Контакт

Европа

STADA-здравствен извештај за септември 2022 година – Европејците не спијат поради стравување и грижа за пари

Објавено пред

Квалитетот на сонот на Европејците во пад

dobivaj vesti na viber

Европејците не спијат поради стравување и грижа за пари

Дури 78 проценти Европејци тешко успеваат да ја преспијат ноќта, предупредува здравственото истражување на компанијата STADA, кое опфати над 30 000 испитаници во 15 земји, меѓу кои и Србија.

Спиењето е основна човечка потреба, како што се храната и водата. Третина од животот поминуваме во сон, и тоа е скапоцено време за нашето тело да закрепне и да се обнови. Недоволно сон подолг временски период може сериозно да го загрози и трајно да го наруши нашето здравје. Оттаму загрижува што дури секој петти Европеец спие ноќе без прекин, а секој трети предупредува дека сега спие полошо отколку пред пандемијата на ковид 19.

Најмногу мака со сонот имаат Белгијците, 46 % од нив тврдат дека лошо спијат. Следуваат Британците меѓу кои 8 % минуваат бессони ноќи, а 35 % лошо спијат. Кога станува збор за Србија, на лош сон се жалат 29 % од граѓаните, што е под европскиот просек кој изнесува 35 %. Во Европа најдобро спијат Холаѓаните. Од нив 72 % го опишуваат својот сон како добар.

Секојдневните проблеми, анксиозноста и финансиските проблеми ги држат будни Европејците.

Жените во Европа почесто лежат будни мислејќи за проблемите, 38 % во однос на 29 % мажи. Секојдневните грижи најчесто го нарушуваат сонот на Полјаците (47 %) и на Шпанците (40 %). Не заостануваат ни граѓаните на Србија, од кои 34 % не можат да спијат поради секојдневните проблеми, а дури 31 % поради стравувања и лоши мисли, што е над европскиот просек кој изнесува 26 %.

Анксиозноста сепак најмногу ги мачи Италијанците, па дури 42 % од нив ноќе се будни поради стравувањата и чувството на страв. Кај Португалците, 25 % не спијат поради грижа за пари. Кај Британците, на 21 % сонот им го нарушуваат уринарните проблеми, на 18 % Германци им пречи вревата од околината, додека на 17 % Французи и на 16 % Холанѓани сонот им го нарушува ‘рчењето на партнерот.

Предрасуди против лековите за спиење

Европејците се поделени кога се во прашање препаратите за спиење, покажува истражувањето на Стада. И покрај лошиот сон, апчиња или капки за спијање одбиваат 53 % од Европејците, а исто толку и граѓаните на Србија. Уште поизречни се Холаѓаните со 61 %, Чесите со 61 %, Романците со 60 % и Австријците со 60 %. Најголеми противници на препаратите за спиење се граѓаните на Казахстан, дури 69 %. Стравот од можна зависност од овие препарати е особено нагласен во Чешка 25 % и Казахстан 24 %. Очекувањето на несакани нуспојави ги спречува 13 % Европејци да земаат табелети за спиење. Идејата за купување на спомнатите производи е особено непријатна за граѓаните на Австрија 22 % и Белгија 18 %.

Истовремено, другата половина Европејци 47 % срдечно ја поддржува употребата на препарати за спиење. Први се Шпанците со 59 %, Италијанците со 58 % и Полјаците со 57 %. Во Србија, 47 % од граѓаните ги сметаат за корисни спомнатите препарати, меѓи кои 26 % истакнуваат дека би ги користиле само со препорака на лекар.

Производите на база на CBD се најпопуларни меѓу европската младина

Интересот за препаратите за спиење на база на CBD, смирувачка состојка екстрахирана од листовите на женската билка коноп, силно корелира со годините. Меѓу Европејците постари од 55 години, 42 % можат да замислат да го користат овој препарат, додека тој процент е значително повисок кај оние од 18 до 34 години и изнесува 55 %. Стравот од можна зависност е најчеста причина за внимателност со производите на база на CBD, баш како што е тоа случај со сите останати препарати за спиење.

ПР

Европа

Зеленски: Лиман е денес целосно исчистен

Објавено пред

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое висок функционер рече дека може да послужи како отскочна даска за понатамошни освојувања на истокот, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

„Од 12:30 часот, Лиман е целосно исчистен“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во краткиот видео клип на неговиот канал на Телеграм.

Руските вооружени сили не го коментираа статусот на градот.

Руското Министерство за одбрана вчера објави дека ги повлекува војниците од областа „поради закана од опкружување“.

Последниот остар удар за рускиот претседател Владимир Путин дојде откако тој во петокот објави анексија на четири региони кои покриваат речиси една петтина од Украина, област која го вклучува Лиман.

Киев и Западот ја осудија декларацијата како нелегитимна фарса. Руските сили го зазедоа Лиман во мај и го користеа како логистички и транспортен центар за нивните операции во северниот дел на регионот Доњецк.

Сергиј Гајдаи, гувернер на регионот Луганск, кој е соседен со Доњецк, рече дека контролата над Лиман може да и помогне на Украина да ја врати изгубената територија во неговиот регион, чие целосно заземање Москва го објави на почетокот на јули.

„Ослободувањето на овој град во регионот Доњецк е еден од клучните фактори за понатамошна деокупација на регионот Луганск“, напиша Гајдај во неделата на „Телеграм“.

Прикажи повеќе...

Европа

Експлозија за време на научен експеримент во Шпанија, повредени се деца

Објавено пред

Најмалку 18 лица се повредени, од кои едно потешко, при експлозија на барабан со течен азот за време на научен собир во Домот на културата во Жирона, Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Меѓу повредените има и 10 деца, од кои едно е во тешка состојба, петгодишно девојче, дознава РТВЕ.

Универзитетот во Жирона објави дека експлозијата била предизвикана од „прекумерно количество водена пареа“, а станува збор за експеримент кој редовно се спроведува на научни собири како овој, кои се одржуваат за да се доближи науката до децата.

Овој настан, кој е дел од манифестацијата „Ноќ на науката“, беше организиран од Универзитетот во Жирона, а домаќин беше Дани Хименез, кој често се појавува во телевизиски програми за деца. Присуствуваа меѓу 200 и 300 луѓе, а публиката беше претежно деца, соопштија претставници на полицијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Британското Министерство за одбрана: Руското повлекување од Лиман е значителен политички неуспех

Објавено пред

Британското Министерство за одбрана го нарече повлекувањето на Русија од украинскиот град Лиман „значителен политички неуспех“.

dobivaj vesti na viber

Во своето секојдневно ажурирање, министерството наведе дека силите најверојатно претрпеле „тешки загуби“ при повлекувањето, додавајќи дека овој потег доведе до натамошен бран на јавни критики на военото раководство на Русија од страна на високи функционери.

Зошто е важен Лиман?

Градот е оперативно важен поради неговата географска локација во регионот Доњецк во источна Украина, за кој Русија изјави дека има намера да го ослободи и кој Владимир Путин го анектираше во петокот.

Кремљ вчера објави дека руските војници се повлекле од градот поради опасност да бидат опколени од украинските сили.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Спорт1 час

Скопје се разбуди со ритамот на тркачите: „Виз Ер Скопски маратон“ со нови рекорди и уникатни транспаренти

Над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, позитивен утрински дух...

Европа2 часа

Зеленски: Лиман е денес целосно исчистен

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое...

Македонија3 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија4 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија5 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион7 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет7 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија22 часа

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет23 часа

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион1 ден

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија1 ден

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија1 ден

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион1 ден

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа1 ден

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија1 ден

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија1 ден

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија1 ден

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија2 дена

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...