Контакт

Регион

Абазовиќ: Оние што сакаа да ми ја скинат главата нека побрзаат

Објавено пред

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, го повика Специјалното државно обвинителство (СДТ) да ги истражи наводите објавени од порталот „М“, според кој од членови на еден од најозлогласените криминални кланови на Балканот бара да му набават четири шифрирани телефони.

dobivaj vesti na viber

„Го повикувам СДТ да ги истражи сите небулозни обвинувања поврзани со моето име, објавени од квазипортал, кој има задача да ја спроведе највалканата кампања против мене во наредниот период, слична на онаа во август 2020 година. Верувам дека на сите им е јасно од каде доаѓа ова и дека кругот се стега околу криминалните структури блиски до одредени политички групи во рамките на ДПС, чија цел е да ја дестабилизираат Црна Гора за да ја зачуваат нивната финансиска моќ, но уште поважно за нив – да се избегне правдата“ рече Абазовиќ за „Телеграм“.

Тој рече дека им стои на располагање на државните органи за секакви појаснувања.

„Истовремено, ги повикувам да побрзаат оние што имаа намера да ми ја скинат главата. Дури и да успеат во својата криминална намера, нема да ја сопрат раката на правдата. Сè е уредно сочувано и складирано онаму каде што треба. Се радуваме на сè што следува“, изјави Абазовиќ.

Регион

Ѓукановиќ: Време е Демократската партија на социјалистите да се врати на власт

Објавено пред

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) – Мило Ѓукановиќ, смета дека е време за нови избори и дека Црна Гора „доби политички одговорна, компетентна влада“.

dobivaj vesti na viber

Ѓукановиќ во Плевља, говорејќи на церемонијата на Младинскиот совет на ДПС во тој град, рече дека оваа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора преку градење граѓанска држава, подобрување на меѓуетничките и меѓуверските односи и достигнувајќи ги европските вредносни системи.

„Значи, време е Демократската партија на социјалистите повторно да биде на власт во Црна Гора со своите традиционални коалициски партнери“ – рече Ѓукановиќ.

Двегодишниот период по парламентарните избори тој го нарече „тежок експеримент“ и оцени дека тоа се години на сериозни загуби во економскиот и демократскиот развој на Црна Гора.

Ѓукановиќ преговорите на парламентарното мнозинство од парламентарните избори одржани во август 2020 година ги нарече „трагикомичен обид за бегство од изборите“.

„Од избори бегаат само оние кои се убедени дека ќе загубат на нив“ рече Ѓукановиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Објавено пред

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко повредени, настанала поради прекумерно консумирање алкохол и трки со автомобили, дознава Klix.ba.

dobivaj vesti na viber

Информациите на медиумот се дека херцеговскиот бизнисмен Мате Приморац кој управувал БМВ, загинал додека се враќал од крштевка со пријател. БМВ-то и мерцедесот се тркале, а кај возачот на мерцедесот по несреќата биле измерени 2,5 промили алкохол во крвта.

Колку брзо возеле најдобро покажува глетката на автомобилите кои по несреќата беа целосно опустошени.

Возеле од правец на Мостар кон Чапљина, а во градот Буна-Затон во близина на каналите убија цело семејство кое патувало од спротивниот правец.

Во несреќата во автомобилот „рено сценик“ загина брачниот пар Крстиќ од Мостар, со деветгодишниот син, додека нивната тригодишна ќерка се здобила со повреди, а за неа се борат лекарите во мостарската болница.

Со тешки телесни повреди се здобиле и сопатниците од возилото „бмв“ Љ.М.(1987), Р.В.(1977) и К.Ј.(1998).

Прикажи повеќе...

Регион

Пицерија во Хрватска ги налути гостите поради услуга која дополнително им ја наплаќа

Објавено пред

Во Хрватска деновиве големо внимание во јавноста предизвика приказната за загрепската пицерија „Токаре“, која наплаќа услуга за сечење пица.

dobivaj vesti na viber

Многу клиенти биле непријатно изненадени од таа одлука, а сопственикот Денис Главач ги објасни причините за тоа.

„Со оглед на тоа што сме објавени како омразена пицерија која наплаќа по пет куни за сечење пица, дозволете ни да ги кажеме причините за тоа. За почеток, дали некогаш сте нарачале ќебапи, Загреб, Виена, и откако ќе се послужат на масата, сте ги вратиле во кујната за да го исечете месото? Ние сме неаполска пицерија која вложува многу труд и знаење во нашиот производ, кој е единствен во Хрватска по разновидноста на состојките и балансот на вкусови“ – вели Главач, цитиран од „N1“.

„Секоја наша пица е за една личност, доаѓа со прибор за јадење, што би значело дека, како и секое друго јадење во секој друг ресторан, се јаде со вилушка и нож, не со раце, не со прсти. Исто така, на некои од нашите пици има храна (на пр. школки) што не може да се исечат, но само при конзумирање. Проблемот произлегува од навиките на луѓето во Хрватска кои се научени и воспитани да бидат услужени според сите стандарди, критериуми и желби и секако сите овие дополнителни услуги треба да бидат бесплатни“ – објасни понатаму сопственикот.

На секој гостин кој побарал сечење пица претходно му било кажано дека оваа услуга се наплаќа и транспарентно е наведена на сметката, истиот гостин се согласил да плати за оваа услуга наместо самиот да ја исече пицата.

Затоа, најлесно и најбезболно би било да ја покачите цената на пицата за пет куни и да немате лоши критики поради тоа, но се надеваме дека луѓето ја разбираат поентата на овие пет куни, се вели во одговорот на пицеријата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа4 часа

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа5 часа

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион6 часа

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа7 часа

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа8 часа

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...

Македонија11 час

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ12 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа14 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет14 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет15 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа15 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа15 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија1 ден

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа1 ден

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа1 ден

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ1 ден

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа1 ден

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...