Контакт

Европа

Лепен поомилена од Фијон меѓу Французите, излегувањето од ЕУ и НАТО дел од нејзината политика

Објавено пред

Лидерката на партијата од француската крајна десница Национален фронт (FN), Марин Лепен, го зазема 37-то место според популарноста меѓу своите сонародници, минувајќи го поранешниот премиер Франсоа Фијон, кој најверојатно ќе биде нејзин најголем противник на пролетните претседателски избори, кој е на 42-то место во според анкета, а истовремено во интервју вели дека Франција мора да излезе од Европската унија и од НАТО.

Двапати во годината магазинот Journal du Dimanche спроведува анкета меѓу Французите за „омилените лица“. Според резултатите од анкетата којашто ќе биде објавена во неделата меѓу првите 50 личности се и актерите Дени Бун, Софи Марсо и Жан Рено. Најомилено лице во Франција е актерот Омар Си, кој ја доби престижната француска награда Сезар за најдобра машка улога во „1+1 (Недопирливите)“.

Француските претседателски избори ќе се одржат во два круга, на 23-ти април и на 7-ми мај 2017 година. Според истражувањето на јавното мнение што го спровела агенцијата Harris Interactive, која беше објавена на крајот од ноември, Франсоа Фијон и Марин Лепен, ќе влезат во вториот круг со 26 односно 24 отсто поддршка, по што во вториот ќе победи поранешниот премиер и кандидат на партијата Републиканци со 67 наспроти 33 отсто.

А Лепен во саботата во интервјуто за грчкиот весник Димикратија вели дека Франција мора да излезе од составот на Европската унија и од НАТО.

„Frexit (француското излегување од ЕУ, според британското Brexit – з.н.) е дел од мојата политика“, вели челничката на Национален фронт.

„Што е ЕУ? Оваа организација, создадена без да се земат предвид ставовите на европските народи, се состои од олигархија на банкарите и технократи, како (претседателот на Европската комисија, Жан-Клод) Јункер и другите, коишто никогаш не ги избрал ниеден народ, ко работата во интересот на германските и француските банки, и спроведувајќи ја својата сопствена економска политика се соочуваат со краен презир од народите кои тие ги уценуваат“, вели Лепен.

„Луѓето мора да имаат можност да гласаат за ослободување од ропството и од уцените од страна на технократите во Брисел и да го вратат суверенитетот на своите земји. Англичаните го разбраа тоа и затоа гласаа за излегување од ЕУ, а покрај тоа и никогаш не ја сменија фунтата во евро“,вели челничката на крајната десница и кандидатка за претседател на Франција.

Таа смета дека излегувањето од еврозоната покрај Франција, треба да го направат и Португалија, Италија, Шпанија, Ирска, Кипар и Грција. „Идеално би било сите овие земји истиот ден со Франција да го сторат тоа, а јас ќе се обидам да ги убедам во тоа“, додава Лепен.

Според неа, „ЕУ е нож во срцето на националниот суверенитет на европските земји, а еврото не е валута, туку инструмент за уценување, кој го користи Брисел за спроведување на своите политики“.

„Каде беше воведено еврото, има зголемување на цените, на даноците и на невработеноста, се намалија платите и пензиите а граѓаните осиромашија. Во Британија, кога беше создадена финансиската криза (во 2008-та), започнаа со девалвација на фунтата, наскоро одново започна економскиот раст“, вели Лепен.

Смета и дека Европската унија мора да стане лабава конфедерација од држави, на кои ќе им бидат уважувани националните суверенитети, а Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) треба да биде затворен.

Лепен смета дека „повеќе нема потреба од НАТО“. „Блокот беше создаден кога постоеше ваквата закана од Варшавскиот договор и ширењето на комунистичкиот Советски сојуз…. СССР повеќе не постои, како ниту Варшавскиот пакт. Вашингтон го поддржува постоењето на НАТО за постигнување на своите цели во Европа“, оценува Лепен.

Кога станува збор за Франција, Лепен вели дека има намера да стави крај на неконтролираната миграција. „Ќе го повторам своето ветување дека на Франција ќе ѝ ја врата целосната контрола над нејзините државни граници ќе ставам крај на Шенгенскиот договор. Митот за општата слобода на движењето во Европа треба да биде погребен“, убедена е Лепен.

Натаму во интервјуто за грчкото неделно издание вели дека многу ги почитува и новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин.

