Контакт

Регион

Агенцијата „Анадолија“: Грција крие терористи, одбива да ѝ ги предаде на Турција

Објавено пред

Во последните десет години Грција не ѝ одобрила ниту едно барање на Турција за екстрадиција на лица барани за врски со терористички организации, пишува турската новинска агенција „Анадолија“.

Според информации на Министерството за правда на Турција, во периодот од 2008 до 2018 година турската страна упатила барање кон Атина за екстрадиција на 66 лица поврзани со терористички организации, меѓу кои Револуционерната народноослободителна партија – Фронт и Курдската работничка партија.

По спречувањето на обидот за преврат на 15 јули пред две години, Турција испратила во Грција список на учесници од организацијата на Фетулах Ѓулен, забележува турската државна агенција.

Судските органи во Грција, кога ги разгледале барањата, не прифатиле ниту едно решение во корист на Турција, продолжува медиумот и посочува дека барањата за екстрадиција на 24 терористи сè уште се разгледуваат во грчките судови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Косово вратени со авион десетици жени и деца на џихадисти од Сирија

Објавено пред

Дестици жени и деца, членови на семејствата на косовски џихадисти кои војувале во Сирија, со авион биле вратени во Косово, а целата операција била спроведена под големи безбедносни мерки.

„Планираната операција за враќање на некои наши граѓани од Сирија успешно е завршена“, изјави косовскиот министер за правда, Абелрад Тахири од аеродромот, пренесе „Индекс.хр“.

Тој најави дека деталите ќе бидат познати кон крајот на денот.

По неколку часа поминати на аеродромот, два автобуси со жени и деца биле насочени кон воената база во близина на Приштина под големи безбедносни мерки.

Повеќе од 300 косовски граѓани, мажи, жени и деца, заминале за Сирија во 2012 година. Околу 70 мажи кои војувале на страната на исламистичките екстремисти биле убиени за време на немирите. Полицијата нагласи дека околу 150 жени и деца, вклучувајќи и 60 деца кои се родени на боиштата, биле заробени откако џихадистичката група „Исламска држава“ ги губела своите подрачја.

Останува нејасно дали до денеска се вратени сите државјани на Косово од боиштата на Блискиот исток. Ниту министерот, ниту пак полицијата не дадоа одговор за тоа дали во Косово се вратиле борците.

Меѓународната и локална безбедносна агенција претходно предупреди на ризикот кој го претставуваат повратниците. Во 2015 година, Косово изгласа закон со кој учеството во странските војни се казнува со казна до 15 години затвор.

Во косово немало напади на исламисти, но стотици мажи се уапсени или обвинети поради војувања во Сирија и Ирак, а дел од нив се осудени бидејќи планирале напади во Косово.

Владата напомена дека одреден облик на радикален исламизам бил увезен во Косово по пат на невладини организации од Блискиот исток кои делувале во земјата, по војната во 1998 година и прогласувањето на независноста.

Прикажи повеќе...

Регион

Кокаински скандал ја тресе војската во Црна Гора, уапсен подофицер

Објавено пред

Воената полиција на Црна Гора уапси подофицер поради сомнежи за вмешаност во трговијата на 50 килограми кокаин, кои биле запленети на бродот за обука „Јадран“ во Тиват.

Дрогата била откриена врз основа на оперативни сознанија на Министерството за одбрана.

Полицијата го сомничи подофицерот оти знал за намерата на, засега неидентификувано лице, да криумчари кокаин, а покрај дрогата биле пронајдени и повеќе парчиња нелегално оружје, јави Радио-телевизија Црна Гора.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Сплит уапсен лидер на наркобанда со повеќе од 4 и пол килограми хероин

Објавено пред

Еден од шефовите на наркоподземјето во пошироката област на Сплит уапсен е од страна на полицијата кога во станот во кој престојувал 29-годишникот биле откриени повеќе од четири и пол килограми хероин.

Тој со месеци бил следен од полициски службеници, а при претресот покрај хероин, инспекторите пронашле и околу 2 и пол килограми други дроги кои, заедно со хероинот, при улична продажба би можеле да достигнат вредност од околу 400 илјади евра, пренесоа хрватските медиуми.

Во врска со оваа голема заплена и апсење, сплитско-далматинската полиција одржа вонредна прес-конференција, на која беше соопштено дека 29-годишникот бил следен повеќе месеци бидејќи и претходно бил познат по злоупотреба на дрога.

Шефот на криминалистичката полиција, Анте Матковиќ, истакна дека уапсениот е еден од лидерите на организираниот криминал, кога станува збор за злоупотреба на дрога во пошироката сплитска област.

„Со оглед на количината и сè што е пронајдено, очигледно е дека дрогата била наменета за препродажба, дека лицето било вооружено, а истрагата оди понатаму со цел да се утврди неговата поврзаност со други лица“, рече Матковиќ.

Во изнајмениот стан што го користел уапсениот, полицијата пронашла четири килограми и 650 грама хероин, 625 грама кокаин, килограм и 840 грама марихуана, 133 таблети екстази, 54 грама амфетамин, три дигитални ваги, прибор и опрема за пакување дрога, два пиштола „глок“, како и 135 парчиња муниција, соопшти полицијата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20192 часа

ДИК: Гласањето тече без проблеми, се гласа и во два старечки дома

До овој момент гласањето тече без проблеми, оценија од Државната изборна комисија на прес-конференција информирајќи за гласањето на болните, затворениците,...

Регион3 часа

Во Косово вратени со авион десетици жени и деца на џихадисти од Сирија

Дестици жени и деца, членови на семејствата на косовски џихадисти кои војувале во Сирија, со авион биле вратени во Косово,...

Избори 20194 часа

Поради изборите МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за...

Топ4 часа

Трактор и три возила се судрија кај Струмица

Сообраќајка помеѓу трактор и три возила се случила синоќа на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“. МВР...

Топ4 часа

Сообраќајна несреќа на улица во Скопје, меѓу повредените и деца

Пет лица со повреди биле пренесени во болница по сообраќајна несреќа што се случила вчера на улицата „Кемал Сејфула“ во...

Свет4 часа

Брачен пар осуден на доживотен затвор, ги злоставувале нивните деца

Брачен пар од Калифорнија кој ја призна вината за повеќегодишното злоставување на нивните 12 деца, е осуден на доживотна казна...

Европа5 часа

Јункер: Постои страв дека ќе дојде до брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на...

Свет5 часа

Во Египет референдум за продолжување на мандатот на претседателот

Египѓаните на референдум ќе гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал Сиси. Одлуката за распишување...

Избори 20195 часа

Денеска гласаат затворениците, раселените и немоќните лица

Денеска затворениците, раселените и немоќните лица гласаат на изборите за претседател и на предвремените локални избори што ќе се одржат...

Свет18 часа

Помпео: Русија се меша во изборите во целиот свет

САД ќе продолжат да го осудуваат руското мешање во американските избори и ќе преземат одлучни мерки против злонамерното дејствување на...

Избори 201919 часа

МВР ќе издава лични карти и утре и задутре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите одделенија за управни работи ќе работат в сабота и в недела...

Македонија1 ден

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија1 ден

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија1 ден

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток1 ден

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија1 ден

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа1 ден

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20192 дена

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија2 дена

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Досие