Контакт

Свет

„Гугл“ казнет со 391,5 милион долари поради тајно следење на корисниците

Објавено пред

Интернет-гигантот „Гугл“ се согласи да плати рекордни 391,5 милион долари за да ја реши тужбата што заеднички ја поднесоа јавните обвинители на 40 американски држави дека компанијата ги довела во заблуда своите корисници за собирање лични податоци за локацијата.

dobivaj vesti na viber

„’Гугл’ ги доведе во заблуда своите корисници да мислат дека го исклучиле следењето локација во поставките на нивната сметка, а всушност продолжи да собира информации за нивната локација“, рече во понеделникот јавниот обвинител на Орегон, Елен Розенблум.

„’Гугл’ со години дава приоритет на профитот пред приватноста на своите корисници. Беа лукави и мамеа“, изјави Розенблум.

Истрагата беше поттикната од извештајот на „Аосшиетед прес“ од 2018 година, според кој „Гугл“ продолжил да ги следи локациите на корисниците на „Андроид“ и на „Иос“, дури и кога корисниците ја исклучиле „Историјата на локација“ во поставките на нивната сметка, поткопувајќи ги контролите за приватност.

Корисниците беа заведени дека мислеа дека оневозможувањето на „Историјата на локација“ во „Поставки“ го оневозможува следењето локација, но друга поставка на сметката наречена „Активност на веб и апликации“, вклучена стандардно, ѝ дозволува на компанијата да собира, складира и да користи лични податоци за локацијата на корисниците.

Розенблум рече дека податоците за локацијата собрани од „Гугл“ се комбинирани со други лични информации и информации за однесувањето собрани за попрецизно профилирање на корисниците за целни рекламни цели додавајќи дека дури и ограничена количина податоци за локацијата може да открие нечиј идентитет и рутини.

Како дел од договорот од компанијата се бара да спроведе повеќе кориснички контроли на сметката и да го ограничи користењето и складирањето одредени видови податоци за локација.

„Гугл“ исто така ќе мора да биде транспарентен за практиките за следење и собирање податоци за локација и ќе мора да прикаже дополнителни информации кога поставките на сметката поврзани со локацијата се преклопуваат и да прикажува детаљни информации за тоа кои податоци ги собира и како се користат.

Пред три месеци Австралиската комисија за конкуренција и потрошувачи (ACCC) го казни „Гугл“ со 60 милиони австралиски долари за заблуда на корисниците за „собирање и користење на нивните лични податоци за локацијата на телефоните со ‘Андроид’ помеѓу јануари 2017 и декември 2018 година“.

Минатиот месец компанијата се согласи да ѝ плати на американската сојузна држава Аризона 85 милиони долари за да реши посебна тужба во која се тврди дека незаконски ги следела корисниците со снимање на податоците за локацијата без нивна согласност. „Гугл“ во моментот се соочува со слични тужби во неколку други американски држави.

Во јануари 2022 година француската Агенција за заштита на приватноста и податоците (CNIL) исто така го казни „Гугл“ со 150 милиони евра затоа што ѝ го отежна на компанијата да отфрли колачиња за следење веб-локации со опција скриена зад повеќекратни кликања.

Иако се големи, казните можеби не се доволни за компанијата, која објави вкупен приход од 69,09 милијарди долари и нето-приход од 13,9 милијарди долари за третиот квартал.

Вкупниот приход од рекламирање беше 54,48 милијарди долари за тримесечниот период.

Европа

Украина прави сопствен дрон камиказа, ќе носи 75 килограми експлозив и ќе лета до 1.000 километри

Објавено пред

Украинскиот државен концерн „Укроборонпром“ изврши серија успешни тестови на украинско беспилотно летало со домет од илјада километри, изјави денеска портпаролката на компанијата Наталија Сад.

dobivaj vesti na viber

„Денес се завршени голем број фази на успешно тестирање. Во согласност со упатствата на началникот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, преминуваме во фазата на тестирање на работата на авионот во случај на електронски напад“, рече Сад.

