Контакт

Европа

Koронавирусот повторно се шири низ Европа

Објавено пред

Во некои европски земји дојде до повторно ширење на коронавирусот. Шпанија се бори со зголемување на бројот на нови случаи, а нови жаришта има и во други земји. Затоа, сè повеќе европски држави воведуваат построги мерки, за чиешто непочитување се предвидени строги казни.

Во германската држава Баварија, цела фарма со 500 луѓе вчера беше ставена во карантин, откако 174 работници беа тестирани позитивни за коронавирус, пренесува „Еуроњус“.

Властите се убедени дека инфекцијата не се шири надвор од фармата. Инфицираните и оние кои не биле заразени се разделени на фармата, а околу неа е поставена жица.

Исто така, распоредени се стражари за да се осигури дека никој не ја напушта фармата.

Само неколку километри, луѓето во австрискиот град Сент Волфганг, недалеку од Салцбург, беа повикани да останат дома откако 44 лица беа тестирани позитивни на коронавирусот во петокот.

Инфекцијата се верува дека се ширела по забавите во баровите низ градот, а дел од локалите се привремено затворени.

Австрија се соочува со зголемување на бројот на случаи откако ги ублажи ограничувањата, поради што канцеларот Себастијан Курц ја врати обврската за носење маски во продавниците, поштата и банките.

Австрија досега има пријавено повеќе од 20.000 случаи и повеќе од 700 смртни случаи.

Франција досега избегнува да воведе повторно карантин, но расте бројот на заразени откако во петокот имаше повеќе од 1.100 нови случаи.

Здравствените власти предупредија дека Франција ризикува да направи чекор наназад во борбата против коронавирусот, а сегашните показатели за инфекцијата потсетуваат на оние што се гледаа во мај на крајот на строгото двомесечно затворање.

Француските власти неодамна воведоа казна од 135 евра за лица кои не носат маски на затворени јавни места.

Јужниот италијански регион Кампанија воведе уште построги казни – 1.000 евра за неносење маски.

Покрај казните, компаниите би можеле да бидат затворени за пет до 30 дена.

„Ако нашите сограѓани мислат дека проблемот е решен, тоа значи дека ќе се вратиме на вонредната состојба во рок од неколку недели“, предупреди гувернерот на регионот, Винченцо де Лука, на Фејсбук во петокот.

Казни се применуваат за секој што не носи маска во затворен простор, вклучувајќи јавни објекти, супермаркети, барови, ресторани, продавници и јавен превоз.

Превозниците имаат обврска да не им дозволуваат на оние што не носат маска да влезат во возилата.

Оние што се фатени дека не носат маски во транспортот, ќе бидат принудени да го напуштат возилото, а доколку одбијат, ќе биде повикана полицијата.

Италија е една од најпогодените земји во пандемијата на коронавирус, со повеќе од 242.000 случаи и повеќе од 35.000 смртни случаи, но се чини дека вирусот во моментот е под контрола, иако во последните 24 часа се пријавени 275 нови случаи и пет смртни случаи.

Ноќните клубови, баровите и плажите во Шпанија, особено популарни во текот на летната сезона, повторно се соочуваат со рестриктивни мерки, бидејќи станаа жаришта на ново појавување на коронавирус.

Двете најкритични точки во таа земја се во регионот на Каталонија, каде што заради зголемувањето на бројот на заразени, рестриктивните мерки беа затегнати, а само еден месец претходно беа олабавени поради оценката дека епидемијата на Ковид-19 во Шпанија беше ставена под контрола.

Британската влада синоќа ја отстрани Шпанија од списокот на земји безбедни за патувања по зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирус во последните денови и воведе задолжителен двонеделен карантин за патниците кои се враќаат од таа земја.

По таа одлука, шпанските власти излегоа, тврдејќи дека пандемијата на коронавирус во земјата е под контрола.

Шпанија во петокот пријави 2.225 нови случаи, трипати повеќе од пред две недели.

Во Шпанија се разболеле повеќе од 272.000 луѓе, додека повеќе од 28.000 починале од коронавирус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Објавено пред

Документите од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините за коронавирус биле украдени, изменети и потоа објавени на Интернет, јави ДПА.

Документите вклучуваат доверлива е-пошта, во која се прават проценки за вакцините.

„Некои од мејловите се манипулирани од крадците за да се наруши кредибилитетот на вакцините“, соопшти агенцијата.

Во декември, компјутерски криминалци упаднаа во компјутерскиот систем на агенцијата и добија документи кои им припаѓаат на производителите на вакцини Фајзер и Бионтек.

Не е јасно каде се објавени документите, а непознати засега се и идентитетот и мотивите на хакерите. Истрагата е во тек.

Агенцијата ги проценува вакцините и лековите пред да ги препорача на Европската унија за одобрување.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Објавено пред

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ).

Илјада и еден делегат на германските демохристијани денеска избираа нов претседател на партијата – на првиот виртуелен конгрес.

Како што пишува „Дојче Веле“, партискиот конгрес не е официјално за наследник на Меркел на местото германски канцелар, туку само за претседател на ЦДУ. Но, имајќи предвид дека демохристијаните се убедливо најсилната партија со месеци, како што покажуваат анкетите, автоматски се поставува прашањето за кандидатот на канцелар: кој и да е шеф на ЦДУ, треба да биде погоден и за канцелар.

Во трката за прв човек на партијата беа и поранешниот министер за животна средина, Норберт Ретген и шефот на парламентарниот клуб на ЦДУ во Бундестагот, Фридрих Мерц.

Изборот на Лашет веројатно би значел продолжување на политиката на Ангела Меркел. Премиерот на Северна Рајна-Вестфалија подеднакво силно ја поддржа канцеларката во нејзината политика за миграцијата и во отворањето кон левиот политички спектар. Можеби тоа е причината што Меркел јасно стави до знаење дека го фаворизира Лашет.

Прикажи повеќе...

Европа

ЦДУ го бира наследникот на Меркел

Објавено пред

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе го избере нејзиниот наследник.

Во трката за прв човек на партијата се поранешниот министер за животна средина, Норберт Ретген, шефот на парламентарниот клуб на ЦДУ во Бундестагот, Фридрих Мерц, и актуелниот премиер на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет.

Потпретседателката на партијата, Силвија Брехер, истакна дека очекува по собранието сите во ЦДУ да застанат зад избраниот кандидат и да придонесат партијата да биде обединета неколку месеци пред парламентарните избори во Германија.

 

Собранието на ЦДУ требаше да се одржи во декември, но беше одложено поради епидемиолошката состојба во земјата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија4 часа

Опозицијата обвинува за доцнење со вакцините, власта тврди дека обезбедува вакцини преку три механизми

Преку три механизми, Владата предводена од СДСМ обезбедува вакцини против ковид-19, за 60 отсто од населението, реагира владејачкиот СДСМ откако...

Македонија4 часа

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Европа7 часа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Спорт9 часа

Македонија на поправен против Египет

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет...

Регион9 часа

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет9 часа

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет10 часа

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија10 часа

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет21 час

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет23 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет1 ден

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет1 ден

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија1 ден

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија1 ден

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет1 ден

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија1 ден

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија1 ден

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа1 ден

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Досие