Контакт

Регион

Блокади сè уште има на северот на Косово, луѓе се собираат во местото Рударе

Објавено пред

Северот на Косово е сè уште под блокада, а во меѓувреме во овој дел од земјата се појавија и билборди со порака   „Добре дојдовте во ЗСО“.

dobivaj vesti na viber

Во местото Рударе утрово се собраа голем број граѓани кои дојдоа да протестираат против одлуките на Приштина за лични карти и пререгистрација на возила. Мал број Срби цела ноќ ја минаа на барикадата во Рударе, а од утрово пристигнуваат се поголем број граѓани на Косовска Митровица и Звечани, јавува репортерот на „Танјуг“.

Барикадата се состои од неколку камиони со песок, блокирани од двете страни на патот и граѓани кои стојат меѓу нив.

Ноќта на северот на Косово и Метохија помина мирно, но ситуацијата и понатаму е тензична.

Во Косовска Митровица и покрај патот, како и во Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, може да се видат билборди и постери на кои пишува „Ова е ЗСО“.

Владата на Приштина доцна синоќа соопшти дека ќе ги одложи мерките за лични карти и пререгистрација на возилата за до 1 септември, но доколку се отстранат сите барикади, па вечерва на административниот премин Мердаре сите што преминувале на Косово со српски идентитет картичката добила документ „влезна картичка“ – излез.

Регион

„Време е за радикални потези, испратете ја војската на границата со Србија“, порачаа хрватски политичари

Објавено пред

Хрватска смета дека е време да се преземат радикални мерки за заштита на хрватските граници и безбедноста на граѓаните, поради големиот прилив на илегални мигранти.

dobivaj vesti na viber

Клубот на пратеници на хрватските суверенисти вчера објави дека со оглед на зголемениот прилив на илегални мигранти во Хрватска, што резултира со сè почести инциденти, крајно време е да се преземат радикални чекори за заштита на хрватските граници, како и безбедноста на хрватските граѓани во погранични области.

Во врска со последниот инцидент со илегалните мигранти, кога наводно се слушале истрели врз хрватската полиција на границата со Босна и Херцеговина, од оваа пратеничка група велат дека ова само покажува дека без радикални мерки проблемот со илегалните мигранти нема да се реши или барем да се намали.

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ вчера соопшти дека се води кривична истрага за околностите на пукањето од територијата на Босна и Херцеговина.

Карловачката полиција претходно соопшти дека полицајците, кои спречиле група илегални мигранти да влезат во Хрватска, биле сведоци на истрели од огнено оружје на пограничната област во градот Корански Луг кај Раковица.

Од страната на БиХ, пак, немаше такви информации.

Прикажи повеќе...

Регион

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Објавено пред

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во врска со обвинувањата на Приштина кон Мирослав Лајчак рече дека тоа се работи што те оставаат без зборови.

dobivaj vesti na viber

Според него, ваквите потези предизвикуваат поголема штета наместо да ја подобрат состојбата наведувајќи дека патот што го избра Аљбин Курти не е патот што води до целта.

Во интервју за „Еј-би-си њуз“, Рама рече дека пристапот на Приштина ѝ помага на Србија бидејќи, според него, Србија станува жртва во очите на целата меѓународна заедница, пријателите и партнерите на Косово.

„Реакцијата на премиерот Курти пред неколку дена беше без преседан. Не се сеќавам на сличен случај, висок претставник на Косово директно да го обвини претставникот на ЕУ и да каже дека испратил писмо со жалба до официјалните лица, Шолц и Макрон. Тоа се работи што ве оставаат без зборови и дополнително му штетат на она што наводно се обидуваат да го поправат бидејќи теориите на заговор за соработката што ги откривте меѓу Србија и специјалниот пратеник на ЕУ не се нешто што е препорачливо да се прави“, рече Рама.

Не се сомнева, вели, желбата на Курти да го направи најдоброто за Косово, но никогаш не се доволни големата желба и добрата волја, потребна е стратешка визија за постигнување на целта, која тој овде не ја гледа.

