Контакт

Свет

Mосква во февруари ќе побара ЕУ да ја одобри руската вакцина

Објавено пред

Русија следниот месец ќе поднесе официјална апликација за да добие одобрение од Европската Унија за вакцината „спутник 5“, објави Кирил Дмитриев, шеф на рускиот Фонд за директни инвестиции (РДИФ), кој е покровител за оваа вакцина против коронавирусот.

Сумираните резултати за ефектот на вакцината ќе бидат објавени набргу и ќе ја покажат нејзината висока ефикасност, изјави Дмитриев за „Ројтерс“.

Според него, „спутник 5“ ќе се произведува во седум земји. Регулаторните агенции на девет земји се очекува да ја одобрат руската вакцина за употреба во текот на месецот.

Вакцината е веќе одобрена во Аргентина, Белорусија, Србија и во уште неколку други земји. Русија, која е четврта земја во светот според бројот на заразени, планира да почне со масовна вакцинација следната недела.

Свет

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Објавено пред

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради повикување преку интернет да се приклучат на нелегалните протести со кои се бара негово ослободување.

Домашните сојузници на Навални изјавија дека полицијата дошла во домовите на активистите, вклучувајќи ја и неговата портпаролка Кира Јармиш, за да ги предупреди пред планираниот протест, пренесува „Ројтерс“.

Владлен Лос, белоруски адвокат на групата на Навални, рече дека бил приведен и му било кажано да ја напушти земјата до понеделник и му е забрането повторно да влегува до ноември 2023 година.

Полицијата го уапси и сојузникот на Навални, Љубов Собол, изјави нејзиниот адвокат. Таа ги повика луѓето да учествуваат во протестот, иако не беше јасна причината за нејзиниот притвор.

Властите соопштија дека планираните митинзи се незаконски и дека луѓето што упатуваат такви повици ќе одговараат.

Надзорното тело за комуникации, Роскомнадзор, навести дека ќе ги казни платформите на социјалните мрежи за нелегална содржина што ги охрабрува малолетниците да учествуваат во нелегални протести.

Навални, најистакнатиот критичар на претседателот Владимир Путин, беше приведен за време на викендот, а подоцна беше затворен за наводни повреди на условна слобода откако слета во Русија за прв пат по лекувањето во Германија од наводно труење со нервниот отров новичок.

Тој го обвинува Путин дека го наредил неговото убиство, што Кремљ го негира. Неговите приврзаници повикаа на протести низ целата земја во саботата, со надеж дека ќе извршат притисок врз Кремљ да го ослободи пред парламентарните избори во септември.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ воведува темно црвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која пред да заминат патниците ќе треба да се тестираат, а по доаѓањето на определена дестинација, ќе мора да заминат во карантин.

„Темно црвената боја ќе означува области каде циркулацијата на вирусот е на исклучително високо ниво“, рече таа по Самитот на лидерите на ЕУ, кој беше посветен на координирање на мерките за борба против пандемијата на коронавирусите.

Обележувањето на епидемиолошките зони не зависи од националните граници. Фон дер Лајен го наведува како пример случајот ако во една земја-членка во пограничната област се затворат граиците, а во соседната област останат отворени иако е иста епидемиолошка состојба. „Во тој случај, сите од првата земја ќе одат на пазарување во втората и со тоа ќе придонесат за ширење на вирусот“, вели таа.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел рече дека лидерите на земјите-членки се согласуваат дека е потребно да се разгледаат можностите за ограничување на патувањата, коишто не се неопходни.

„Убедени сме дека, кога станува збор за патувања коишто не се неопходни, треба да се земат предвид ограничувањата“, рече Мишел, додавајќи дека границите мора да останат отворени за нормално функционирање на единствениот пазар.

И Мишел и фон дер Лајен укажуваат на опасноста од мутација на вирусот, нови видови што се многу заразни. Затоа, постои договор за зголемување на секвенционирањето на геномот на Ковид-19 со цел навремено откривање на мутации на вирусот. Лидерите разговараа и за сертификатите за вакцинација. Мишел рече дека има договор за стандардизирани сертификати за медицински цели, но дека е рано да се зборува за нивната втора намена.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис предложи овие сертификати да служат како пасоши за заживување на туризмот.Мишел посочува дека е рано за тоа се додека не се вакцинира доволно голем број луѓе, бидејќи во спротивно би имало дискриминација на лица кои немале ниту можност да се вакцинираат.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарно оружје со Русија

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија, потврди Белата куќа.

„На претседателот му беше одамна јасно дека новиот договор СТАРТ е во интерес на националната безбедност на САД. И ова продолжување има уште поголема смисла кога односите со Русија се ривалски како што се во моментот“, рече портпаролот на Белата куќа Џен Псаки на брифингот.

Таа исто така рече дека Бајден и дал задачата на американската разузнавачка служба за целосна проценка за хакирањето на Solar Winds, за мешањето на Русија во изборите во 2020 година, руската употреба на хемиско оружје против опозицискиот лидер Алексеј Навални и наводното плаќање на нападите врз американските трупи во Авганистан.

„Дури и кога работиме со Русија за унапредување на американските интереси, во исто време работиме на тоа да ја повикаме Русија на одговорност за нејзините непромислени и контрадикторни постапки“, рече Псаки.

Договорот за контрола на оружјето, кој треба да истече на 5 февруари, ги ограничува САД и Русија да поседуваат максимум 1.550 распоредени стратешки боеви глави.Исто така, се ограничува поседувањето на распоредени ракети и авиони што можат да ги носат. Доколку договорот не биде продолжен, сите ограничувања за распоредување на американски и руски стратешки нуклеарни боеви глави и системите што ги носат ќе престанат, што потенцијално ќе предизвика нова трка со вооружување, предупредуваат експертите за политика.

Кремљ во средата рече дека останува наклонет да го продолжи билатералниот договор и ќе ги поздрави напорите за постигнување договор што го вети администрацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради...

Европа54 минути

ЕУ воведува темно црвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена...

Свет1 час

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарно оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Регион1 час

Почина актерката Мира Фурлан

Синоќа во САД почина славната југословенска актерка Мира Фурлан на 65 годишна возраст. Фурлан е родена во Загреб на 7...

Свет12 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа13 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија15 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија17 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија18 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија20 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија21 час

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија21 час

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија22 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија23 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа24 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет1 ден

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет2 дена

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Досие