Контакт

Европа

За Туск прв ветувачки предлог на Грција, Меркел очекува консултации

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави во понеделникот пред почетокот на кризниот самит на еврозоната за Грција дека Атина првпат во последните седмици го дала вистинските предлози, а германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека овој состанок на врвот може да биде само консултативен, а не и состанок од кој може да се очекува одлука.

dobivaj vesti na viber

„Некои ветувачки работи се случија и Грција првпат по неколку седмици ги даде вистинските предлози на кои уште треба да се работи“, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, додавајќи дека треба да се стори сé за да се избегне најлошото сценарио, односно „неконтролирано и хаотично“ излегување на Грција од еврозоната.

Пред почетокот на вонредниот самит на челниците на земјите од еврозоната, состанок одржаа и министрите за финансии на овие земји (Еврогрупата). Состанокот заврши без заклучоци, а новиот е најавен за среда и четврток, додека во меѓувреме ќе продолжат техничките преговори меѓу Грција и нејзините доверители, односно Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд.

Грчкиот предлог за договорот со нови предлози за реформите беше испратен доцна ноќта во неделата, предоцна за да биде соодветно проценет на понеделничката средба, но според првичните оцени претставува солидна база за натамошни преговори.

Германската канцеларка Ангела Меркел беше извонредно куса во својата изјава при доаѓањето на самитот. „Откако состанокот на Еврогрупата не обезбеди основи за носење одлуки, денешниот самит може да биде само консултативен“, рече Меркел.

„Мојата цел е да биде постигнат договор до крајот на оваа седмица. Ќе работиме на тоа и дење и ноќе“, изјави, пак, челникот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер./крај/мф/сн

Извор: AFP©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Aвстрија: Наставниците позитивни на коронавирус, а без симптоми, ќе држат предавања

Објавено пред

Министерот за образование на Австрија, Мартин Полашек, смета дека наставниците заразени од коронавирус, а кои немаат симптоми, треба да ги подучуваат учениците, пишуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Полашек истакнал дека укинувањето на карантинот важи и за наставниците заразени со Ковид-19 и дека тие, како и вработените во други области, треба да работат, со обврска да носат маска ФФП2.

Тој нагласил дека постојат единствени правила на Министерството за здравство за сите вработени и дека тие мора да се применуваат и за педагозите.

„Доколку се појави нов вид, кој исто така е многу заразен и води до сериозни болести, правилата ќе треба да се преиспитаат“, објаснил тој.

Најавил дека конечните правила за есента ќе бидат објавени на 29 август.

Покраините во кои на 5 септември почнува новата учебна година најавиле дека нема да ги принудуваат заразените педагози да предаваат во училиштата.

Синдикатот на наставниците го критикувал министерот Полашек.

„Тешко е да се разбере дека децата што се позитивни на корона мора да седат во училницата, а наставниците што се заразени да предаваат“, изјавил претседателот на синдикатот, Пол Кимбергер.

Прикажи повеќе...

Европа

Снимена руска нуклеарна подморницa; „Дејли мејл“: „Ова не сме го виделе од Студената војна“

Објавено пред

Руската нуклеарна подморница, попозната како „ајкула“, била забележана на брегот на Норвешка откога била следена од ловецот на подморници, поморскиот патролен авион „посејдон П-8“, пишува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Сидарт Каушал од Кралскиот институт за Обединетите служби, за британскиот таблоид потврдил дека тоа е токму таа подморница.

„Во неделата вечерта го видовме ‘посејдон П-8’. Во понеделникот ги видовме сите бродови на НАТО и една подморница на површината. Можевме да го слушнеме разговорот на радиото меѓу бродовите и авионите и, дефинитивно, имаше британски акценти“, изјавил инженерот што го снимил видеото.

Ова е само еден од низата инциденти во последните неколку месеци. Имено, по влошувањето на односите меѓу Западот и Кремљ поради руската инвазија на Украина, на тој простор е забележано нагло зголемување на подводните патроли, пренесува медиумот.

