Контакт

Европа

Меркел ја повика ЕУ веднаш да ги спроведе санкциите за Русија

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во средата упати повик до Европската унија веднаш да ги примени санкциите воведени за Русија затоа што мировниот план за истокот од Украина сè уште не е во потполност спроведен, пренесуваат светските новински агенции.

ЕУ одобри нови санкции за Русија поради украинската криза, но прецизираше дека ќе почека неколку дена со спроведување на овие казнени мерки со цел да и даде на Москва време да продолжи со мировните напори.

 

Меркел истакнала дека важно е мировниот план кој го изработија Украина и Русија да биде спроведен и додала дека „прекинот на огнот и ослободувањето на заробениците се само две од дванаесетте точки“ кои се предвидени во планот.

 

Останатите точки вклучуваат повлекување на руските војници од регионот и можност жителите на Донецк и Луганск сами да одлучат за идниот статус на овие региони на истокот од Украина, додала германската канцеларка.

 

Меркел рекла дека иако „нема 100 процентен прекин на огнот, сепак постои подобрување“ на ситуацијата на терен и укажала на изоставањето на целосната примена на останатите точки од мировниот план.

 

Во тоа светло „поддржуваме објавување на санкциите и се надевам дека ваквата одлука наскоро ќе биде донесена“, истакнала Меркел.

 

Усвоените мерки стапуваат на сила дури откако ќе бидат објавени во Службениот весник на ЕУ.

 

„Сакам да додадам дека ние први ќе ги укинеме овие санкции доколку дванаесетте точки од договорот навистина бидат исполнети“, нагласила Меркел.

 

Украинските власти и проруските бунтовници минатиот петок во Минск потпишаа протокол за прекин на огнот./крај/мф/ап 

Европа

Орбан: Ако Турција пушти бегалци, ќе употребиме сила на границата со Србија

Објавено пред

Унгарија ќе мора да примени сила на својата јужна граница со Србија за да ја заштити границата со Европската Унија, доколку Турција го оствари заканувањето дека ќе ја отвори вратата за бегалците кон Европа, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан рече дека 90.000 луѓе во моментот се обидувале да стигнат до ЕУ преку „балканската рута“, додавајќи дека нивниот број наскоро ќе се зголеми на 100.000.

„Ако Турција ослободи уште стотици илјади мигранти, ќе мораме да употребиме сила за да ги заштитиме унгарската граница и српско-унгарската граница“, рече Орбан.

Орбан предупреди дека сегашната состојба во Сирија наскоро може да има последици и за Унгарија, чии граници се воедно и граници на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Германија нема да испорачува оружје за Турција

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел објави денеска дека Германија нема да испорачува оружје за Турција, поради воената офанзива што ја започна во Сирија.

Таа во долниот дом на парламентот рече дека од Турција неколку пати побарала да стави крај на воената операција против курдските сили во северна Сирија, пренесува „Ројтерс“.

„Тоа е хуманитарна драма со сериозни геополитички последици, така што Германија нема да ѝ испорачува оружје на Турција во сегашните околности“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Каталонија повредени 80, уапсени 33 лица

Објавено пред

Најмалку 80 лица, меѓу кои и 46 полицајци, се повредени во вчерашните најжестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата за време на протестите за затворските казни изречени за водачите на каталонските сепаратисти.

33 лица се уапсени, а четворица демонстранти се во притвор за нарушување на јавниот ред.

Шпанскиот лидер, Педро Санчез, претседава со состанок на експерти од министерството за внатрешни работи и други министерства за да ја анализира безбедносната состојба во североисточниот регион.

Според агенцијата АП, денес веќе е започната нова блокада на патиштата во Каталонија, вклучувајќи го и главниот автопат што води кон Франција.

Демонстрантите и полицијата се судрија синоќа во Барселона, на третиот ден од протестите поради пресудите против лидерите на каталонските сепаратисти.

Полицијата се обиде да ги задуши немирите прскајќи со гас пена, додека демонстрантите палеа контејнери и автомобили во близина на секторот за внетрешни работи на регионалната влада во главниот град на Каталонија, јави „Ројтерс“.

Протестите започнаа во понеделникот, откако Врховниот суд во Мадрид осуди деветмина поранешни каталонски политичари и активисти на девет до 13 години затвор за нивната улога во неуспешниот обид да се прогласи независност на Каталонија во 2017 година.

Тројцата преостанати обвинети беа прогласени за виновни само за непослушност и не добија затворски казни.

Поранешниот потпретседател на каталонската влада, Ориол Жункерас е осуден на 13 години затвор за бунт и злоупотреба на јавни фондови со цел одржување референдум за независност на Каталонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион2 часа

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет2 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа2 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија13 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија14 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија17 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа18 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија19 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија21 час

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија21 час

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија22 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет22 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион23 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија24 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Досие