Контакт

Европа

Путин го потпиша указот за посебните економски мерки против Турција

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша во саботата вечерта указот за воведување посебни економски мерки за Турција, како одговор на турското уривање на рускиот борбен авион во вторникот на сириско-турската граница за што Москва очекуваше извинување од Анкара, кое и покрај помирливите тонови во саботата, сепак не дојде.

dobivaj vesti na viber

„Претседателот на Русија, Владимир Путин, го потпиша Указот ’За мерките за осигурување на националната безбедност на Руската Федерација и заштита на граѓаните  од криминални и други нелегални активности и за примената на специјалните економски мерки против Турција“, се вели во соопштението што го објави Кремљ.Указот беше објавен и веднаш стапи на сила во саботата, 28-ми ноември, и се наведува дека ќе биде на сила до укинувањето на тие мерки.Целта на овие мерки на руската влада чија цел е „да се гарантира националната безбедност и безбедноста на руските граѓани“, откако претходно во петокот министерот за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија е многу загрижена за зголемувањето на терористичките закани во Турција и оти тоа е директно поврзано со безбедноста на Руската Федерација, зашто преку Турција се одвива најголемиот проток на милитанти во сите насоки.Мерките опфаќаат забрана за чартер летовите меѓу Русија и Турција, забрана за вработување на турски работници кај руски работодавачи и забрана за увоз на некои руски стоки, се наведува во одлуката што ја објави Кремљ.Од 1-ви јануари 2016 година руските работодавачи „повеќе нема да можат да вработуваат (…) турски државјани“, се истакнува во указот со кој се ограничува и можноста за работење на „организација во турска правна надлежност“ на руска територија. Се предвидува, исто така, без да се наведе временскиот рок, „забрана или ограничување на некои видови стоик од Турција“, според пописот кој го подготвила руската влада, чија содржина не е објавена, за разлика од објавувањето на контрамерките кон Европската унија, САД и другите западни земји по воведувањето на нивните санкции.Според соопштението на Кремљ, Путин ја задолжил владата да „изработи список со стоки и услуги за коишто економските мерки (…) нема да се применуваат“.Путин, покрај тоа, „побара од руската влада (…) да донесе мерки за забрана на чартерскиот воздухопловен сообраќај меѓу Русија и Турција“, а руските туристички агенции треба „да се воздржат на руските граѓани да им нудат производи кои вклучуваат посети на Турција“. Според некои претходно процени, ваквата мерка може да претставува сериозен удар на турскиот туристички сектор, кој од неколкуте милиони руски туристи минатата година остварил приход од повеќе од 4 милијарди долари.Покрај тоа, „од безбедносни причини“, кон турските воздухопловни компании ќе се применуваат построги контролни мерки на руска територија. Со указот и официјално се потврдува воведувањето на визниот режим за Турците, како што во петокот најави Лавров, мерка којашто ќе се применува од 1-ви јануари.Досега одличните односи меѓу Москва и Анкара кои резултираа со големи договори во енергетската сфера со којашто е дефицитарна Турција, западнаа во сериозна криза откако турските ловци во вторникот соборија руски бомбардер на сириско-турската граница, од руската воздушна флота која дејствува против терористичката организација Исламската држава. Русија е гневна и ја обвинува Турција дека ја помага Исламската држава и бара извинување кое турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган не ја даде, но порача дека такви иднини нема да се повторат и оти се надева дека веќе во понеделник ќе има можност да се сретне со Путин за да разговараат за деескалација на тензиите./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Кипар од 1 јуни ќе ги укине сите мерки за корона

Објавено пред

Кипар ќе ги укине сите ограничувања за коронавирусот од 1 јуни, соопштија денеска властите во Никозија.

dobivaj vesti na viber

Нема да бидат потребни повеќе сертификати или тестови за вакцинација, а владата одлучи да ја укине обврската за носење маски за лице во сите затворени простори, освен во болниците, домовите за стари лица и другите затворени медицински установи, од 1 јуни, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Европа

Кадиров: Полска може да биде следна

Објавено пред

Лидерот на руската јужна провинција Чеченија, Рамзан Кадиров, кој е поддржан од Кремљ, објави видео во кое предупредува дека Полска би можела да биде следна по Украина, пренесува Бета.

dobivaj vesti na viber

Во видеото што го објави на својата страница на Телеграм, Кадиров рече дека Украина е „завршена работа“.

Полска, која граничи со Украина, од почетокот на руската инвазија на Украина и испраќа оружје и друга помош и досега прими милиони украински бегалци.

Кадиров потоа го повика украинскиот претседател Володимир Зеленски „конечно да се вразуми“ и да ги прифати условите понудени од рускиот претседател Владимир Путин.

Кадиров постојано ги користеше социјалните мрежи за да се пофали со наводните настапи на чеченските борци против украинските војници и да дава други непотврдени изјави за војната во Украина, пренесе „Бета“.

Прикажи повеќе...

Европа

Кулеба: Пристигнува уште тешко оружје од САД

Објавено пред

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска по телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен соопшти дека во Украина пристигнува уште тешко оружје.

dobivaj vesti na viber

Тешкото оружје е на врвот на агендата на Киев и ни доаѓаат повеќе испораки“, напиша Кулеба на Твитер.

Досега Вашингтон одбиваше да испорача напредни повеќекратни ракетни системи со долг дострел на Украина поради страв дека тие би можеле да бидат искористени за напад на руска територија, што би го ескалирало конфликтот, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја поддржи интерпелацијата што ќе ја поднесат за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите...

Свет58 минути

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет1 час

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Свет1 час

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Со...

Регион13 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет15 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија17 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет20 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија22 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија24 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ24 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 ден

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 дена

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 дена

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...