Контакт

Регион

„Блиц“: Вучиќ добил покана од Путин да ја посети Москва на 8 и 9 мај

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ добил покана од рускиот претседател Владимир Путин за посета на Москва, која би требало да биде реализирана на 8 и 9 мај, објави српски „Блиц“.

Според информациите на белградскиот весник, овие два датума се во опција со оглед дека претходно, 7 мај, е закажана посетата на Вучиќ на Турција.

Српските медиуми изминатите денови шпекулираа за прашањето дали Вучиќ ќе добие покана за инаугурацијата на Путин, која е планирана за 7 мај.

Регион

Албанци од Косово уапсени за убиството на црногорскиот полицаец

Објавено пред

Тројца Албанци се уапсени за убиството на службеникот на граничната полиција на Црна Гора, Милутин Лековиќ, кој почина во неделата како последица од ранувањето во Игало откако лекарите со часови се обидувале да му го спасат животот, пренесува „Спутник“.

На Лековиќ со пиштол во глава му пукале од задното седиште на службениот автомобил осомничените што тој претходно ги привел, пишуваат црногорски „Вијести“.

„Денес околу 14.45 часот по притворањето три лица кои не поседувале лични документи, едно од нив од својот пиштол му пукало во главата на службеникот М. Л. Напаѓачите, двајца мажи и една жена, по нападот избегале во непознат правец“, соопшти полицијата.

Напаѓачите попладнето биле уапсени во обид пешки да ја премина границата со Хрватска. Кога полицијата ги опколила, осомничениот за убиството на Лековиќ повторно пукал и бил ранет во размената на оган.

Осомничениот е државјанин на Албанија, Луан Хасани (43), баран во Албанија за убиство со умисла и обид за убиство и поседување огнено оружје и муниција. Нему му е одредена мерка затор. Со него во моментот на убиството биле и Љуљзим Хасани (49), баран во Албанија за убиство со умисла и поседување огнено оружје и муниција, како и Нура Хасани (67) барана во Албанија од 2018 година поради закани.

Лицата најверојатно се од Коплик, Албанија, иако тие тврдат дека се од Косово.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Страшна сообраќајка во БиХ, пешак за неколку чекори избегна смрт

Објавено пред

Во градот Добој во БиХ викендов се случила страотна сообраќајка во која пешак со многу среќа успеа да се спаси од фатални повреди.

На снимките кои ги објави порталот „MojДобој.инфо“, се гледа пешакот кој оди по тротоар додека од далеку се приближува едно возило.

Во рок од неколку секунди по тој автомобил се појавува уште еден, обидувајќи се да го претекне. Во истиот момент, првото возило се обидува да сврти лево и тогаш се случува страшна сообраќајка, која пешакот го заобиколува за само неколку чекори.

Хрватски „Индекс“, повикувајќи се на информации од локалните портали, пренесува дека во едно од оштетените возила било и дете, но дека во инцидентот нема сериозно повредени.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска воведува национална пензија од 100 евра месечно за лица над 65 години без приходи

Објавено пред

Во Хрватска лица над 65-годишна возраст, кои немаат никаков приход, а можеби ни имот, треба да добиваат 800 куни (околу 107 евра) национална пензија месечно од 2021 година. Хрватското Министерство за труд и пензискиот систем забрзано работат на донесување нов закон за националните пензии за што во текот на оваа недела треба да се изјасни работна група составена од експерти, социјални партнери и здруженија на пензионери.

За време на последната парламентарна изборна кампања ХДЗ вети воведување национална пензија, а според државниот секретар Мајда Буриќ, предлог-законот треба да биде во владина процедура уште во јануари или февруари.

За да добие право на државна пензија на Хрватска, лицето на возраст од 65 години мора да живее во земјата од 45-годишна возраст. Националната пензија би изнесувала 800 куни месечно и во зависност од критериумите, на неа може да сметаат помеѓу 8.000 и 22.000 граѓани од Хрватска што немаат друг приход.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ременски по увидот: На ниту еден документ од доказите немам ставено потпис

Пратеничката Фросина Ременски по повеќе од три и пол часа заврши со увид во доказниот материјал. Таа не сакаше да...

Македонија1 час

Ексминистерот Ацо Спасеновски нелегално исплатил над 7,3 милиони денари на фирма за мониторинг и истражувања

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ацо Спасеновски, е осомничен дека со лажни извештаи за мониторинг овозможил исплата на...

Македонија2 часа

Општина Ѓорче Петров им забрани на наставниците да користат мобилни телефони

Општина Ѓорче Петров донесе забрана за користење мобилни телефони од страна на наставниците за време на наставата во основните училишта...

Топ3 часа

Прегазен пешак во Илинден

Дваесет и едногодишно момче со автомобил удрило во 79-годишен пешак, кој починал на местото на несреќата. Според информациите на полицијата,...

Македонија3 часа

(Видео) Јасна Мандиќ од куќен притвор донесена на распит во Обвинителството

Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ, соработничката на Бојан Јовановски, од куќен притвор со полициска придружба беше спроведена во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија5 часа

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детаљниот урбанистичкиот план, кој, како што велат, може да...

Свет5 часа

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската амбасада по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк...

Свет6 часа

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет6 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија18 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ22 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија23 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Досие