Контакт

Регион

Вучиќ: Нè очекуваат безброј состаноци во Њујорк, Америка сака да го признаеме Косово

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека следната недела, за време на генералната расправа во Генералното собрание на ООН, тој ќе има голем број состаноци со светските официјални претставници и дека овие разговори ќе бидат тешки бидејќи Косово ќе биде доминантна тема.

„Ќе имам безброј состаноци во Њујорк. Со луѓето од ЕУ, многу билатерални средби, повторно со канцеларката Меркел, што е задоволство за мене“, изјави Вучиќ за ТВ „Пинк“.

На констатацијата на новинарите дека Меркел оди таму на еден и пол ден и дека таа побарала средба со Вучиќ, претседателот на Србија рекол дека тоа го изненадило, но дека тој е благодарен за таквиот вид внимание.

Вучиќ смета дека разговорите во Њујорк ќе бидат тешки бидејќи Косово ќе биде доминантна тема.

„САД очекуваат од Србија, како што видовте во писмото на претседателот Трамп, да ја признае независноста на Косово“, заклучи тој.

Регион

Ивица Дачиќ: Земјите од регионот имаат иста иднина, треба да се држат заедно

Објавено пред

Првиот потпретседател на српската Влада и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави денеска дека регионот на Западен Балкан ја има истата иднина, дека треба да дејствува заедно за да се обезбеди мир и стабилност и дека младите луѓе, лишени од минатото, имаат значајна улога во обезбедувањето подобра соработка.

На конференцијата посветена на проектот „Подобрување на дијалогот и социјалната кохезија во и меѓу БиХ, Црна Гора и Србија“, спроведена од УНДП, УНИЦЕФ и УНЕСКО, која го започнува годинашниот белградски Форум за безбедност, Дачиќ рече дека трите земји се пријателски расположени и дека младите луѓе, кои немаат негативен бекграунд и кои се лишени од проблемите создадени кога постојано се гледа назад, конечно може да погледнат напред.

„Интересот на сите нас треба да биде нашите земји да соработуваат подобро, да бидеме заедно, да градиме блок“, рече Дачиќ, додавајќи дека честопати се случува на состаноците низ целиот свет земјите да се напаѓаат една со друга наместо да застапуваат заеднички интереси и да се поддржуваат една со друга.

„Мислам дека вие кои сте млади имате интерес регионот да биде регион на мирот и стабилноста и подобра иднина за сите“ рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Харадинај се откажа од пратеничкиот мандат

Објавено пред

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај на Фејсбук објави дека нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент.

Харадинај соопшти дека неговото место ќе го заземе партиски колега, но дека тој и натаму ќе биде партиски лидер на „Алијанса за иднината на Косово“ (ААК), која, според него, има потреба од реформи.

„Своето место во парламентот им го оставам на колегите, но ќе продолжам да ги држам отворени вратите на „Алијансата“ за нужната реформа, која беше побарана од народот“, напиша Харадинај.

ААК, предводена од него, и Социјалдемократската партија (СДП), кои заедно се натпреваруваа на предвремените избори на 6 октомври, освоија 11,57 отсто од гласовите и се најдоа на четвртото место по Движењето Самоопределување, Демократската лига на Косово (ЛДК) и Демократската партија на Косово (ПДК).

Прикажи повеќе...

Регион

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Објавено пред

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи Конзорциумот на приватни превозници, и со него се возел низ градот.

Возачите бргу забележале дека нема автобус, повикале полиција и крадецот бил фатен. Никој не сакал да зборува за овој пропуст на возачот на линијата 59, освен да потврди дека тоа навистина се случило. Според некои информации, станува збор за момче што им било познато на возачите, поточно „кое сакало да се дружи и да разговара со возачите на јавниот превоз“.

„Недалеку од стадионот на ‘Црвена звезда’ видов паркиран автобус со број 59. Малку се изненадив што беше паркиран, но повторно не ми беше премногу чудно бидејќи сите линии беа нарушени поради протестите. Но, ми беше чудно кога истиот автобус, за кој знам кој беше неговиот возач, го видов како ме заобиколува кај ‘Драгиша Мишовиќ’. Зад воланот не беше мојот колега, туку овој младич“, вели возач на автобус, кој сакал да остане анонимен, за „Политика“.

Не е познато точно колку лица имало во автобусот за време на кражбата затоа што кружеле разни информации почнувајќи од тоа дека имало само една повозрасна жена, па до тоа дека имало неколку врсници на малолетниот крадец.

Седумнаесетгодишниот С. Б. е уапсен од полицијата под сомнение дека украл градски автобус и со него се возел низ Белград.

Против него ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено користење туѓо возило.

За среќа, сè завршило без сериозни последици, особено ако е точна информацијата дека зад воланот било момче без возачка дозвола!

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата Извор на мирот на Турција во Сирија ќе продолжи се до чистење на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион57 минути

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија1 час

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет3 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет3 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион4 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа4 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија15 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет16 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија18 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа19 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион20 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт21 час

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет21 час

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет22 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ22 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија23 часа

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија23 часа

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија1 ден

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија1 ден

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Досие