Контакт

Регион

Албанскиот министер за внатрешни работи неочекувано поднесе оставка

Објавено пред

Албанскиот министер за внатрешни работи Саимир Тахири во сабота неочекувано поднесе оставка.

dobivaj vesti na viber

Албанските медиуми нагласуваат дека и покрај тоа што Тахири изјавува дека оставката е поднесена на негово барање, сепак според новинската агенција Balkan Web, која се повикува на извори на Владата во Тирана, оставката на Тахири е побарана од премиерот Еди Рама.

Засега не се наведуваат причините за неговата смена. Истиот извор истакнува дека негов заменик се очекува да биде Нико Пелеши, кој моментално е заменик премиер во Владата на Еди Рама и е еден од неговите најблиските соработници. Пелеши во Владата дојде од Корча, каде што беше градоначалник.

Албанските аналитичари оценуваат дека оставката на Тахири е ненадејна за јавноста, но притоа се наведува дека Рама бил незадоволен од неговата работа како министер за внатрешни работи. /крај/мн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Објавено пред

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на Босна и Херцеговина, како и на целиот регион, односно на приклучувањето на земјите од овој дел на Европа кон НАТО и ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Тој зборуваше за ситуацијата во регионот на онлајн дискусија организирана од Атлантскиот совет.

Според него, земјите од Западен Балкан веќе се дел од евроатлантското семејство, но потребно е да се забрза нивното вклучување во структурите на ЕУ и НАТО.

Тој смета дека доделувањето кандидатски статус за БиХ е позитивен сигнал, но дека е неопходно да се оди подалеку од симболиката. Сепак, тоа е задача на домашните политичари во Босна и Херцеговина.

Тој не ги истакна етничките поделби и национализмот како главен проблем, туку корупцијата. Тој дури смета дека етнонационализмот е само „маска“ за корупција, додавајќи дека, според него, националистичките партии се најлоши во овој поглед.

Како добра алатка ги оцени американските санкции и ставањето на одредени политичари од Босна и Херцеговина на црната листа.

Тој рече и дека САД ќе ги поддржат сите иницијативи кои вклучуваат соработка меѓу земјите, вклучително и Отворениот Балкан. Зборувајќи за ова, тој рече дека Србија мора да ја почитува меѓународната граница со Република Српска, како и со Косово.

Прикажи повеќе...

Регион

САД ќе ѝ дадат на босанската армија помош од 17 милиони долари

Објавено пред

Американскиот амбасадор во Босна и Херцеговина, Мајкл Марфи, најави дополнителна финансиска поддршка од неговата влада за вооружените сили на Босна и Херцеговина, кои со години се соочуваат со хроничен недостиг на пари од државниот буџет.

dobivaj vesti na viber

Во пораката објавена на „Твитер“ на Амбасадата на Соединетите Американски Држави, Марфи ја честита годишнината од формирањето на уникатните вооружени сили на Босна и Херцеговина, создадени во 2006 година со спојување на претходните армии на ентитетите.

„Мојата земја се гордее со тоа. Денеска, со задоволство може да објавам дека оваа година САД издвојуваат дополнителни 17 милиони долари за поддршка на вооружените сили на Босна и Херцеговина“, рече Марфи.

Буџетот со кој располага Министерството за одбрана на БиХ и нејзините вооружени сили е на ниво под 300 милиони конвертибилни марки, односно 150 милиони евра, и со тие пари можно е да се обезбедат само основните функции на армијата.

Функционерите во владините тела од редовите на босанските Срби силно се противат на зголемувањето на средствата за армијата на БиХ и се за нејзино целосно укинување, што би го спречило евентуалното членство на БиХ во НАТО, што е и постојана тема на политички контроверзии во земјата, пренесе „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Европа

Дачиќ: Повторно ја наградија Приштина иако не ги почитува договорите

Објавено пред

Приштина постојано се наградувана за својата неконструктивност и едностраните потези, а им се закануваат на оние што се коректни, како Србија, изјави шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, од Полска.

dobivaj vesti na viber

„Прашањето за селективен однос се наметнува кога ќе се земе предвид дека Приштина постојано ќе биде наградувана за нејзината неконструктивност и едностраните потези – како што е одлуката за визна либерализација или поднесувањето кандидатура за членство во ЕУ, а притоа ќе им се закануваат на оние што се коректни, како Србија“, рече тој.

Во Лоѓ, Полска, почнува Советот на министрите на земјите членки на ОБСЕ. Повеќе од 50 министри за надворешни работи денеска и утре ќе разговараат за најважните политички прашања и предизвици.

Албин Курти во последната изјава вели дека дијалогот со Белград не му е приоритет, го негира постоењето на бриселскиот договор и пред пратениците се колне дека никогаш нема да ја формира ЗСО и дека тоа не го интересира, пишуваат српските медиуми.

„Ова треба многу повеќе да ја загрижува меѓународната заедница отколку Белград, директно плука по интегритетот на ЕУ – договорот од Брисел го потпишаа Кетрин Ештон и Хашим Тачи. Интересот на ЕУ е да го зачува својот авторитет“, изјави Ивица Дачиќ за РТС во Лоѓ.

„Ова се како некои показатели за да дознаеме кој чиј фаворит е. Овде јасно се гледа дека Приштина е нивно дете и без разлика колку некој ги сака вистината, правдата и принципите, тие секогаш го бараат она што е нивно дете. За нас тоа е многу лоша порака бидејќи покажува дека двојните стандарди се многу присутни“, изјави шефот на српската дипломатија.

Дачиќ потсетува дека ОБСЕ, која ја сочинуваат 57 земји членки, е една од организациите основани од Југославија, а со која претседава Србија.

„Но, главната тема е територијалниот интегритет на Украина и подготвен сум да аплаудирам кога Украина ќе каже дека Крим и Донбас се Украина, а се надевам дека сите ќе аплаудираат кога ќе кажам дека Србија е Косово“, изјави Дачиќ.

„Не можеме да зборуваме за нови договори, без да го фрлиме стариот во вода“, рече Дачиќ.

На прашањето како Србија може да ја спречи Приштина да аплицира за кандидатски статус во ЕУ, Дачиќ одговори: „не можеме да спречиме нешто во што не сме членки“.

„Ние не сме членки на ЕУ, за неа гласаат земјите членки, а пет од нив не се признати од Косово и Унгарија, која го признава, но рече дека нема да гласа за прием на Косово“, посочи Дачиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на...

Економија2 часа

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ2 часа

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници, наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија2 часа

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот...

Свет3 часа

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет3 часа

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во скоро време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира наскоро да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет3 часа

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија20 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија20 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија20 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија21 час

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија22 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа22 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет1 ден

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет1 ден

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет1 ден

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет1 ден

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет1 ден

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет1 ден

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...