Контакт

Европа

Италија: Премиерот Ренци поднесува оставка

Објавено пред

Италијанскиот премиер Матео Ренци објави ноќта кон понеделник на прес-конференција во владината палата Киџи дека има намера да поднесе оставка по поразот на референдумот за уставните измени коишто ги бараше.

„ Загубив. Во италијанската политика никој не победува. Но никој и не губи. Не можев да ви донесам победа, и ја преземам целата одговорност за поразот и ќе поднесам оставка. Моето владеење ноќва заврши“, изјави премиерот на Италија Матео Ренци, кој додаде дека подоцна во понеделникот попладне ќе ја предаде својата оставка на претседателот на Републиката, Серџо Матарела.

„Одѕивот на гласачите е изненадувачки висок. Тоа е празник за демократијата, Ја поздравувам победата на сите оние кои не ја поддржаа оваа реформа, ви посакувам натамошна плодотворна работа“, додаде Ренци..

Ренци во јавноста се обрати откако беа објавени прецизираните прелиминарни и неофицијални резултати од референдумот, на кој против уставните реформи кои ги заговараше се изјасниле 60 отсто од оние кои гласале, најмногу 40 отсто ги поддржале реформите.

Официјалните резултати од италијанскиот референдум треба да бидат познати во понеделникот рано утрото.

Претседателот Матарела сега има овластувања да именува нова мандатар или да закаже предвремени парламентарни избори.

Повеќето коментатори сметаат дека Ренци на премиерското место може да го замени вршителот на должноста премиер од неговата Демократска партија до изборите во пролетта 018 година, а медиумите шпекулираат дека тоа би можело да биде министерот за финансии Пјер Карло Падоан.

Италијанците во неделата се изјаснуваа за уставната реформа којашто предвидува драстично намалување на овластувањата на Сенатот, а гласањето дефакто претставуваше и плебисцит за премиерот Матео Ренци, од левиот центар, кој вети дека ќе поднесе оставка доколку предложената реформа не мине.

Оваа уставна реформа предвидуваше најдлабоко институционално преустројување откако пред 70 години Италија стана република според уредувањето. Реформата на владата би ѝ го олеснило носењето закони, особено со новиот изборен законик, усвоен минатата 2015 годна, кој на победникот на идните избори, кои се очекуваат во 2018 година, му обезбедува сигурно парламентарно мнозинство.

Клучниот момент од реформата е тоа што ја укинува обврската сите закони да мора да минат во двата дома на италијанскиот парламент. Во иднина Претставничкиот дом би одлучувал за повеќето прашања, вклучително и за гласањето за доверба на владата и за националниот буџет.

Сенатот се намалува од 315 на 100 мандати, а неговите членовите повеќе не би ги избирале граѓаните непосредно. Петмина би именувал претседателот на Републиката, а 95 би се избирале меѓу регионалните советници и градоначалници. Сенаторите би го задржале правото на вето за уставните прашања, прашањата коишто се однесуваат на локалните власти и на клучните одлуки на ЕУ.

Некои аналитичари се прашуваа дали е мудро на Горниот дом на парламентот, кој го сочинуваат локални политичари, кои во Италија се често корумпирани, да им се дадата овластувања за да можат да ги блокираат европските одлуки.

Реформата, исто така, ги намалуваше овластувањата на регионалните власти, префрлајќи ги одлуките за важните транспортни, енергетски и инфраструктурни проекти во рацете на државата. Се укинуваше и Националниот совет за економија и труд, форумот на синдикатите и работодавачите.

Ренци појаснуваше дека реформата ќе го подобри процесот на носење одлуки, ќе ги намали преклопувањата меѓу локалните и централните тела на власта што се смета за голема причина за бирократскиот застој, и ќе стави крај на политичката нестабилност. Истакнува и дека ќе ја намали цената на јавните институции./крај/мф/сн

Европа

Од 20 мај Шпанија отворена за туристи кои доаѓааат од земји надвор од ЕУ

Објавено пред

Патниците надвор од Европската Унија ќе можат рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам Рејес Марото.

Ова може да биде благодет за шпанскиот туристички сектор бидејќи ќе им овозможи на луѓето од Велика Британија, САД или Турција да доаѓаат во Шпанија на одмор.

Марото изјави дека бидејќи Велика Британија има мал број заразени лица, британските туристи, вакцинирани или не, веројатно нема да мораат да прикажат ниту негативен тест за коронавирус за да влезат во Шпанија.

Од друга страна, Шпанија не беше на посакуваната британска зелена листа на туристички дестинации поради високата стапка на заразени со Ковид-19.

„Вонредната состојба е минато. Мора да гледаме кон иднината, а тоа се вакцини, вакцини, вакцини “, рече премиерот Педро Санчез.

Помалку од 5.000 нови заразени со коронавирус и уште 205 смртни случаи се регистрирани денес во Шпанија.

Речиси 30% од возрасната популација се вакцинирани со најмалку една доза, пишуваат тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Европа

Наместо вакцина, давала натриумхлорид, признала дека ѝ се скршило шишето

Објавено пред

Вкупно 22 лица во Германија ќе треба повторно да се вакцинираат бидејќи, наместо вакцината на „Бионтек-Фајзер“, тие примиле само инфузиски раствор на натриумхлорид.

Една медицинска сестра им вшприцала натриумхлорид наместо вакцина, што се докажало со соодветна анализа на антитела, пренесува радиото „Норддојче рундфунк“.

Истрагата е спроведена откога медицинска сестра од центарот за вакцинација во Шортенс признала дека наполнила шест шприца со натриумхлорид наместо со вакцина.

Таа рече дека при подготовката ѝ паднало и ѝ се скршило едно шише вакцина, што сакала да го забошоти.

Поради тој обид за прикривање, повеќе од 100 луѓе биле подложени на анализа на антитела за да се утврди кој не добил вакцина.

Прикажи повеќе...

Европа

По Ковид-19, антителата траат уште 8 месеци, покажа новата студија

Објавено пред

Антителата создадени кај пациенти што се заразиле од коронавирусот остануваат кај пациентите најмалку осум месеци по дијагностицирањето, без оглед на тежината на болеста, возраста на пациентот или присуството на други болести, покажа новата студија објавена денес во списанието „Нејчер комуникејшнс“.

Во истражувањето спроведено од болницата „Сан Рафаеле“ во Милано се наведува дека оние што нема да успеат да произведат антитела во првите 15 дена од заразата имаат поголема веројатност да развијат потешка форма на болеста.

Групата пациенти се состоела од 67 проценти мажи, со просечна возраст од 63 години, од кои половина имале и придружни болести.

Резултатите на студијата покажуваат дека 79 проценти од пациентите успешно развиле антитела.

Истражувањето сеопфатно ја мапира еволуцијата на одговор на антителата на Ковид-19 и дава важни индикации како за клиничкото лекување на болеста така и за епидемиолошкото запирање на епидемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет1 час

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија16 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија19 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија20 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет22 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион24 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија24 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија2 дена

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Досие