Контакт

Регион

Баша до Еди Рама: Ќе молиш да ја имаш судбината на Груевски

Објавено пред

Лидерот на обединетата албанска опозиција и претседател на Демократската партија во Албанија, Љуљзим Баша, му порача на албанскиот премиер, Еди Рама, да не демонстрира сила бидејќи, како што рече, во најдобар случај ќе се моли да заврши како поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

„По драмите за време на синоќешното насилство против опозицијата, што го видоа Албанците и целиот свет, сакам јасно да му порачам на Рама да не ја поминува границата. Не демонстрирај сила со оклопни возила и солзавец. Заборави на тоа дека можеш да бидеш на власт со насилство. Во најдобар случај, можеш да ја имаш судбината на Никола Груевски“, порача Баша.

Тој укажа дека неговата Демократска партија и опозицијата настојуваат да ги вратат политичката нормалност во земјата, демократијата и надежта за секој Албанец да живее достоинствено.

Регион

Атина загрижена поради зголемениот број мигранти

Објавено пред

Властите во Грција се загрижени поради зголемениот број мигранти во прифаќачките центри на грчките острови како резултат на ненадејното и зголемено доаѓање од Турција, според грчкиот весник „Катимерини“.

Само во првата недела од јули на грчките острови во источен Егеј, кои прифатиле 17.924 баратели на азил, дошле околу 1.000 нови мигранти.

Грчкиот министер за миграциска политика, Јоргос Кумуцакос, рече дека решението е да се обезбеди почитување на човековите права и демократските принципи, а истовремено да се осигури безбедноста.

Претставниците на агенцијата за бегалци на Обединетите нации и Меѓународната организација за миграција го информираа Кумуцакос за ситуацијата на грчките острови каде што се сместени мигрантите пред денешниот самит на ЕУ за миграција во Хелсинки.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска уапсен маж поради 18 килограми школки прстаци

Објавено пред

Полицијата во Загреб уапси 58-годишен маж кој во автомобилот имал повеќе од 18 килограми школки прстаци, кои се заштитени со закон и осум килограми тутун без акцизен печат.

Возачот бил запрен во вторникот, а против него ќе биде поднесена кривична пријава поради уништување на законски заштитените природни видови, според „Индекс“.

Прстаците се школки од семејството дагњи, кои важат за афродизијак.

И покрај забраната, прстаците може да се најдат во одредени ресторани и се нарачуваат под шифри како ќебапчиња на бузара.

Забот е цилиндрична продолжена форма и мазна школка и може да порасне до 15 сантиметри, а за сантиметар од растот потребни се десет сантиметри.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Mомче од Хрватска пронајдено мртво во шума во Германија

Објавено пред

Mомче од Хрватска е пронајдено мртво во шума во Германија. Собирач на печурки во неделата го пронашол телото на момчето по што повикал полиција. Телото на 27-годишниот Кристијан Б. е дадено на обдукција. На неговото тело се пронајдени повеќе повреди, како и убоди од нож. Полицијата привела брачен пар од германската федерална покраина Баварија и го осомничила за убиството.

Според медиумите, 31-годишен маж е задржан во притвор, а неговата жена е пуштена да се брани на слобода. Полицијата ги утврдува причините за убиството, но првичните сомнежи се дека момчето се заљубило во погрешна жена.

Полицијата се сомнева дека младиот човек бил убиен во саботата попладне и дека телото потоа со возило било однесено во шумата и било оставено таму. Полицијата го пребарала неговиот мобилен телефон и утврдила дека момчето дента на убиството комуницирало со осомничениот пар. Запленето е и возилото во кое телото на убиениот било однесено во шумата.

„Тие се обиделе да ги скријат трагите во автомобилот, но пронајдовме траги од крвта на убиениот. Двојката даде контроверзни изјави и го негира убиството“, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија4 часа

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа5 часа

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија5 часа

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет5 часа

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ6 часа

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Свет6 часа

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот од оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет7 часа

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, ги...

Свет8 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа8 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет8 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија18 часа

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион20 часа

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа21 час

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет21 час

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија23 часа

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа1 ден

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија1 ден

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Спорт1 ден

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал....

Досие