Контакт

Свет

Mексикански селани линчувале осомничени киднапери на деца

Објавено пред

Толпа од околу 150 луѓе во едно мексиканско село запалиле живи двајца мажи осомничени за киднапирање деца, објави „Сан”.

Според весникот, осомничените првично биле заробени од локалните жители во општината Сан Висенте Бокерон и биле предадени во полиција. Сликите и видеата што се појавија на социјалните мрежи покажуваат како подоцна лутата толпа го нападнала полицискиот штаб, ги извлекла надвор двајцата осомничени и ги запалила. Жртвите биле идентификувани како Алберто Флорес Моралес (53) и неговиот внук Рикардо Флорес Родригез (22).

По истрагата за инцидентот, канцеларијата на локалниот обвинител објави дека не постојат никакви докази оти сега починатите учествувале во некакво кривично дело. Според „Фокс њуз“, овој чин на насилство најверојатно бил предизвикан од шпекулациите што во Мексико циркулираат со години за криминалци што ги киднапираат децата за да ги украдат нивните органи.

Свет

Разоружени полицајци во спектакуларна акција во Мексико

Објавено пред

Од

Властите во јужниот дел на Мексико разоружаа и започнаа истрага против целата полиција на Акапулко, тврдејќи дека членовите на наркобандата се инфилтрирале во полициските линии.

Претставниците на мексиканската држава Героро издадоа наредба за апсење на двајца истакнати полициски командири во Акапулко, обвинувајќи ги за убиство.

Овие мерки, како што беше објаснето, беа преземени поради „сомневање дека во полициските сили најверојатно се инфилтрирале криминални групи”, како и поради „целосна пасивност на општинската полиција во борбата против криминалот”, објави агенцијата АП.

Другите полицајци беа разоружани, запленети се нивните радиостаници и панцири и ќе бидат подложени на проверки.

Работата на полициските сили во Акапулко, град со 800 000 војници, ќе ја вршат војници, маринци и државна полиција.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со ,,ѕверот” и со ладилник полн со крв

Објавено пред

Од

Американскиот претседател кон вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше во ,,ѕверот” – неговата најнова лимузина која чини 1,5 милиони долари и во која има ладилник полн со крв од неговата крвна група.

Вчера Тајната служба пристигна во Њујорк со најновата во долгата серија специјално дизајнирани претседателски лимузини. Како и неговиот претходник, кој стапи во употреба за време на инаугурацијата на Барак Обама во 2009 година, новиот автомобил го носи прекарот “Ѕверот” (The beast).

Наменета да изгледа како продолжена верзија на Cadillac XT6 седан, оваа лимузина е само една од десетината кои го сочинуваат договорот кој првично беше проценет на 15,8 милиони долари и беше дизајниран да му помогне на Трамп да преживее речиси секоја можна форма на терористички напад или атентат. И ако претседателот е повреден, ѕверот има широк спектар медицински додатоци, вклучувајќи ладилник полн со крв од крвната група на претседателот.

Најновата верзија на ѕверот, која беше нарачана од Тајната служба во 2014 година, се верува дека комбинира различни технологии. За новата верзија се смета дека користи мешавина на челична, алуминиумска и керамичка заштита , од кои секоја се фокусира на различен вид на закана. Тајната служба одбива да обезбеди конкретни детали, но новата лимузина има заштита од најмалку осум сантиметри, и повеќеслојни прозорци кои ги прават вратите толку тешки како оние на авионот боинг 757.

Кадилакот на Трамп е опремен со бројни заштитни системи, а се проценува дека тежи 7-9 тони. Се шпекулира дека автомобилот поседува систем против пожар, ноќна камера, лансер за солзавец, запечатена вентилација во кабината и посебен систем за одбрана од ракетен напад.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Судбината на американскиот свештеник е во турски раце, и иранскиот гас ќе продолжиме да го купуваме

Објавено пред

Од

Државниот секретар на САД Мајк Помпео во понеделникот изрази надеж дека Турција ќе го ослободи овој месец свештеникот Ендрју Брансон. Тој во јули беше ставен во домашен притвор откако помина во затвор 21 месец, и овој случај ги влоши односите меѓу Анкара и Вашингтон.

Ердоган во вторникот, за време на посетата на Њујорк на годишното генерално собрание на Обединетите нации, рече дека одлуката за Брансон ќе ја донесе судот.

Ако биде осуден, Брансон може да помине  до 35 години во затвор. Тој ја отфрла вината.

Ердоган додаде дека Турција ќе продолжи да купува ирански природен гас и покрај американските санкции против Техеран, и потврди дека не е возможно да ги продолжат мировните преговори во Сирија додека е на власт претседателот Башар ал Асад.

Исто така турскиот претседател кој ќе замине в четврток во официјална посета на Германија, изрази надеж дека ќе се подобрат односите со таа земја нарушени пред две години и дека ќе се  зголеми трговската размена.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со ,,ѕверот” и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател кон вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија34 минути

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на...

Регион1 час

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава1 час

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет1 час

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион3 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет14 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион17 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија18 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија19 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток20 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток20 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ21 час

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток22 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story23 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток24 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион24 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 ден

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет1 ден

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Досие