Контакт

Европа

ЕУ постигна прелиминарен договор за нови Руси на кои ќе се однесуваат санкциите

Објавено пред

Европските дипломати постигнаа прелиминарен договор за листата на поединци, вклучително и блиски соработници на рускиот претседател Владимир Путин, и компании на коишто ќе им ги замрзне активите како дел од пошироките санкции против Русија, која САД и Европската унија ја обвинуваат за мешање во кризата во Украина, соопштија во понеделникот навечер дипломати од ЕУ.

Новиот список на санкционирани руски функционери и компании на Брисел, кој доаѓа под изразен притисок на САД, ќе биде објавен во вторник или во среда, и ќе биде додаден на оној кој веќе содржи 87 имиња на поединци и на 20 претпријатија кои веќе се под европските санкции. Меѓу нив се и личности и компании од Крим и Севастопол, а санкциите ќе се однесуваат на телекомуникацискиот и енергетскиот сектор, како и во забрана за вложувања во инфраструктурата и истражувања на наоѓалишта на енергетски ресурси.Според AFP, ЕУ одлучила да го блокира имотот на деловен човек кој го смета близок на рускиот претседател Владимир Путин, обвинет дека имал полза од, како што смета Западот, руската анексија на Крим, а на истиот начин ќе под санкции ќе стави и тројца магнати. Во март 2014 година, откако прозападната опозиција во Киев го собори претседателот Виктор Јанукович, населението на црноморскиот полуостров Крим, каде што мнозинството се Руси и рускофони, спроведе референдум за враќање на автономијата укината по осамостојувањето на Украина во 1990-те и присоединување на Руската Федерација, што САД и ЕУ го сметаат за руска анексија на украинска територија.Одлуките за новите европски санкции се донесени на состанокот на амбасадорот на 28-те земји членки на ЕУ, а во моментов траат нивните консултации со престолнините, за во вторник да може да ги потврдат, пренесува AFP повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел.Во текот на состанокот кој траел повеќе од три часа, амбасадорите ги договориле и мерките со кои ќе се ограничи трговијата со и вложувањата на Крим, коишто во прв ред се насочени кон инфраструктурата и енергетскиот сектор. Дипломати кои сакале да останат анонимни изјавиле дека не можат да зборуваат за поединости, но рекле дека на списокот се поединци и компании кои според нив ја поддржуваат или имаат полза дестабилизацијата на Украина и руската анексија на Крим. Еден дипломат изјавил дека листата уште треба „правно да се прочисти“, како и дека ќе биде довршена во вторник кога европските дипломати ќе ги продолжат разговорите. Ова е првпат ЕУ да ги насочува санкциите кон кругови блиски на власта во Русија, што според AFP е јасен сигнал за нејзината решителноста да реагира за да ги санкционира операциите во Украина. ЕУ, исто така, во вторник би требало да ги потврди и пошироките секторски насочени санкции против Русија коишто треба да го ограничи пристапот на финансиските пазари на руските компании, воената индустрија и извозот во Русија на производи со двојна намена, секторот на чувствителни технологии и енергетскиот сектор.Претходно во понеделникот, на долгата прес-конференција во Москва на којашто шефот на руската дипломатија одговараше на прашања на бројни домашни и странски новинари, Сергеј Лавров рече дека „Санкциите ретко кога ги постигнуваат поставените цели, а во случајот на Русија тие едноставно според нивното дефинирање не можат да ја постигнат намената. Тоа не нé исполнува со радост, како ниту европските земји коишто ги воведуваат тие санкции. Но ве уверувам дека компликациите коишто ќе се појават во низа области на економијата, ќе бидат надминати. Можеби, ќе станеме понезависни и посигурни во сопствените сили, а тоа е исто така корисно“, изјави Лавров.Москва нема со „хистерични дејствија“ да возврати на санкциите наметнати од САД и Европската унија со методата „мило за драго“, додаде министерот за надворешни работи на Руската Федерација. „Нема да се раководиме од принципот ’око за око….’. Сакаме да дејствуваме со студена глава и претседателот (Владимир Путин) веќе рече дека секако тие (санкциите) не можеме да ги игнорираме. Но да западнеме во хистерија и да возвратиме со иста мерка, би претставувало удар кој е под секое ниво за голема земја“, порача Лавров./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Европа

(Видео) Кран висок 20 метри падна врз куќи во Лондон, едно лице загина

Објавено пред

Врз куќи во источен Лондон паднал кран висок 20 метри, при што загинала една жена.

