Контакт

Регион

„Блиц“ открива: Момчето убиец е под 24-часовен полициски надзор во изолирана просторија

Објавено пред

Убиецот, кој на 3 мај уби деветмина свои врсници и чуварот на Основното училиште „Владислав Рибникар“, полицијата го обезбедува 24 часа во затворена психијатриска установа за да не се повреди себеси или другите, но и за тој да не биде нападнат, дознава „Блиц“.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, полициски службеници од разни единици по 12 часа наизменично го обезбедуваат момчето убиец, кое изврши масакр во училиштето.

Момчето времето го поминува само, во посебна изолирана просторија, без телефон, телевизор, лаптоп.

„Апсолутно нема можност некој да го види или да комуницира со некого, освен лекарите и медицинскиот персонал, кои официјално разговараат со него“, вели изворот на „Блиц“.

Во моментот кога го изврши злосторството, немаше уште 14 години, момчето што влезе во историјата како најмладиот масовен убиец во светот не можеше да биде приведен, туку единствен начин е да биде изолиран, т.е. отсечен од светот, па затоа беше сместен во затворена здравствена установа.

На Клиниката за невропсихијатрија за деца и младинци во изминатите два месеца беа извршени разни психолошки прегледи со цел експертите да се обидат да навлезат во умот на момчето убиец, меѓу другото, да се обидат да разберат што го мотивирало да го изврши страшното злосторство, но и дали давал знаци што требало да ги забележат луѓето од неговата најблиска околина.

Вишиот суд во Белград пред неколку дена го наведе имотот во сопственост на семејството на момчето убиец и привремено им забрани да го продаваат или да го дадат. Како што дознава „Блиц“, судот утврдил дека семејството поседува вкупно 4 стана, гаражен простор, дел од деловниот простор и еден автомобил.

М. К и В. К., мајката и таткото на 13-годишното момче убиец, на секој начин се обидуваат да го заштитат својот имот, со тоа што одат кај нотар за да го префрлат, односно да му го дадат на роднина.

Како што претходно напиша „Блиц“, адвокатот на семејствата на убиените деца поднел барање до Вишиот суд да му забрани на таткото на момчето убиец да располага, да ги отуѓува недвижниот и движниот имот што го поседува, а кој вклучува стан во Белград, делови од деловен простор во Белград и автомобил.

М. К., мајката на момчето убиец од основното училиште „Владислав Рибникар“, била сопрена кога се обидела со ќерката да ја напушти Србија.

Како што напиша „Блиц“, мајката на момчето убиец се обидела да ја напушти државата преку граничниот премин Прохор Пчињски, но полицијата ја привела.

За потсетување, против мајката кон крајот на минатиот месец беше поведена истрага поради основано сомнение дека пред злосторството го запоставила и малтретирала момчето убиец. Доколку се докаже дека го сторила ова кривично дело, ѝ се заканува затворска казна до три години.

Првото основно јавно обвинителство во Белград на 23 мај соопшти дека на полицијата ѝ било наредено да собира информации за мајката на момчето.

Тогаш на Градскиот центар за социјална работа му беше наложено да изврши дијагностичка процена на функционирањето на семејството на момчето и да поднесе пријава до Обвинителството, како и да утврди дали споменатото семејство претходно било во евиденцијата на тој орган.

Регион

Вучиќ: Од 94 милиони евра за гасоводот Србија-Бугарија, 50 милиони се подарок од Европската Унија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека од 94 милиони евра колку што чинат изградбата на гасоводот Србија-Бугарија, односно интерконектор до бугарската граница, речиси 50 милиони евра се подарок од Европската Унија, а уште 25 отсто се најповолните кредити од Европската инвестициска банка.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ изјави дека остатокот, околу 20 милиони евра, се финансирани од буџетот на републиката.

Како што истакна, поврзувањето преку интерконекторот со Бугарија ќе обезбеди дополнителен гас за Србија, а преку него ќе може да се закупи и дел од азербејџанскиот гас, како и гасот од Александрополис.

„Ќе има поголема можност за добивање гас од територијата на Бугарија, Грција и други земји. Ова ќе овозможи сигурност во снабдувањето и подобри цени“, рече Вучиќ.

Тој најави дека утре, по пуштањето во употреба на гасниот интерконектор Србија-Бугарија, ќе има демонстрација на можностите на падобранот и специјалните единици, на која ќе присуствуваат и претставници од Бугарија и Азербејџан.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес во Романија

Објавено пред

Романија попладнево ја погоди земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала, јавува Европскиот медитерански сеизмолошки институт.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот се случил на 52 километри северозападно од градот Бузау, кој се наоѓа на истокот на Романија.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 136 километри.

Прикажи повеќе...

Регион

Ужас во центарот на Белград: судир на трамвај и такси

Објавено пред

Вечерва околу 17 часот дошло до судир на трамвај и такси на улицата Караѓорѓева, во близина на белградската автобуска станица.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите, таксито удрило во трамвајот.

Не се знае моменталната состојба на учесниците, како и причината за несреќата.

На оваа делница од патот има голема гужва.

Истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион9 часа

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион10 часа

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија10 часа

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија12 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...

Македонија13 часа

Скандалозна изјава на Османи: следната мисија на ДУИ била Албанец претседател на Македонија

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за медиумите рече дека изборот на Џафери за технички премиер е историски оти...

Македонија13 часа

Партиите поделени за изборот на Џафери: СДСМ го прифаќа, ВМРО-ДПМНЕ гледа ДУИзација на државата

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер кажа пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека...

Македонија14 часа

Брука и срам: лажен профил на ФБ повикува на протести и немири попладнево, сакал да го ослободат Палчо

Лажен профил на ФБ во срамната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде...

Регион15 часа

Детали за крвавата пресметка пред ресторан во Нови Сад: Напаѓачите по жестока расправија се вратиле со пиштол, ранетиот со комплицирана рана

Во престрелката што се случила околу 2 часот по полноќ на Футошки пут 5 во Нови Сад е ранет 40-годишен...

Македонија16 часа

Полицијата го најде 20 годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Случајот со наводното киднапирање во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Општина Карбинци е целосно расчистен, велат од МВР. Надлежните не...

Свет16 часа

(Фото+видео) Невиден хорор во Рим: Пожар ја зафати болницата, пронајдени 3 мртви пациенти, а изгоре целата мртовечница

Тројца пациенти загинаа, додека повеќе од 200 беа евакуирани од болницата Тиволи во предградието на Рим каде што избувна голем...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за убиецот на Вања

Партиите и денеска со меѓусебни обвинувања за тоа со кого бил близок Љупчо Палевски, убиецот на малата Вања. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија17 часа

(Фото) Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Вкупно 516 различни делови за камиони се запленети од страна на царинските службеници на граничниот премин Богородица. Обидот за нелегален...

Uncategorized17 часа

(Фото) Арсовска во посета на новото инклузивно игралиште во скопската зоолошка

Градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска со тим од градските сектори и јавните претпријатија, го посетија инклузивното игралиште во ЗОО...

Македонија1 ден

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија1 ден

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет1 ден

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија2 дена

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет2 дена

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...