Контакт

Регион

БиХ ги отвори границите кон земјите од ЕУ

Објавено пред

Од денеска граѓаните на земјите од Европската Унија можат да влезат во БиХ со негативен тест за коронавирус, не постар од 48 часа.

Оваа одлука на Советот на министри се однесува на граѓаните на земјите од ЕУ, Шенгенскиот договор и странците кои имаат повеќекратна шенген-виза или виза на Европската Унија или соодветна дозвола за престој во ЕУ и земјите од Шенген, под наведениот услов.

Граѓаните на овие земји се должни да се придржуваат и да ги почитуваат сите епидемиолошки упатства.

Од оваа одлука се ослободени граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора, на кои не им треба негативен тест.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Децата во Србија ќе одат на училиште со скратени часови и на растојание од 1,5 метар

Објавено пред

Најмладите ученици се враќаат во училиштата во Србија, додека за поголемите се очекува комбинирана онлајн настава со одење во училиште.

Епидемиологот Дарија Кисиќ Тепавчевиќ објасни дека најмалите ученици ќе ја следат наставата во училиштата со почитување на сите мерки, со што ќе се намали можноста за ширење на вирусот.

Во една училница ќе може да има по 15 ученици, кои ќе седат на растојание од еден и пол метар. Часовите ќе бидат скратени на 30 минути.

Кисиќ Тепавчевиќ после седницата на кризниот штаб, изјави дека се разгледуваат сите аспекти како што се бројот на ученици во училиштата, возраста на децата, а посебно се води сметка и за актуелната епидемиолошка ситуација.

Според неа, моменталната епидемиолошка ситуација во Србија е поволна.

„Направивме се за нашите најмлади ученици да следат што е можно повеќе настава во училиштата. Тоа е значајно за нивното идно школување. За повисоките одделенија имаме различни комбинации за водење на наставата“, изјави Тепавчевиќ.

Првиот училиштен ден од новата учебна година ќе биде целосно посветен на тоа како да се спречи ширењето на вирусот.

Наставниците ќе мораат цело време да носат маска, а за учениците допрва ќе се одлучува како и во кои ситуации ќе треба да ги носат маските, а кога ќе може да ги извадат.

„Се препорачува носење на маска за цело време додека се во училиште, но за учениците можно е да им се дозволи да ги извадат кога седат во клупите, иако е препорачливо нивно носење“, додава Тепавчевиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Само 750 луѓе дневно ќе можат да ја преминат грчката граница

Објавено пред

Од 16 август, од граничниот премин Какавија ќе можат да влезат само 750 лица дневно.

Одлуката е донесена по неодамнешното зголемување на бројот на случаи на коронавирус во земјата и ќе стапи на сила на 16 август, објави грчката влада.

Не се споменува граничниот премин Промахонас, како и отворањето на границата за нашите граѓани.

Посетителите кои доаѓаат во Грција од Шведска, Белгија, Шпанија, Холандија и Чешка треба да имаат доказ – тест дека се негативни на коронавирусот.

Грчката влада соопшти дека истото ќе биде потребно за сите посетители кои влегуваат во Грција преку нејзините копнени граници, вклучувајќи ги и грчките државјани кои се враќаат дома.

Владата забрани јавни собири, вклучувајќи шоу-емисии и концерти.

Исто така, беше соопштено дека рестораните и баровите на Крит, во Солун, на Халкидики, Миконос, Парос, Санторини, Антипарос, Закинтос и Кос не можат да работат помеѓу полноќ и 7 часот.

Забраната може да се прошири и во други области, во зависност од еволуцијата на епидемиолошките податоци.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: На Косово му се заканува хуманитарна катастрофа

Објавено пред

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, испрати писмо до амбасадорите во Косово во кое бара помош по повод епидемијата на Ковид-19. Потсетувајќи дека неколку пати ги искажал своите ставови за пандемијата пред членовите на дипломатските мисии, Курти предупреди дека Косово се соочува со хуманитарна катастрофа, пренесува „Косово онлајн“.

„Во име на граѓаните на Косово, јавно ве повикувам вас и вашата земја да ги обезбедите здравствените установи во Косово со потребната медицинска опрема и со човечки ресурси за да се овозможи превенција на здравствената криза да не се претвори во хуманитарна катастрофа“, напиша Курти на Фејсбук.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Над 8.000 лица досега оздравеле во Македонија од коронавирус

Вкупно 8.087 лица се водат како оздравени од коронавирус во земјава, од почетокот на пандемијата. Според податоците, само вчера беа регистрирани...

Свет1 час

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија1 час

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ2 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет3 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет4 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет4 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет4 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа4 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет15 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет16 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија17 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет18 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија19 часа

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Свет19 часа

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет20 часа

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет21 час

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија22 часа

МВР: Актите за двојазичните унифoрми треба да се достават до Владата

Министерството за внатрешни работи се повикува на Законот за употребата на јазиците откако денеска министерот Агим Нухиу потпиша правни акти...

Македонија23 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Досие