суверенитет, територијалниот интегритет и независноста“, се наведува во заклучоците кои ги усвоија челниците на 28-те земји членки на Европската унија.Листата со споменатите ентитети е биде утврдена до крајот на јули, пренесе AFP. Челниците на ЕУ побараа од Европската инвестициска банка да не склучува нови финансиски аранжмани во Русија, а во рамките на Европската банка за обнова и развој (EBRD) земјите членки ќе дејствуваат координирано за да ги прекинат новите финансиски операции во Русија. Ова се смета за заострување на рестриктивните мерки против Москва којашто западот ја обвинува за украинската криза, бидејќи ЕУ досега забрануваше издавање визи и ги замрзна активите на 72 руски и украински проруски функционери.Пред одржувањето на самитот на ЕУ, според различни дипломатски извори, нови економски европски санкции против Русија беа многу можни под притисок на САД, но исто така некои дипломати сметаа дека европските челници нема да постигнат единство за заострување на насочените санкции на ЕУ против рускиот економски и финансиски сектор. ЕУ сѐ уште се воздржува од воведување опсежни економски санкции против Русија, во прв ред бидејќи би биле погодени интересите на повеќе земји членки.Премиерот на Италија, земја којашто претседава со Европската унија, Матео Ренци, говорејќи за украинската криза пред пратениците од неговата партија во вторникот навечер, предложи да се отфрлат повиците за нова Студена војна и истакна дека Европа не треба да се гради наспроти Русија.Франција, Германија, Луксембург, Австрија, Бугарија, Грција, Кипар, Словенија и претседавачот Италија, не гледаат причини во сегашната ситуација да се воведат насочени секторски трговски и економски санкции против Русија и на самитот, ќе истапат против оваа мерка, изјави во вторникот неименуван западноевропски дипломат за руската новинска агенција Итар-Тасс.Меѓутоа, непосредно пред почетокот на самитот во Брисел, Белата куќа објави дека американскиот потпретседател Џозеф Бајден во вторникот доцна вечерта имал телефонски разговор со грчкиот премиер Андонис Самарас и од него добил поддршка за остар став по прашањето за новите насочени санкции против Русија.САД, кои инаку имаат мал обем на трговска размена со Русија, многу поактивно се залагаат за заострување на санкциите отколку што за тоа се расположени европските земји кои имаат далеку поголема економска поврзаност па дури и енергетска зависност од Москва. Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест, пак, одби во вторникот да ги коментира информациите дека САД го засилуваат притисокот врз Европската унија со барање за заострување на санкциите против Русија, во врска со украинската криза. Претходно агенцијата Bloomberg пишуваше дека во понеделникот во Белата куќа се одржала затворена средба на претставниците на администрацијата на американскиот претседател Барак Обама со амбасадорите на земјите членки на Европската унија на којашто било барано Брисел да воведе нови санкции против Русија, при што била упатена закана дека во спротивно ќе биде дејствувано еднострано и ќе бидат воведени санкции против финансискиот и одбранбениот сектор на руската економија, од што штети би можеле да претрпат и некои европски сојузници на САД./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Меркел: Веќе не можеме да се потпреме на тоа дека САД ги штитат европските интереси

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска изјави дека сега е неопходно Европа да биде обединета затоа што светот е целосно реорганизиран.

Меркел, која како прв германски канцелар присуствуваше на седница на владата на покраината Баварија, на прес-конференција во Минхен истакна дека единство во Европа значи сигурност за Германија.

Таа порача дека сè што се случува во Брисел за време на германското претседателство со Европската Унија е многу важно.

„Светот во моментот се реорганизира. Мислењето дека Соединетите Американски Држави ја штитат ЕУ веќе не е нешто што може да се земе здраво за готово. Затоа, единството во Европа е поважно од кога и да било“, рече Меркел.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција воведува задолжително носење маски

Објавено пред

Франција ќе воведе задолжително носење маски во сите затворени јавни места со цел да се запре епидемијата на коронавирусот, најави претседателот Емануел Макрон.

„Ќе биде задолжително да се носат маски на сите затворени јавни места“, рече Макрон во телевизиско интервју споменувајќи го 1 август како датум за воведување на оваа мерка.

Макрон рече дека има знаци за нов бран на коронавирусот во Франција, каде што досега починаа над 30.000 луѓе.

„Мора да спречиме појава на нови жаришта, но и да се подготвиме за нов бран на епидемијата“, предупреди Макрон во телевизиското интервју по повод францускиот национален празник Ден на Бастилја.

„Ќе бидеме подготвени. Имаме резерви, кои се обезбедени, имаме организација, што ќе ни овозможи да се соочиме со нов бран доколку го има“, рече францускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Европа

За првпат од 10 март, во Белгија нема смртни случаи

Објавено пред

Во Белгија, која од земјите со средна големина беше најзагрозена со коронавирус,  за првпат од 10 март не е забележан ниту еден смртен случај во последните 24 часа.

Како и многу други европски земји кои беа погодени од епидемијата во март и април, бројот на заразени во Белгија е намален со воведување мерки за затворање што сега се олеснети, пренесува „Ројтерс“.

Вкупниот број на смртни случаи пријавени од белгискиот Институт за јавно здравје „Скиенсано“ е 9.787.

Во земјата живеат 11,5 милиони луѓе, што значи дека на милион жители починале околу 850 луѓе, што е најлош биланс во светот по Сан Марино.

Највисок дневен пораст на бројот на смртни случаи е на 12 април, кога се забележани 343 смртни случаи.

Во Белгија кривата на зголемувањето на бројот на заразени лица се израмни, а во последните седум дена дневниот просек беше 95, што сепак е пораст од 11 проценти во однос на претходната недела.

Од почетокот на епидемијата во Белгија се заразени вкупно 62.781 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија3 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија3 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија4 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ6 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија7 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија7 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија8 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија8 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет9 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа9 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион9 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија21 час

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија22 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија22 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие