Контакт

Регион

Албански брод спаси 36 мигранти во Егејско море

Објавено пред

Албанскиот брод „Буртинти“, во соработка со турски и грчки поморски стражи спаси 36 емигранти во Егејското море. Информацијата ја соопшти Министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка која објасни дека меѓу спасените мигранти имало 12 деца.

Според министерката Џачка, емигрантите со моторен чамец тргнале од турското крајбрежје, но побарале помош во близина на грчкиот остров Киос, во чија близина бил албанскиот брод „Буртинти“. Последните два дена во Албанија нелегално се влезени голем број мигранти, наведува албанскиот печат.

Во градот Корќа полицијата фатила 12 емигранти, а слични се бројките на мигрантите кои доаѓаат од Блискиот Исток  и во другите градови во јужна Албанија.

К.М.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Дачиќ: Србија е подготвена да плати половина милион долари за средба со Трамп

Објавено пред

Од

Не го ставаме под сомнеж прашањето дали треба да се ангажира некој за да лобира за интересите на Србија во САД, изјави шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, за „Политика“, кој смета дека половина милион долари би биле доволни да се организира средба со американскиот претседател Доналд Трамп.

„Тие договори се објавуваат на интернет-страницата на американското Министерство за правда, а цената главно е позната, од 50.000 до 150.000 долари месечно, во зависност од целта“, изјави Дачиќ.

Тој додаде дека лобирањето во Србија има негативен призвук и е дел од политичките напади кои се директно спротивни на националните интереси.

Според пишувањата на „Политика“, косовскиот претседател Хашим Тачи дал повеќе од половина милиони евра на фирма на Брајан Балард за средба со Трамп, а украинскиот претседател, Петро Порошенко, тоа го чинело најмалку 400.000 долари.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен лидер на банда криумчари на мигранти преку Западен Балкан

Објавено пред

Од

Во Грција уапсен е лидер на банда криумчари на луѓе, кој, според информациите, бил вмешан во бројни криумчарења на западнобалканската рута од почетокот на кризата во 2015 година. Инаку, според информациите, се работи за државјанин на Србија, кој е уапсен на 12 јуни во Атина, заедно со соучесник, кој е вмешан во изработка на лажни документи, благодарение на заедничката акција на грчката и унгарската полиција и Европол.

Неговото седиште било во Унгарија, а бил вмешан во транспорт на мигранти во 2015 и 2016 година. Како што се наведува, во тоа време бил под истрага на бројни држави-членки на ЕУ, поради неколку инциденти меѓу Унгарија и Германија.

Со истрагата било утврдено дека се преселил во Грција, по затворањето на западнобалканската рута, за да продолжи да се занимасва со криминални дела, поради што било распишана потерница по него.

Прикажи повеќе...

Регион

Се преврте автобус со пензионери во Полска, двајца загинати и 27 повредени

Објавено пред

Од

Најмалку две лица загинаа, а 27 се повредени, откако автобус со пензионери излета од патот во Полска. Во несреќата, животот го загубиле две жени од 65 години, соопштила портпаролката на локалната полиција, Марта Блашовиќ.

Повредените со хеликоптер и амбулантни возила биле пренесени до болница. Властите навеле дека некои од повредените имаат сериозни повреди, но не опасни по живот.

Шефот на регионалните пожарникари, Јануш Халак рекол дека сообраќајната несреќа се случила околу 7 часот во Константинов, на патот кон градовите Гдањск и Сопот на Балтичкото море.

Во автобусот се наоќале 50 пензионери од полското село Бодзанов и оделе на одмор во Сопот. Во тек е истрага за причините за несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на...

Македонија6 часа

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата...

Македонија8 часа

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и...

Македонија10 часа

(Видео) Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија10 часа

(Видео) Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија10 часа

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија11 час

(Видео) „Предавник“, извикуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во собраниската сала пред пратениците образложи зошто договорот со Грција треба да биде донесен...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија13 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија1 ден

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија1 ден

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија1 ден

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија1 ден

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија1 ден

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија1 ден

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Досие