Контакт

Европа

Путин: Прошенко ја презема одговорноста за ситуацијата во Украина

Објавено пред

Откажувајќи се од примирјето, претседателот на Украина, Петро Порошенко ја презема врз себе сета одговорност за ситуацијата во земјата, оцени во вторникот рускиот претседател Владимир Путин и истакна дека Русија ќе ги брани правата и интересите на своите сонародници, коишто заедно со русофонот население го сочинуваат големо мнозинство во југоисточните региони на соседната земја, како и дека украинската криза претставува обид против руските интереси
 

Откажувајќи се од примирјето, претседателот на Украина, Петро Порошенко ја презема врз себе сета одговорност за ситуацијата во земјата, оцени во вторникот рускиот претседател Владимир Путин и истакна дека Русија ќе ги брани правата и интересите на своите сонародници, коишто заедно со русофонот население го сочинуваат големо мнозинство во југоисточните региони на соседната земја, како и дека украинската криза претставува обид против руските интереси

 

„Досега Петро Алексеевич (Порошенко), сепак, немаше директна поврзаност со наредбите во воените операции. Сега тоа целосно ја презема одговорноста, не само воената, туку и политичката што е уште поважно“, изјави рускиот претседател Путин на средбата со амбасадорите на Руската Федерација.

Путин, исто така, истакна дека она што последните половина година се случува во соседната Украина претставува кулминација на негативните тенденции во светската политика, коишто се напластувале со години, за што Русија „со години ги предупредуваше“ своите партнери.

Настаните, коишто според рускиот претседател се провоцирани од Украина, за Путин претставува концентриран израз на политиките на воздржаност кон Русија, и обид да се создаде жариште на постојани тензии на границите на Руската Федерација.

„Мора јасно да разбереме дека настаните предизвикани во Украина, претставуваат концентриран израз на злогласната политика на воздржување којашто се води кон Русија. Нејзините корени лежат длабоко во историјата и очигледно е дека таквата политика не престанала, за жал, и по завршувањето на Студената војна“, истакна Путин на редовниот годишен состанок со амбасадорите и постојаните претставници на Руската Федерација во странство и во меѓународните организации.

Според него, загрозени Русите и нивните законски права коишто се гарантирани со европските конвенции. Оттаму, како што истакна Путин, Русија немала право да го остави населението на Крим и Севастопол на милоста на воинствените националисти и радикали (во Украина).

Путин порача и дека Русија ќе продолжи енергично да ги брани правата на своите сонародници коишто живеат надвор од границите на татковината и за таа цел ќе го користи сиот арсенал од расположливи законски средства.

„Сакам да разберете, нашата земја и претходно го правеше тоа и ќе продолжи енергично да ги брани правата на Русите, нашите сонародници во странство, користејќи го целиот арсенал од средства коишто и’ стојат на располагање, од политички и економски до овозможените со меѓународното право хуманитарни операции , и правото на самоодбрана“, порача Путин.

Рускиот претседател, исто така, се осврна и на инцидентите со руските новинари коишто известуваат за ситуацијата во источна Украина, и убиствата и нападите врз нив ги нарече апсолутно неприфатливи акции чија намерна цел е да се ликвидираат претставниците на медиумите.

„Апсолутно се неприфатливи се убиствата на новинарите, а вчера за тоа го потсетив и претседателот на Украина. Според мене, постои намера да се ликвидираат претставниците на медиумите. Тоа се однесува како на руските, така и странските новинари“, алудираше Путин на неколкуте смртни случаи на руски новинари, сниматели и италијански фоторепортер, како и повеќето пукања и ранување, а таков случај е пријавен ви во понеделникот навечер.

„Кој се плаши од објективната информација? Очигледно, само оние коишто прават злосторства. Ние многу полагаме во ветувањата на Киев дека ќе биде спроведена темелна истрага за овие случаи“, истакна претседателот на Русија./крај/мф/сн

Извор: РИА Новости

Европа

Германската влада усвои историска стратегија за родова еднаквост

Објавено пред

Германската влада усвои стратегија насочена кон зајакнување на еднаквоста меѓу мажите и жените во сите идни закони и програми финансирани од владата.

Ова е првпат германската влада да се посвети на меѓуресорска стратегија за зајакнување на родовата еднаквост, тема што претходно беше препуштена на Министерството за жени.

И покрај родовата еднаквост утврдена во германскиот Устав, потребни се децении целата власт да се заложи за спроведување на истата, рече Франциска Гифеј, министерка за семејни прашања, стари граѓани, жени и млади.

Целите на стратегијата се да се назначат повеќе жени на лидерски позиции, да им се помогне на жените во спроведувањето на семејните и работните обврски и да се поттикне поправична поделба на грижата.

Гифеј вели дека има уште многу работа во овие области и дека стратегијата е пресвртница што ќе служи како важна основа за идните влади.

Овој потег на владата се случува еден ден откако Христијанско демократската унија на канцеларката Ангела Меркел го прифати предлогот за зголемување на застапеноста на жените во партијата на 50 проценти до 2025 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Корушка задолжително носење маски и во текот на ноќта, од 21 до 2 часот наутро

Објавено пред

Од петок австриската покраина Корушка воведува задолжително носење заштитни маски ноќе во туристички места.

Сите ќе треба да носат маски од 21 до 2 часот наутро на места како што се Фелден, Клопаинер Зе, Факер Зе, Вертер Зе.

„Фелден не треба да стане летен Ишгл“, истакна членот на покраинската влада надлежен за туризам, Себастијан Шусниг.

Тој посочи дека апелите да се избегнуваат собири на граѓани, да се почитуваат мерките за далечина и хигиена, не биле доволни.

Затоа, како превентивна мерка, донесена е одлука да се воведе обврска за носење маски ноќе.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Австрија повратниците од Балканот ќе бидат особено контролирани

Објавено пред

Австриската влада донесе одлука да го прошири списокот на држави за кои важи предупредувањето за патување во Романија, Бугарија и Молдавија и најави строги контроли на своите источни граници.

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, по владината седница, рече дека состојбата во врска со коронавирусот на Балканот и Балтикот се влошила и дека има сè повеќе случаи на инфекција во Австрија увезени од исток.

„Се соочуваме со сè поголем увоз на зараза од странство. Затоа нашиот итен апел е да не се патува во тие земји“, објасни тој.

Курц потсети дека за тие земји важи мерката за двонеделен карантин.

„Прекршувањето на карантинот е сериозно кривично дело и кој и да го стори тоа, мора да смета на глоба до 1.450 евра. Кој е позитивен на тестот и ја нарушува карантинската одлука, сторил кривично дело и мора да смета на јасно построга казна“, истакна Курц.

Тој најави дека ќе се спроведуваат построги контроли на карантин, но и на границите кон исток.

„Повратниците од Балканот ќе бидат особено контролирани“, додаде Курц најавувајќи дека бројот на полицајци на границата ќе биде удвоен на 1.800.

Претходно овој месец австриската влада одлучи да ги стави државите од Западен Балкан на списокот на земји за кои важи предупредувањето за патување, врз основа на кое сите оние што се враќаат во Австрија, а престојувале во земјите од поранешна Југославија, мора да одат на двонеделен карантин или да имаат негативен PCR-тест.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион3 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион4 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет6 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион8 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија9 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија9 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија12 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион12 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион12 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион13 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија14 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет14 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет15 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет15 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија15 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион16 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие