Контакт

Европа

Украинскиот парламент ја одби оставката на премиерот Јаценјук и го зголеми воениот данок

Објавено пред

Украинскиот парламент не ја прифати во четвртокот оставката на привремениот премиер Арсениј Јаценјук и ги усвои преложените измени на буџетот со кои се зголемува неговата расходна страна во полза на армијата и се избегнува банкрот на државата преку зголемување на даноците.
 

Украинскиот парламент не ја прифати во четвртокот оставката на привремениот премиер Арсениј Јаценјук и ги усвои преложените измени на буџетот со кои се зголемува неговата расходна страна во полза на армијата и се избегнува банкрот на државата преку зголемување на даноците.

 

Одлуката за гласањето за (не)прифаќање на оставката беше донесена доцна вечерта минатиот петок на средбата на претседателот на Украина, Петро Порошенко, премиерот Арсениј Јаценјук и претседателот на Врховната Рада (парламентот) Олександр Турчинов. Дел од вонредната седница на парламентот во четврток се одвиваше зад затворени врати, и на неа се разговараше за падот на малезискиот „Boeiнг 777“ на 17-ти јули за кој Киев и САД без да изнесат конкретни технички податоци тврдат дека се соборен со проектил земја-воздух над источна Украина која ја контролираат проруските бунтовници.

 

„Го прифативме во целост законот кој го дополнува државниот буџет за 2014 година“, изјави спикерот на украинскиот парламент Турчинов.

 

Јаценјук бараше промени на буџетот за да се надвладее кризата која настапи со намалените приходи и ја зголеми вкупната потрошувачка. Бараше да се одобрат дополнителни 9,1 милијарди гривни, околу 750 милиони американски долари.

 

Покрај тоа Врховната Рада, на затворената седница во четвртокот направи измени во украинскиот даночен законик воведувајќи привремен данок од1,5 отсто на платите на вработените, извести по седмицата Турчинов. Според плановите на украинските власти, овој данок би требало да биде на сила до крајот на годината како дополнување на данокот на физички лица, а сите приходи од него ќе бидат насочени кон финансирање на вооружените сили.

 

„Со цел да се обезбеди финансирање на подобрувањето на одбранбените способности на земјата, предложено е привремено до 1-ви јануари 2015 година, да се воведе ново оданочување – воен данок. Овој данок ќе се наплаќа по стапка од 1,5 отсто од персоналниот данок за физичките лица во форма на пари и други стимулации и компензации за исплата… “, се наведува во делот од предлог законот во кој увид имаа украинските медиуми.

 

Владата во Киев очекува со него да оствари приход од 2,9 милијарди гриви, или 241 милион долари.

 

Премиерот Арсениј Јаценјук, минатиот четврток објави дека поднесува оставка, откако две партии од парламентарното мнозинство решија да излезат од коалицијата со што му се создаде простор на претседателот Порошенко да распише избори во октомври, токму во екот на економската криза и во вооружениот судир со проруските бунтовници. Порошенкој, пак, се огласи по повод оставката минатиот петок и изрази надеж „во продолжување на соработката“ со Јаценјук.

 

Поднесувајќи ја оставката Јаценјук предупреди на драматичните последици од распуштањето на коалицијата за Украина. Истакна дека важните закони не се изгласани, прашувајќи кој би гласал за непопуларните закони пред изборите. Го оцени како морално и политичко злосторство поради ставањето на тесните партиски интереси на коцка судбината на земјата. Јаценјук се реши на овој чекор откако беа блокирани предложените закони за енергетиката и ребалансот на буџетот во врска со зголемувањето на воените трошоци.

 

Двете парламентарни групи, УДАР на Виталиј Кличко кој стана градоначалник на престолнината Киев со поддршка на претседателот Петро Порошенко во чија полза претходно ја повлече својата претседателска кандидатура, и националистичката партија Слобода, за која се врзува ултранационалистичкото движење Десен сектор, како и фракционери од пратеничката група на најбројната партија Баткившчина (Татковина) на поранешната премиерка Јулија Тимошенк го објавија растурањето на мнозинската парламентарна коалиција што ќе овозможи распуштање на актуелниот состав на Врховната Рада.

 

„Сметаме дека во сегашната ситуација парламентот кој ги штити државните криминалци и руските агенти, кој одбива да им го укине имунитетот на оние коишто работат за Кремљ, не треба ни да опстане“, изјави челникот на Свобода, Олег Тјагнибок.

 

Украинскиот претседател Петро Порошеко го поздрави излегувањето на двете партии од владејачката парламентарна коалиција, истакнувајќи дека „Украинците сакаат целосно нов почеток“./крај/мф/сн

Извор: ukraina, jacenjuk, danok,

Европа

Меркел по критиките почна да носи маска

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, почна да носи заштитна маска во јавноста, откако беше цел на критики поради тоа што не ја носеше, и покрај препораките на владата за сузбивање на коронавирусот.

Меркел се појави денес во горниот дом на германскиот парламент со црна маска, на која е логото на германското претседателство на Европската Унија.

Ја симна маската дури откако го зазеде местото во салата, на пропишано растојание од другите службени лица, пренесува АП.

Меркел беше фотографирана со слична маска вчера за време на средбата со гувернерот на германската сојузна држава Берлин.

Прикажи повеќе...

Европа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Објавено пред

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19 со дозвола на ниво на Европската Унија.

Брисел изјавува дека одобрувањето за ремдесивир е издадено по забрзана постапка по препораката на Европската агенција за лекови, која исто така беше усвоена од земјите членки на ЕУ.

Се додава дека издавањето на одобрението траело само една недела од препораката на Европската агенција за лекови, во споредба со вообичаените 67 дена колку што на Европската комисија обично и се потребни за да одобри некој производ.

Комесарот за здравство, Стела Киријакидес потенцира дека ова е значаен чекор во борбата против вирусот.

„Фактот што дадовме одобрување помалку од еден месец по барањето покажува колку е подготвена ЕУ да реагира што е можно побргу кога ќе се појави нов лек“, изјави Киријакидес.

Комисијата наведува дека на „ремдесивир“ сега му е дозволен условен промет, што е еден од механизмите на ЕУ направени за да се обезбеди ран пристап до лекови потребни за одговор на итни случаи како што е тековната пандемија.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни пари

Објавено пред

Со поддршка на експерти од Европол, полициската агенција на Европската унија, во две одделни операции во Шпанија и Романија минатиот месец биле откриени нелегални печатници за фалсификувани евра, односно романски леи.

Во операцијата во Шпанија, полицијата соработувала со колумбиските истражни тела, бидејќи како двајца главни осомничени уапсени се државјани на Колумбија, претходно познати на локалните власти за слични активности, пренесоа светските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија2 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ3 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија4 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет5 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија5 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија5 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион6 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа6 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет6 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија7 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет7 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија8 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион8 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија19 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет22 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт22 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија23 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Досие