Контакт

Регион

(Видео) Акција на специјалната единица РОСУ во Косово, уапсени две лица

Објавено пред

Повеќе од 100 припадници на специјалната единица на косовската полиција РОСУ со 25 оклопни возила и џипови утринава околу 5.50 часот влегле на северот на Косово, при што биле уапсени двајца Срби во врска со убиството на политичарот Оливер Ивановиќ, пренесува „Танјуг“. Српските полициски власти велат дека упадот бил брутален и спротивен на сите прописи и резолуции.

Српските медиуми пренесуваат дека акцијата не била најавена, а два часа по нејзиното почнување, се огласила косовската полиција и соопштила дека во раните утрински часови на северот на Косово спровела акција во врска со убиството на Оливер Ивановиќ.

(Телевизијата „Клан Косова“ објави видео за кое се наведува дека е од акцијата на РОСУ)

Pamje nga aksioni policor në Veri të Mitrovicës

Pamje nga aksioni policor në Veri të Mitrovicës

Posted by Klan Kosova on Вторник, 15 октомври 2019

„Полициската акција е изведена врз основа на налог за претрес од Основниот суд, Посебното одделение, а која резултира со апсење на осомничениот полицаец Р. Б.“, се наведува во соопштението.

Полицијата додала дека се трага по уште еден осомничен полицаец, а дека е уапсено уште едно лице кај кое е пронајдено оружје.

Акцијата завршила околу 8 часот по што косовската единица се повлекла јужно од реката Ибар.

„Танјуг“ пренесува дека двајцата Срби се уапсени по наредба на специјалниот суд во Приштина. Едниот од нив е полициски истражител на северот на Косово, Раде Басара, кој ја водел истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ и за кого постои сомневање дека ги криел доказите. Вториот осомничен полицаец, кого полицијата не го пронашла, е командант на косовската полиција за северот на Косово, Жељко Боиќ.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, рекол дека синот на Боиќ бил одведен во непознат правец.

Според него, специјалците на РОСУ биле вооружени до заби, а целта била, како што рекол, криминализација на Србите и план да се обвинат за убиството на Ивановиќ. Тој рекол дека упадот на РОСУ бил брутален.

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ, рекол дека српската полиција во текот на ноќта имала сознанија дека приштинските власти ќе влезат на северот на Косово. Тој рекол дека Белград е спремен да реагира ако дојде до егзодус на српскиот народ, но уверен е дека меѓународната заедница нема да го дозволи тоа.

Тој рекол дека 24 блиндирани возила влегле на подрачјето на северот на Косово спротивно на сите прописи и резолуции.

Оливер Ивановиќ беше убиен на 16 јануари 2018 година. Тој беше лидер на Србите на Косово.

Регион

Камион полн со чоколадо експлодирал кај Славонски Брод

Објавено пред

На Автопатот А3 кај Славонски Брод во средата навечер дошло до експлозија на камион, чија приколка била полна со чоколадо.

Камионот се запалил и изгорел целосно, а утрово останале само траги од чоколадото што го превезувал, пренесува „Индекс.хр“.

Во инцидентот нема повредени.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 83 новозаболени од коронавирус, еден починат

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Србија се тестирани вкупно 6.673 лица, регистрирани се 83 новозаболени лица, а едно лице починало.

Според најновите информации од Министерството за здравство, 22 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Во моментов хоспитализирани се 294 лица, додека стапката на смртност е 2,25 проценти.

Прикажи повеќе...

Регион

Пецас: Благодарение на зрелоста на повеќето Грци, бројот на новoзаболени во земјата се стабилизира

Објавено пред

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас, оцени дека земјата е во критична фаза во борбата против коронавирусот.

Toj изјави дека грчкиот народ треба сериозно да го сфати примерот со другите земји.

Пецас ја посочи Франција како напредна европска земја која има шест пати повеќе жители отколку Грција, а во која во моментов има повеќе од 10.000 новозаболени на ден.

Тој кажа дека тоа пропорционално би било како да има 1.600 нови случаи на ден во Грција, пренесува АНА.

„Благодарение на мерките и личната одговорност и колективната зрелост на повеќето Грци, бројот на нови случаи во нашата земја се стабилизира на 300 на ден. Споредбата со Франција, но и со другите европски земји со слично население покажува дека Грција сè уште се бори против пандемијата подобро од другите земји, како во однос на бројот на заразени, така и според бројот на смртни случаи“, рече Пецас.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ7 минути

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа1 час

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија2 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија3 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет3 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија5 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија5 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија6 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет6 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион7 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ8 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија8 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија8 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија9 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа10 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија10 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа11 час

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет11 час

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет21 час

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Досие