На изјавата дека е малку парадоксално што Албанија претседава со Советот за безбедност, но е немоќна да влијае на Приштина, Рама одговара дека не сака да влијае на Приштина бидејќи постои влада што произлегува од волјата на народот, а има одговорност да го води Косово и да го избере патот до целта.

„Заклучокот е дека мислиме оти патот што го избраа не води до постигнување таа цел, туку води до судир со САД и ЕУ. Ова е тажно, но верувам дека е привремено“, рече Рама.

За него, извесно е дека тоа не го носи посакуваниот резултат за Косово, што е заокружување на процесот на нормализација, а потоа и излез од „ќор-сокакот на признавањето“, пред сè, меѓу земјите од ЕУ.

„Тоа е и целта на француско-германскиот план и тоа требаше да биде најголемото можно достигнување, а тоа би било де факто признавање од Србија, без разлика дали Србија формално ќе го признае Косово или не. Косово ќе има свое место, би се ослободило од товарот на конфликтот во продолжувањето на евроинтеграцискиот процес. ЕУ инсистира на процесот на нормализација бидејќи сакаат да го интегрираат Косово во целата структура на меѓународната организација и во самата Унија, која никогаш нема да се случи ако Косово не го реши овој проблем“, рече Рама.

На прашањето дали смета дека Србија има корист од ваквата состојба, вели дека е жално што пристапот на Приштина ѝ помага на Србија, а не на Косово, бидејќи ја виктимизира Србија во очите на целата меѓународна заедница.

„Србија игра игра бидејќи кратковидата политика на Приштина ѝ дава можност“, рече Рама.

На прашањето дали разговарал со украинскиот претседател за независноста на Косово, одговори дека „патот до конечното признавање на Косово минува низ Приштина“.

„Несомнено, разговаравме за тоа со претседателот Зеленски и за тоа во секое време разговараме со секој лидер кој претставува земја што не го признала Косово, но, од друга страна, ние сме многу јасни и убедени дека патот до конечното признавање на Косово не оди преку Украина или Гана, Нигерија, туку поминува низ самата Приштина, која мора да се потруди до крај да го искористи отворениот пат на голема можност создаден од француско-германскиот план, со поддршка на сојузниците, туку го поткопува со пристап што не го разбирам“, рече Рама.

Тој оцени и дека напорите на Србија и Русија повторно да се отвори прашањето за Косово во Обединетите нации се залудни.

Косово ја доби војната, вели тој, а Меѓународниот суд го потврди тоа.

„Ова се залудни пропагандни напори, но не водат никаде. Косово ја доби војната, Косово го потврди и самиот Меѓународен суд на правдата и тоа е неповратно. Поентата е дека Косово не е во состојба да освои мир, да го претвори мирот во добро, кое треба меѓународно да се потврди и да се развива во сите правци“, рече Рама.

Прикажи повеќе...

Регион

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Објавено пред

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка и посочи дека не е точно оти САД не сакаат Срби во новата црногорска влада.

dobivaj vesti na viber

„Ќе кажам дека е дезинформација дека САД сакаат да ги исклучат Србите од владата“, рече Ескобар во интервју за црногорската јавна телевизија РТЦГ.

„САД сакаат Црна Гора да има добри односи со Србија, но прашање е какви се намерите на партиите кои рекоа дека ќе го повлечат признавањето на Косово, ќе го доведуваат во прашање членството во НАТО, ќе се спротивстават на санкциите против Русија и многу други работи кои ги повторуваа до последните избори“, рече Ескобар.

Ескобар изрази сомневање дека просрпската десница во Црна Гора искрено сака да се сврти во проевропска насока.

Иако не го спомна тоа експлицитно, алудираше на просрпската и проруската коалиција „За иднината на Црна Гора“ предводена од Андрија Мандиќ, која сака да влезе во новата црногорска влада, но не е прифатена од мандатарот Милојко Спајиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија3 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија3 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија4 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион5 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа5 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет5 часа

Крипто-менувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути JPEX, откако инвеститорите се пожалија...

Европа5 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 домови останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „итен...

Свет5 часа

(Видео) Се преврте училишен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион6 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ15 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија16 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион19 часа

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија19 часа

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија20 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија1 ден

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ1 ден

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија1 ден

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...