„Тоа е игра на мачка и глушец меѓу патролите на подморницата и земјите низ кои минуваат“, рекол Каушал, кој верува дека подморницата видена покрај норвешкиот брег можеби е дел од руската северна флота, која се враќала од Денот на морнарицата, парада во Санкт Петербург.

Според медиумите, се анализира дека активноста на руските подморници е на нивоа што не биле забележани од Студената војна.

Сличен инцидент се случил и во јули кога британски воен брод на Кралската морнарица го надгледувал движењето на две руски подморници во областа. Од Министерството за одбрана не сакале да го коментираат последниот инцидент. „Вооружените сили на ОК и нивните сојузници редовно ги надгледуваат бродовите додека минуваат низ меѓународните води“, кусо изјавиле.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската опсерваторија за суша: Сушите ќе бидат посилни, почести и подолги

Објавено пред

Најлоша суша во Европа во последните децении ги погодува домаќинствата, фабриките, земјоделците и транспортот во целиот континент, а експертите предупредуваат дека посувите зими и потоплите лета предизвикани од глобалното затоплување значат дека недостигот на вода ќе стане нова нормала.

dobivaj vesti na viber

Европската опсерваторија за суша пресметала дека до средината на јули испратени се предупредувања на дури 45 отсто од површината на Европската Унија, а 15 веќе се под црвена тревога, па затоа Европската комисија предупредува на критична ситуација во неколку региони, пишува „Гардијан“.

Оттогаш условите дополнително се влошија поради постојаните топлотни бранови што го погодија континентот, пишуваат медиумите.

Француската премиерка Елизабет Борн минатата недела активира кризна единица за борба против сушата, која националната метеоролошка канцеларија ја опиша како најлоша од почетокот на евиденцијата во 1958 година.

Повеќе од 100 француски општини немаат вода за пиење и се снабдуваат со цистерни, рече министерот за зелена транзиција, Кристоф Бечу, додавајќи: „Ќе треба да се навикнеме на вакви епизоди. Адаптацијата веќе не е опција, туку обврска“.

И додека цените на храната растат по руската инвазија на Украина, францускиот министер за земјоделство предупреди дека жетвата на пченка, најверојатно, ќе биде 18 отсто помала од минатата година, а синдикатите на фармерите велат дека недостигот на сточна храна предизвикан од сушата може да доведе до сериозен недостиг на млеко во зима.

Компанијата за електрична енергија ЕДФ минатата недела мораше да го намали производството во еден од своите нуклеарни реактори во југозападна Франција поради високите температури во реката Гарона и издаде слични предупредувања за реакторите по должината на реката Рона.

Резервите на вода во Шпанија се на најниско ниво од 40 отсто паѓајќи 1,5 отсто секоја недела поради зголемената потрошувачка и испарувањето, соопшти владата, предупредувајќи дека ова, најверојатно, ќе биде најсувото лето во последните 60 години.

Оваа земја, како што пренесува „Гардијан“, во последните три месеци забележала помалку од половина од очекуваното ниво на врнежи за овој период од годината, а воведени се и ограничувања од Каталонија на североисток до Галиција на северозапад, како и во западна Екстремадура и Андалузија на југ.

Повеќето ограничувања за користење на водата се наметнати од домаќинствата, а руралните власти честопати не сакаат да ги ограничат земјоделците, кои често незаконски го користат и онака намалениот ресурс и покрај фактот што девет десетини од искористувањето на водата во Шпанија оди за земјоделството.

„Студиите за климатските промени предупредуваат дека сушите ќе бидат поинтензивни, почести и подолги“, вели Нурија Хернандез-Мора, коосновач на фондацијата New Water Culture.

„Ова ќе стане новото нормално и ние продолжуваме да го оправдуваме зголеменото користење на ресурсите што ги немаме и кои стануваат сè поретки“, вели таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија4 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа4 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет5 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија6 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет7 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет7 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет7 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет7 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет8 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет21 час

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет22 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија23 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...