Зборувајќи за Грција, Лепен вели дека кредитите доделени на земјата за излез од тешката долгогодишна криза не одат во грчкото општество, туку кај француските и германските банки, Таа ја обвини владејачката левичарска Сириза дека „ја предала Грција“, откако иако граѓаните на референдумот рекоа „не“ за новите жестоки реформи со кои беше условен третиот пакет финансиски помош потклекнала „на уцените од ЕУ“./крај/мф/сн
,

Европа

Франција почна да ги вакцинира младите луѓе со сериозни болести

Објавено пред

Во Франција почна вакцинацијата против Ковид-19 за млади од 16 и 17 години со болести поради кои се изложени на висок ризик од развој на тешка форма на Ковид-19.

Тие ќе можат да се вакцинираат со вакцината на „Фајзер / Бионтек“, единствената што моментално е одобрена за лица со 16 и 17 години.

Претходно, здравствените власти утврдија список на патологии со висок ризик од развој на тешка форма на Ковид за постари возрасни групи.

На тој список се наоѓаат карциноми во фаза на третман, акутно и хронично заболување на бубрезите, трансплантација на органи, цистична фиброза, Даунов синдром и некои ретки болести.

Ваквите патологии влијаат на 800.000 возрасни лица, велат официјалните власти во Франција.

Деновиве владата го прошири списокот на оние кои можат да се вакцинираат за да се забрза кампањата.

Од саботата, секој на возраст помеѓу 18 и 50 години со коморбидитети може да се вакцинира, но изјавата од кандидатот е доволна и не е потребна медицинска препорака.

Прикажи повеќе...

Европа

Принцот од Лихтенштајн под истрага, ја убил најголемата мечка во Романија

Објавено пред

Романската група „Агент грин“ и австриската организација ВГТ во заедничкото соопштение наведоа дека принцот Емануел фон унд ку Лихтенштајн ја убил 17-годишната мечка Артур во заштитено подрачје на Карпатите за време на посетата на Романија во март.

Во соопштението се вели дека принцот, кој живее во Ригерсбург, Австрија, добил специјална дозвола од романското Министерство за животна средина да убие женска мечка, која правела штета во селските домаќинства, пренесува „Гардијан“.

Се додава дека принцот всушност не ја убил проблематичната мечка, туку мажјак кој со години го набљудувале ренџерите на организацијата и кој никогаш не им приоѓал на луѓето.

Агенцијата АП наведува дека имала увид во официјалните документи кои потврдуваат дека принцот Емануел имал четиридневна дозвола за лов во областа Ковасна и дека на 13 март „фатил“ 17-годишна кафеава мечка, за што наводно платил 7.000 евра.

Претседателот на „Агент грин“, Габриел Паун, изјави дека Артур е најголемата мечка забележана во Романија, а веројатно и најголема во Европската Унија.

„Не ми е јасно како можеше принцот да ја помеша женската мечка што доаѓа во селото со најголемиот маж кој живее во длабочините на шумата“, забележал Паун.

Според него јасно е дека принцот не дошол да го реши проблемот на локалното население, туку да ја убие мечката и да го однесе дома најголемиот трофеј за да го обеси на ѕидот.

Кафените мечки се заштитен вид според меѓународните и романските барања, а лов на трофеи е забранет во Романија од 2016 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што ќе доведе до побрз крај на пандемијата на Ковид-19, вклучувајќи го и предлогот на САД за размена на технологии за производство на вакцини.

„Подготвени сме да го разгледаме прашањето за укинување на интелектуалната сопственост кога станува збор за вакцините, ако тоа може да придонесе за целта“, рече Фон дер Лајен во своето видеообраќање до Универзитетот на Европскиот институт.

Таа оцени дека кампањата за вакцинација го покажа својот успех и дека денес Европа достигна и надмина многу делови од светот според бројот на вакцинирани, но и извозот на вакцини.

„Во Европа 30 граѓани се вакцинираат секоја секунда. Ние вакцинираме 30 милиони луѓе на ден. Во јули ќе можеме да ја постигнеме нашата цел, што е 70 проценти од вакцинираната возрасна популација“, рече Фон дер Лајен.

Таа оценува дека индивидуалната набавка на вакцини во земјите членки политички ќе ја раскине ЕУ, со огромни последици врз единствениот пазар и економијата.

Претседателката на ЕК наведува дека ЕУ, со својата заедничка политика за набавка на вакцини, досега успеа да обезбеди 200 милиони дози за своите граѓани и да дистрибуира уште толку низ целиот свет.

Таа ги повика сите земји во светот каде што се произведуваат вакцини против Ковид-19 да дозволат извоз на вакцини по примерот на ЕУ.

„Европа е аптека на светот денес и ние сме горди на тоа“, заклучи Урсула фон дер Лајен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија5 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија5 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа6 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија6 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија8 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион8 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет9 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет9 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет10 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет10 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија22 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие