Контакт

Регион

(Видео) Автобус со ученици од Сплит се запали во тунел во Швајцарија

Објавено пред

Во тунел во Швајцарија целосно изгоре автобус кој превезувал сплитски средношколци.

Како што јавува „Далмација данас“, учениците навреме излегле од автобусот и нема повредени во несреќата. Сплитските ученици кои престојувале една недела во Швајцарија, се враќале од скијање, кога моторот на автобусот ненадејно се запалил и патниците благодарение на брзата реакција на возачот успеале за излезат надвор.

Според наводите на еден родител, на дел од учениците им изгореле документите и мобилните телефони, а се запалиле и дел од куферите.

„Ми се јави синот по несреќата и веднаш нагласи дека сите се добро. Сепак, првиот час го поминав во нетрпеливост бидејќи не знаев никакви детаљи, а по час време успеав да го добијам синот. Автобусот се запалил и изгорел во тунел. Во Швајцарија изминативе седум дена престојуваат на зимовање бројни ученици од повеќе сплитски училишта кои со три или четири автобуси денеска се враќаат кон Сплит“, изјави еден од родителите.

Водичот на групата, Гордан Драшинац истакна дека швајцарските служби интервенирале 10 минути по несреќата, а на средношколците им биле издадени привремени документи.

Учениците со друг швајцарски автобус тргнале за Милано, каде ќе ги презеде хрватски превозник кој ќе ги одведе дома. Во автобусот имало 52 патници кои се враќале од скијање, од кои 48 ученици.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ципрас до граѓаните: Дознајте ја вистината за преспанскиот договор

Објавено пред

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас објави видео порака до граѓаните, во која истакнува дека дошло време да се изнесат фактите за преспанскиот договор со Македонија и да се дознае вистината.

„Со преспанскиот договор ја штитиме нашата Македонија. Го надминуваме стравот и го отвораме патот кон мирот и економскиот раст“, вели Ципрас во видео обраќање насловено „Вистината за преспанскиот договор“.

Овој договор, нагласува Ципрас, е камен темелник за балканското регионално пријателство, соработка и братството на народите, пренесе грчката новинска агенција „АНА“.

„Нашите соседи го разликуваат својот идентитет, признаваат дека нивниот јазик е словенски и дека нивната култура на ниту еден начин не е поврзана со древното грчко наследство. Преку преспанскиот договор го признаваме државјанството, а не етничката група. Нема да има иредентистички алузии во нивните учебници. Тие ги менуваат имињата на спомениците, инфстраструктурата и јавниот простор“, рече Ципрас.

Видео пораката вклучува и инсерти од потпишувањето на договорот помеѓу Грција и Македонија. Договорот предвидува преименување на нашата земја во Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Регион

Обвинение против Британец и грчки војник за шпионажа во Грција

Објавено пред

Грчките власти поведоа обвинение за шпионажа против британски државјанин кој работи во хуманитарна организација за давање помош на бегалците и против грчки војник, кои беа уапсени во неделата во воено подрачје на границата со Турција.

Полицијата првично побара двајцата мажи на возраст од 25 и 29 години да се соочат со полесни обвинувања за влез во ограничено воено подрачје без дозвола, потсетува АП.

Меѓутоа, обвинителот во североисточниот град Орестијада ги обвини денеска за шпионажа бидејќи кај уапсените биле пронајдени фотографии на воени објекти во пограничното подрачје кај реката Марица.

Војникот служел во пограничната област и не бил на должност за време на апсењето.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Баша треба да му плати 400 евра на социјалистички пратеник за навреда

Објавено пред

Лидерот на Демократската партија, која е главна опозициска партија во Албанија, Љуљзим Баша, денеска, пред судот во Тирана, доби глоба од 400 евра поради клевета изнесена врз пратеник на владејачката Социјалистичка партија.

Кривичната пријава против Баша ја поднесе шефот на пратеничката група на социјалистите, Таулант Бала, кога Баша го обвини дека е поврзан со шверц на 3,4 милиони евра, кои албанската полиција ги откри во автомобили што минатото лето пристигна во албанскиот пристанишен град Драч. Според обвинувањата на Баша, парите наводно припаѓале на шверцери на дрога.

Адвокатот на Баша најави дека ќе ја обжали одлуката на судот.

Борбата против шверцувањето дрога, организираниот криминал и корупцијата остануваат предизвик за Албанија, која настојува годинава да ги почне преговорите за членство со ЕУ, наведе АП.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е атака врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија1 час

Пронајдена шок-бомба во вреќа со отпад во Скопје

Шок-бомба во исфрлена вреќа со отпад пронашле екипите на ЈП „Комунална хигиена“ на улицата Македонска преродба во скопската општина Ѓорче Петров....

Македонија3 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија4 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија5 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија6 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија6 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија8 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија8 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија9 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски9 часа

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски10 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести10 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија10 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет11 час

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија12 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион12 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет13 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет13 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Досие