Контакт

Регион

(Видео) Двајца повредени во силна експлозија во Сплит

Објавено пред

Две лица се повредени во експлозија што се случила во Сплит. Како што пренесува ХРТ, повредени се двајца работници кои наводно поправале клима-уред на покрив на зграда. Експлозијата се случила спроти болницата „Фирула“.

Пожарникарите успеале да ги симнат повредените од покривот на зградата кои потоа се хоспитализирани. На местото на експлозијата се наоѓаат припадници на полицијата и на противпожарната служба.

Не е позната причината за експлозијата. Истрагата е во тек.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Штрајк на грчките државни службеници поради мерките за штедење

Објавено пред

Грчките државни службеници почнаа еднодневен штрајк поради мерките за штедење и бараат зголемување на платите и пензиите, како и укинување на сите закони што беа воведени додека земјата добиваше меѓународна помош.

Синдикатот во јавниот сектор „Адеди“ има околу 500 000 вработени. Според синдикалниот сојуз, платите на државните службеници се намалени за 40 отсто, а пензиите се намалија од седум до 35 отсто.

Болничките работници исто така учествуваат во штрајкот. Стотици луѓе се собраа на митинзи во центарот на Атина. Соочена со огромна финансиска криза, грчката влада од 2010 година ги зголеми даноците и ја намалуваше потрошувачката за да може за возврат да добие милијарди евра во итните заеми од другите земји од еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Грчката економска активност падна за една четвртина, а невработеноста достигна речиси 28 проценти во годините додека добиваа помош.

Третата и последна програма за помош беше завршена во август.

Грчката левичарска влада на премиерот Алексис Ципрас се обврза да ги намали мерките на штедење кога земјата ќе излезе од програмите на ЕУ за помош.

Сепак, синдикатот „Адеди“ смета дека овие мерки се недоволни.

Прикажи повеќе...

Регион

Премиерите од Западен Балкан поканети на состанок во Виена

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повикал на работен состанок во Виена премиерите на земјите од Западен Балкан. Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, состанокот е закажан за понеделник, 19 ноември.

Според информациите, на разговорите ќе присуствуваат премиерите на Албанија, Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и претседавачот на Советот на министрите на БиХ.

На состанокот исто така траба да присуствува и европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, како и комесарката за дигитална економија и општество, Марија Габриел.

Детали за состанокот не се наведени во соопштението.

Австрискиот канцелар Курц, чија земја претседава со ЕУ, ја посети Македонија непосредно пред референдумот за договорот со Грција. Курц неодамна ги посети и Белград и Приштина, каде што повика на продолжување на дијалогот и рече дека без договор нема влез во ЕУ.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Кремљ откри што разговарале Путин и Тачи

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, кусо разговарал со косовскиот претседател, Хашим Тачи, во Париз. Тој укажал дека Приштина треба да постигне консензус со Белград и му рекол дека Русија ќе ја поддржи заедничката одлука на Белград и Приштина, соопшти портпаролот на рускиот лидер, Дмитриј Песков.

„Тоа не беше класичен состанок. Тоа беше разговор на маргините на настанот. Путин разговараше со голем број учесници на настанот во Париз во рамките на 100-годишнината од крајот на Првата светска војна. Тачи беше еден од нив. Тие си пружија рака и се фотографираа. Природно, Путин рече дека е потребно пред сè да се пронајде консензус со Србија. И, секако, тој рече дека ние ќе поддржиме договор до кој ќе дојдат самите страни. Поинаку не може да биде“, рече Песков.

Тачи по прославата во Париз изјави дека Путин му рекол оти не се ниту пријатели ниту непријатели, а дека Путин наводно рекол дека промената на рускиот став кон Косово е чувствително прашање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија2 часа

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија2 часа

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија3 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија5 часа

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија5 часа

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија5 часа

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски, кој е во...

Македонија6 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија6 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија7 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет7 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија8 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија8 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија9 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија21 час

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија22 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија23 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија1 ден

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија1 ден

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања1 ден

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Досие