Таа потсети на недамнешните најави на концернот за развој на украински беспилотно летало кое може да носи до 75 килограми експлозив.

„Откако дронот успешно ќе го тестираме под електронски напад, се надеваме дека ќе можеме да го тестираме и во борба. Ветивме дека ќе го изградиме пред крајот на оваа година и се обидуваме да го исполниме тоа ветување“, рече портпаролката на Укроборонпром.

Прикажи повеќе...

Европа

Француски пратеник: Франција да го вразуми Зеленски, дојде време

Објавено пред

Франција треба да заземе разумна позиција, да ја запре испораката на оружје за Киев и да го вразуми Владимир Зеленски, изјави лидерот на политичкото движење „Стани, Франција“.

dobivaj vesti na viber

Никола Дипон-Енјан објаснува дека тоа би го спречило продлабочувањето на социјалната и економската криза во Европа.

„Франција мора да се дистанцира и да заземе позиција на арбитер, бидејќи целта на Зеленски повеќе не е одбрана на Украина, туку има намера да го жртвува својот народ со тоа што ќе стане инструмент за уништување на Русија. Ова е сериозна грешка“, рече тој.

Пратеникот повика да се следи примерот на поранешниот француски претседател Жак Ширак (1995-2007), кој одби да ја поддржи американската инвазија на Ирак во 2003 година.

Според политичарот, ситуацијата околу украинскиот конфликт „излезе од контрола“ и „ја влече Европа во економско и социјално самоубиство“.

Дипон-Енјан смета дека борбите во Украина се во интерес на САД и Кина, бидејќи Москва е се’ поблиску до Пекинг, а Европа тоне во економска и социјална криза.

„Дојде време да се постигне мир, да се постигне компромис меѓу двете страни, да се смири Зеленски. Неопходно е целосно да се укинат економските санкции, да се запре испораката на оружје во замена за прекин на огнот и преговори. Овој масакр треба да се запре , бидејќи Украинците се тие кои ја плаќаат високата цена“, рече тој.

„Русија е голема сила и никаде нема да исчезне. Мораме да ја убедиме Русија, но и Зеленски. Мораме да ги заштитиме интересите на Франција. Франција не сака енергетска, социјална и економска криза, бидејќи тогаш нашите најдобри компании ќе заминат до САД и Кина и токму тоа се случува“, заклучи пратеникот.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Чешка започна обуката на украинските војници

Објавено пред

Во Чешка започна воената обука на украинските војници, потврди началникот на Генералштабот на чешките вооружени сили генерал-мајор Карел Река, пренесува чешкиот портал iDNES.

dobivaj vesti na viber

„Украинските војници веќе се во Чешка на планирана воена вежба на полигонот Либава“, рече Рехка.

Чешката влада понуди пет едномесечни обуки кои ќе се одржат до крајот на следната година. Во секоја може да учествуваат до 800 украински војници, што е вкупно до 4.000 војници. Обуката беше одобрена од чешкиот парламент минатата недела.

Во ЕУ досега се обучени 1.100 војници

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, во петокот изјави дека досега во мисијата на ЕУ за обука на украинската армија учествувале 1.100 војници. Борел ја откри бројката за време на посетата на тренинг кампот во Полска.

Тој рече дека мисијата ја покажала подготвеноста на Европа да ја поддржи Украина додека таа се брани од Русија. Министрите за надворешни работи на ЕУ потпишаа договор за Мисијата на ЕУ за воена помош за поддршка на Украина (ЕУМАМ) на 14 ноември, а официјалното започнување беше еден ден подоцна.

Неколку земји од ЕУ веќе обучија украински војници врз основа на национални договори.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди...

Македонија9 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион10 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет12 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија13 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија13 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија14 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет14 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија1 ден

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија1 ден

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија1 ден

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет1 ден

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија2 дена

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 дена

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 дена

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...