Контакт

Европа

Русија подготвена да одговори на новите санкции

Објавено пред

Рускиот одговор на новите заострени западни санкции против Москва поради нејзината наводна улога во украинската криза би можел меѓу другото да содржи и ограничување на увозот на половни автомобили и други потрошувачки стоки, но Русија се надева дека на Западот ќе надвладее разумот, изјави во четвртокот економскиот советник на претседателот Андреј Белоусов.

Европската унија договори нови санкции против Русија кои треба да стапат на сила во петок, поради нејзиното наводно вмешување во кризата во соседна Украина. Санкциите би можел да бидат укинати, доколку потрае примирјето склучено на 5-ти септември во белоруската престолнина Минск.

„Постојат низа не-земјоделски производи кај нашите партнери, во прв ред европските, коишто повеќе зависат од Русија отколку што Русија е зависна од нив“, изјави за РИА Новости економскиот советник во Кремљ, Андреј Белоусов.

„Тоа се однесува, на пример, на увозот на автомобили, главно половни и некои лесни индустриски стоки, не сите, но некои видови текстил“, прецизирал. Белоусов истакнал дека владата ќе им помогне на компаниите коишто ќе бидат погодени од санкциите.

Русија во август го забрани увозот на разни прехранбени производи во вредност од 9 милијарди долари, од ЕУ, САД, Канада, Австралија и Норвешка. Во моментов се проценува дека европските компании имаат загуби од повеќе од 5 милијарди евра, кои можат да се зголемат со воведувањето на ново ембарго на увоз од руска страна.

Белоусов, истакнува и дека се надева оти Русија нема да биде присилена на такво потег, како и дека одговорот ќе биде дизајниран за да не им наштети на домашните произведувачи и потрошувачи.

„Во моментов во Министерството за економски развој веќе е подготвен, колку што сум запознаен, со списокот на тие производи. Но, се надевам, дека здравиот разум ќе надвладее и нема да имаме потреба да ги ставиме на сила овие мерки на договор“, додава советникот на Путин./крај/мф/сн

Извор: РИА Новости©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

Објавено пред

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред.
Санчез  се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во Мадрид по насилните протести последните два дена по пресудата за каталонските политичари одговорни за референдумот за независност 2017 година.

„Ги повикав да го одржат единството и заеднички да одговорат на овој предизвик“, рече Санчез на конференцијата за медиуми.
        
„Насилниците во Каталонија сакаат да реагираме бурно и да започне спирала на насилство. Но, ние нема да потклекнеме на оваа провокација “, додаде тој, истакнувајќи дека нема да исклучи какви било можни сценарија доколку ситуацијата се влоши.
        
Алберт Ривера, лидер на партијата „Центар за граѓани“, која настана во Каталонија како спотивставување на идејата за независност, побара од Санчез да го активира членот 155 од Уставот.Со тоа, централната власт во Мадрид би презела привремена директна контрола врз автономната провинција Каталонија и најави предвремени избори таму. Но, Санчез тоа го одби.
        
„Имаме на располагање закони, но како што реков, треба да останеме умерени. Таа умереност значи сила“, рече тој.
         

Прикажи повеќе...

Европа

Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Објавено пред

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти.Полициските единици за сузбивање нереди истрелале пенест гас, додека демонстрантите палеле контејнери и автомобили во близина на одделот за внатрешни работи на регионалната Влада во главниот град на Каталонија.

Пожарот блокираше неколку улици. Демонстрантите претходно синоќа фрлаа ролни тоалетна хартија, порачувајќи дека има многу работи што треба да се исчистат.

Протестите почнаа во понеделникот, откако Врховниот суд во Мадрид осуди деветмина поранешни каталонски политичари и активисти на девет до 13 години затвор за нивната улога во неуспешното прогласување независност на Каталонија во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива во Сирија

Објавено пред

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади.

„Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде прекината“, рече Макрон, истакнувајќи дека турската офанзива им помага на терористите на Исламската држава да ги вратат своите позиции.

Тој смета дека од витално значење е ставот за ова прашање да биде усогласен со Русија и особено со Иран.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет42 минути

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа1 час

Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија11 час

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија13 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија15 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа17 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија18 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија19 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија20 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија20 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет21 час

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион22 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија22 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет24 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет24 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија1 ден

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Досие