Жената е пронајдена на првиот кат на една од оштетените куќи. Две лица завршиле во болница со повреди на главата, а уште две добиле полесни повреди.

Кранот паднал на две куќи и станбена зграда во изградба.

„Целиот покрив на мојата куќа беше срушен. Бев шокиран. Го отворив прозорецот со поглед на градината и видов еден голем црвен објект што паѓа врз нас. Истрчав надвор. Не знаев што да правам“, рече Мотиур Рахман за „Скај вести“.

„Само што излегов од бањата. Ако излезев секунда подоцна, вратата на мансардата ќе паднеше врз мене. Ако брат ми или сестра ми беа во своите соби, којзнае дали би преживеале. Сè беше уништено таму. Јас дури и не сакам да размислувам за тоа“, рече една станарка.

Кранот го користела компанијата Swan Housing Association & NU living.

Портпаролката на компанијата изјави дека Swan Housing Association & NU living е свесна за инцидентот што се случил и дека нивна екипа е на местото на настанот.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија ќе ги следи отпадните води за рано предупредување од нов бран на коронавирусот

Објавено пред

Италија планира да ги следи отпадните води во целата земја за евентуално рано предупредување за ширење нов бран на коронавирусот, објави Националниот здравствен институт (ISS).

Следењето на отпадните води ќе се фокусира на приоритетни области, како што се туристичките одморалишта, во првата фаза, која ќе трае во текот на јули. Во октомври ќе почне да се шири во сите италијански градови.

Проектот, координиран од ISS, ќе биде спроведен од регионални агенции, локални здравствени власти, универзитети и 50 комунални претпријатија. Примероците од вода ќе бидат анализирани за да се откријат траги од вирусот кај популацијата.

„Овој пристап ќе може да предвиди каде циркулира вирусот“, рече Лука Лукентини, директор на одделот за квалитет на водата на ISS.

Во јуни ISS објави дека научниците пронашле траги од коронавирусот во отпадните води на Милано и Торино во декември 2019 година посочувајќи дека Ковид-19 циркулирал во северна Италија дури и пред Кина да ги потврди првите случаи на инфекција.

Истражувањата во Холандија, Франција и на Австралија исто така откриле траги од вирусот во канализацијата, па многу земји почнале со анализи на отпадните води за следење на болеста.

Италија е една од земјите што е најтешко погодена во пандемијата со 242.114 заразени и 34.914 мртви.

Прикажи повеќе...

Европа

Германската влада усвои историска стратегија за родова еднаквост

Објавено пред

Германската влада усвои стратегија насочена кон зајакнување на еднаквоста меѓу мажите и жените во сите идни закони и програми финансирани од владата.

Ова е првпат германската влада да се посвети на меѓуресорска стратегија за зајакнување на родовата еднаквост, тема што претходно беше препуштена на Министерството за жени.

И покрај родовата еднаквост утврдена во германскиот Устав, потребни се децении целата власт да се заложи за спроведување на истата, рече Франциска Гифеј, министерка за семејни прашања, стари граѓани, жени и млади.

Целите на стратегијата се да се назначат повеќе жени на лидерски позиции, да им се помогне на жените во спроведувањето на семејните и работните обврски и да се поттикне поправична поделба на грижата.

Гифеј вели дека има уште многу работа во овие области и дека стратегијата е пресвртница што ќе служи како важна основа за идните влади.

Овој потег на владата се случува еден ден откако Христијанско демократската унија на канцеларката Ангела Меркел го прифати предлогот за зголемување на застапеноста на жените во партијата на 50 проценти до 2025 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион2 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион4 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет5 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ5 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија6 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион7 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија7 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион8 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија8 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион18 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион19 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион20 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет22 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Досие