Контакт

Регион

Радев води пред вториот круг од претседателските избори во Бугарија

Објавено пред

Кандидатот за нов бугарски претседател поддржан од опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП), Румен Радев води пред Цецка Цачева, кандидат на владејачката Граѓани за европска бугарија (ГЕРБ) пред вториот круг од претседателските избори кои ќе се одржат во неделаа, а неговата победа може да доведе до нови парламентарни избори, доколку премиерот Бојко Борисов го одржи ветувањето и поднесе оставка доколку биде поразена кандидатката на неговата партија од десниот центар.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот командант на бугарските воздухопловни сили води со 51 отсто во однос на 40-проценти колку што анкетите ѝ даваат на 58-годишната Цецка Цачева, која е претседателкана парлaмeнтот.

Победата на 53-годишниот поранешен генерал Румен Радев, покрај нестабилноста којашто би ја предизвикал премиерот Бојко Борисов со евентуалната оставка, може да доведе до приближување на Бугарија кон Русија, и со тоа да го предизвика незадоволството на Европската унија и на НАТО, сметаат аналитичарите во Брисел.

Радев, пак, ги отфрла ваквите стравови за приближување кон Русија. Истакнува дека тој е „генерал на НАТО формиран во САД“ и дека Бугарија нема алтернатива за припадноста во ЕУ и НАТО. Цачева, пак, во кампањата се претставува како фактор на стабилност.

Таа е најквалификуваната за оваа должност, иако не е најхаризматична ниту најпопуларна, смета премиерот Борисов, кој вети дека ќе поднесе оставка уште по првиот изборен круг, но се премисли и најави дека тоа ќе го стори доколку Цачева кончено биде поразена. Но најавата за негова оставка, повеќе ги мобилизираше неговите противници отколку приврзаниците, сметаат политичките коментатори.

Радев, инаку, ново лице во политиката, владејачката партија го нарекува „црвен генерал“ кој на власт ќе ги врати социјалистите и ќе предизвика „замрзнување на европските фондови“, но тој ја освојува наклонетоста на избирачите кои се фрустрирани од политиките на политичката елита која ја сметаат за корумпирана и самодоволна. Неговата предност е одраз на разочарувањето на бугарските избирачи од владата на премиерот Борисов, којашто не успеа да спроведе темелни реформи, ниту да ги сузбие корупцијата во една од најсиромашните членки на ЕУ.

Поранешниот пожарникар, каратист, телохранител, полициски началник и градоначалник на бугарската престолнина Софија, 57-годишниот Бојко Борисов десетина години доминира на тамошната политичка сцена. На земјата ѝ ја донесе многу посакуваната доза стабилност, откако кон крајот на 2014 година, по вторпат стана премиер.

Сепак, сиромаштијата, корупцијата и бавното спроведување на реформите и натаму ја оптоваруваат Бугарија, а последните месеци загриженост предизвикуваат и илјадниците мигранти кои Бугарија ја гледаат како прв чекор кон посакуваниот Запад. Радев ветува дека ќе ги зајакне граничните контроли за да го спречи приливот на мигранти, и по примерот на соседна Романија и поуспешно да се пресмета со корупцијата. Во Бугарија, власта и одлуките ги носат владата и парламентот, а претседателот има право на вето, ги именува клучните функционери и е врховен командант на воените сили.

Прозападно ориентираниот досегашен претседател Росен Плевнелиев, инаку близок на Борисов, не сакаше да се кандидира за новиот петгодишен мандат./крај/мф/сн

Регион

Во Сплит казната за одење во костим за капење на улица и пиење алкохол на јавно место е 150 евра

Објавено пред

На првиот ден од годинава во Сплит стапи на сила новата одлука за комунален ред во која се пропишани повисоки казни за прекршителите, па може да се очекува летово да нема туристи во костими за капење на улиците, бидејќи доколку бидат фатени по комунален ред ќе им следува казна од 150 евра, известуваат хрватските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Истата казна од 150 евра е пропишана и за оние кои пијат алкохол на јавни места, а казната за шетање куче без поводник е согласно одлуката за условите и начинот на чување миленици и изнесува 66,36 евра за физичко лице.

Жителите на Сплит и нивните гости по улиците ќе ги надгледуваат 21 комунален редар, а уште 12 ќе чекаат на повик во зградата на градската управа.

Од август 2020 година, градот Дубровник има слична одлука за комунален ред, а минатата година првите разголени туристи платија општински казни од 1.000 куни.

Новата сплитска одлука за комунален ред е донесена на последната седница на Градскиот совет во 2022 година, а стапи на сила од новата година.

Прикажи повеќе...

Регион

Хорор во Хрватска: Пациентка со нож избоде познат психијатар

Објавено пред

Психијатарот Елвира Коиќ беше повредена во саботата попладне во својата канцеларија во Вировитица кога 37-годишна пациентка ја нападна и ја избоде со нож, пишуваат хрватските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Докторката е пренесена во Општата болница Вировитица, каде што е на лекување, а според информациите, нејзиниот живот не е во животна опасност. Пациентката е уапсенa.

Елвира Којиќ е познат психијатар во Хрватска, којa голем дел од својата кариера посветила на работата со хрватските бранители кои страдаат од пострауматско стресно растројство, пренесува „Вечерњи лист“.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Не добив соодветни аргументи за формирање за Заедницата на српските општини

Објавено пред

Косовскиот премиер Аљбин Курти смета дека европскиот предлог е добра основа за договор со Србија и дека е подготвен да разговара за договорите постигнати во Брисел, но рече дека не добил соодветни аргументи за формирање на Заедницата на српските општини (ЗСО).

dobivaj vesti na viber

Курти рече дека „не смета дека е неопходно да се создаде ЗСО, но оти е подготвен за дискусии за правата на немнозинските заедници“.

Откако го видел француско-германскиот предлог, вели тој, оттогаш преговараат за постигнување договор.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ претходно денес изјави дека Заедницата на српските општини (ЗСО) останува главната точка на сите договори за Косово и дека таа мора да биде формирана според договорените принципи.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија4 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија6 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет7 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет7 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија8 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет8 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет9 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет9 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија1 ден

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ1 ден

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет1 ден

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија1 ден

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија1 ден

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 ден

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет1 ден

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет2 дена

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...