Контакт

Европа

За Путин изборните резултати се рускиот одговор на надворешниот притисок

Објавено пред

Резултатите од неделните парламентарни избори укажуваат дека граѓаните имаат доверба во партијата Единствена Русија и владата, и освен тоа тие се реакција на граѓаните на притисокот однадвор и обидот да се дестабилизира ситуацијата во земјата однатре, изјави во понеделниот рускиот претседател Владимир Путин, на состанокот со кабинетот на министри. 

Путин ја започнал средбата со членовите на владата со благодарност до граѓаните кои учествувале на изборите, „кои го изразија својот став во однос на она што се случува кај нас, покажаа одговорност и ја изразија својата позиција на овие избори“.

Генерално се смета дека одѕивот на избирачите на овие избори бил слаб, што се толкува како слабеење на ентузијазмот кај владејачката партија, заситеноста на гласачите и апатија поради преслабата опозиција и лошата економска состојба во услови на најдолготрајната рецесија во последните 16 години, откако на власт дојде Путин.

Иако вкупниот број освоени гласови за Единствена Русија го надминува оној од 49 отсто на изборите во 2011 година, се забележува дека одѕивот во неделата бил слаб, особено во големите градови Москва и Санкт Петербург, имено гласале 47,8 отсто од избирачите наспроти 60 проценти пред пет години.

Путин, исто така, ги оценил резултатите на неговата партија Единствена (Обединета) Русија како добри, истакнувајќи дека тој успех е постигнат во атмосферана тешкотиите во економијата и намалување на реалните приходи на населението.

„Во услови на ваквите тешкотии, зголемената неизвесности, ризиците, луѓето безусловни избираат таканаречена стабилност и доверба во водечката политичка сила, имаат доверба во владата којашто ја поддржува Единствена Русија во парламентот, дадоа доверба сите ние да дејствуваме професионално и во интерес на граѓаните“, рекол Путин.

Да се слушаат и да се слушнат сите политички сили

Рускиот претседател додал дека резултатите од изборите на 18-ти септември биле реакција на Русите на надворешните притисоци, како што се санкциите воведен од 2014 година од ЕУ и САД во врска со наводната улога на Москва во украинската криза, и обидот да се дестабилизира ситуацијата во земјата однатре, и притоа повикал да се изведат заклучоци од тоа.

„Во внатрешната политика, бездруго, ние мора да ги слушаме и слушнеме сите политички сили, вклучително и оние кои не влегоа во парламентот. Мораме, и ќе го развиваме повеќепартискиот систем во Русија, ќе го поддржуваме граѓанското општество, вклучувајќи ги патриотските ориентации и невладините организации“, рекол Путин.

Кога станува збор за надворешната политика, пак, според рускиот претседател, Русија ќе продолжи со балансираната политика во насока на соработка со сите партнери без никакви знаци на агресија, но во строга согласност со своите национални интереси и одбранбената способност на државата.

Аванс од страна на народот

Зборувајќи за економијата и социјалните политика, Путин подвлекол дека е неопходно реформирање и фокусирање кон делот од населението кое има потреба од социјална поткрепа. Притоа повикал да не се дозволи префрлање на товарот од овие промени на грбот на граѓаните.

„Неопходно е да се ослободиме дури и од навестување од каква и да е шок терапија. Потребно е, не да се земат предвид просечните статистички податоци, туку реалната ситуација на руските семејства, и нивото на нивните приходи“, рекол Путин.

Подвлекол дека изборните резултати се само „аванс од страна на народот“, и оти тој „треба да се одработи“.

„Силно се надевам дека владата и новиот состав на парламентот ќе ги консолидираат заедничките напори, ќе работата на достигнување на целите за коишто зборував и, во прв ред, во интерес на руските граѓани“, заклучил Питин./крај/мф/сн

Извор: РИА Новости©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германските власти уапсија 14 лица за шверц на пет тони кокаин

Објавено пред

Германските власти објавија дека уапсиле 14 осомничени во рамките на истрагата на криминалната група обвинета за шверц на пет тони кокаин од Јужна Америка во Германија.

Истрагата е отворена по запленувањето на 690 килограми кокаин од товарен контејнер во Сантос, Бразил, во ноември 2018 година. Кокаинот бил испратен во компанијата во Берлин.

Заплената ја доведе полицијата до мрежа на шверцери формирана најдоцна во 2011 година.

Покрај шверцот на дрога, членовите на мрежата се обвинети и за користење на фиктивни компании за да аплицираат за програми за помош на коронавирусот и за перење пари.

Меѓу осомничените е и вработен во поранешната источногерманска тајна полиција „Штази“ и канцеларијата на една осигурителна компанија во Берлин.

Осомничените се обвинети за учество во најмалку девет испораки на кокаин.

Истрагата вклучува 28 осомничени, од кои повеќето се Германци, а се верува дека се вмешани државјани на Турција, Грција, Ирак, Грузија, Украина, Латвија и Колумбија.

Прикажи повеќе...

Европа

Омикрон во Холандија регистриран и пред да пристигнат заразените патници од Јужна Африка

Објавено пред

Омикрон-варијантата на коронавирусот е откриена во Холандија пред пристигнувањето на летовите од Јужна Африка минатата недела, соопштија холандските здравствени власти.

Најмалку 14 лица позитивни на омикрон пристигнале од Јоханесбург и Кејп Таун на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам на 26 ноември, објави Националниот институт за здравје (RIVM).

„Но, омикрон-варијанта најдовме и во два тест-примерока од 19 и 23 ноември“, соопштија од RIVM. „Сè уште не е разјаснето дали овие лица ја посетиле Јужна Африка“, додаваат тие.

Откривањето на омикрон-сојот го загрижи светот и се стравува дека постојните вакцини не се ефикасни против новата варијанта, што може да ја продолжи пандемијата, која трае речиси две години.

Холандските власти во меѓувреме бараат да стапат во контакт и да тестираат околу 5.000 патници што пристигнале од Јужна Африка, Боцвана, Есватини, Лесото, Мозамбик, Намибија и од Зимбабве.

Во Холандија во неделата стапија во сила построги мерки против Ковид-19 за да се спречи ширењето, со оглед на рекордниот број инфекции од речиси 20.000 дневно и да се намали притисокот врз болниците.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Москва ќе дејствува доколку НАТО ги премине црвените линии

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе биде принудена да реагира доколку НАТО ги премине своите црвени линии во однос на Украина наведувајќи дека Москва ќе го разгледа распоредувањето на одредени офанзивни ракетни капацитети на украинска територија како активатор.

„Доколку некои ударни системи се појават на територијата на Украина, времето на летот до Москва ќе биде 7-10 минути, а пет минути во случај на употреба на хиперсонично оружје. Само замислете го тоа“, рече претседателот на Русија.

На инвестицискиот форум во Москва, Путин рече дека се надева оти здравиот разум ќе надвладее на сите страни, но дека сака НАТО да биде свесен за загриженоста на Русија во однос на сопствената безбедност и во однос на Украина, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија8 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион9 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет9 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија11 час

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија12 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ13 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија14 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа16 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа16 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион16 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа17 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 дена

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа2 дена

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија2 дена

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Досие