Контакт

Регион

(Видео) Додик на средба со Путин, жесток протест од Американската амбасада

Објавено пред

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик денеска во Москва се сретна со претседателот на Русија, Владимир Путин, што предизвика жестока реакција од Американската амбасада во Босна и Херцеговина, пренесува РТРС.

dobivaj vesti na viber

На средбата во Кремљ, Путин му рекол на Додик дека ѝ е благодарен на Република Српска за нејзиниот пријателски однос кон Русија и за фактот дека Босна и Херцеговина не ѝ наметнале санкции на Москва благодарение на РС, додека Додик истакнал оти на Република Српска ѝ е потребна соработка со Русија на економски план.

„Српска останува упорна на ставот дека не следи политики кои одат само во една насока,“ нагласи Додик.

Додик по средбата изјави дека најважно е што Путин има време да разговара со Република Српска и додаде дека цената на гасот за Србија и понатаму останува поволна. Тој му врачил на Путин Орден на Република Српска за особена патриотска грижа и љубов кон РС.

Додик изјави дека со Путин размениле мислења за состојбите во Српска и регионот и дека ќе продолжат со секаков вид на соработка.

„Продолжуваме со интензивна изградба на руско-српскиот центар во Бања Лука,“ рече Додик.

Американската амбасада во БиХ оцени дека ниту една влада, на ниту едно ниво, не треба да ја проширува соработката со Русија во време кога таа земја „води агресивна војна“ против Украина.

Коментирајќи ја средбата на Додик и Путин, Амбасадата на САД во БиХ оценува дека одлуката на Додик да се сретне со рускиот претседател е кратковида и не им служи на интересите на граѓаните на Република Српска. Оттаму додаваат дека патот до сигурна иднина за БиХ води преку Брисел, а не преку Москва.

„Патот до демократска, просперитетна и безбедна иднина кој го посакуваат сите граѓани на Босна и Херцеговина, вклучително и жителите на Република Српска, води низ Брисел, а не Москва. Отстапувањето на претседателот Додик од овој пат е контрапродуктивно и штетно,“ потенцираат од Американската амбасада во Сараево.

Претходно во понеделникот, претставникот на Република Српска во Русија, Душко Перовиќ, најави во интервју за РИА Новости дека наскоро ќе биде отворен конзулат на Руската Федерација во Бања Лука.

„Процесот е завршен. Одамна е договорено, потпишан е и билатерален договор. Сега е во тек техничкото опремување на зградата во Бања Лука и се надевам дека наскоро ќе биде отворен конзулатот,“ изјави Перовиќ.

Според него, Република Српска е подготвена да плаќа за рускиот гас во рубли.

„Газпром го продолжува главниот договор секоја година, па ја добиваме цената – всушност, пазарната цена, но според старата формула. Подготвени сме да плаќаме во рубли. Ова е техничко прашање. Се разбира, сега се соочуваме со потешкотии со плаќањето бидејќи доцнат трансферите преку кореспондентни банки“, рече Перовиќ.

Како што наведе Перовиќ, Советот на министри на БиХ дал согласност за почеток на преговорите за изградба на гасовод за снабдување со руски гас, а се планира и поврзување со гасниот систем на Србија.

„Проектот моментално е во фаза на подготовка“, истакна тој.

 

Регион

Лукашенко испрати писмо со поддршка до Додик

Објавено пред

„Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се грижи за својата татковина и народ и ги штити националните интереси и покрај надворешните притисоци“, се вели во писмото на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, до претседателот на РС.

dobivaj vesti na viber

Лукашенко му изрази искрена благодарност на Додик за топлите и срдечни зборови што претседателот на РС му ги упатил по повод неговиот роденден.

„Многу сум задоволен што ги слушам тие зборови од човек што се грижи и за својата татковина и народ и ги штити националните интереси, без оглед на разните невидени надворешни притисоци“, рекол Лукашенко, пренесува „Срна“.

Лукашенко истакна дека целосно го дели мислењето на Додик за неопходноста од натамошен развој на билатералните односи, како и за постигнување повисоко ниво на квалитет на односите меѓу РС и Белорусија.

Белорускиот претседател ја потврди подготвеноста на Минск да помогне на сите начини.

„Со задоволство се сеќавам на нашата средба и отворен конструктивен дијалог. Задоволство ми е што повторно ќе ве угостиме, почит кон вас“, додал Лукашенко во писмото.

Прикажи повеќе...

Регион

Жена во Младеновац го претепала својот зет, па ги изгребала и ги гризнала полицајците кога дошле да ја приведат

Објавено пред

Полицијата во Младеновац ја уапси Ј. В., која вчера во Младеновац под дејство на алкохол го претепала својот зет З. М.

dobivaj vesti na viber

Таа при приведувањето изгребала и гризнала еден полицаец за раката, а друг за дланката.

Сите повредени мажи се примени во Здравствениот дом во Младеновац, каде што им се констатирани полесни физички повреди.

На Ј. В. за семејно насилство и напад врз службено лице одреден ѝ е полициски притвор до 48 часа.

Истрагата ја води Основното јавно обвинителство Младеновац.

Прикажи повеќе...

Регион

Ослободени четворица Срби осомничени за вооружен конфликт во Бањска

Објавено пред

Специјалното обвинителство на Косово соопшти дека во вторник ослободило четворица осомничени за случајот во Бањска во Звечан бидејќи според нив немало доволно докази за нивната вмешаност во случајот, објави приштинска „Коха“.

dobivaj vesti na viber

Како што соопштија од Обвинителството, осомничените се уапсени далеку од местото на настанот.

„Ве информираме дека четирите лица, кои беа уапсени за време на акцијата на косовската полиција во селото Бањска во општина Звечан, далеку од местото на настанот, вчера беа ослободени од Специјалното обвинителство на Република Косово во отсуство на докази од косовската полиција“, соопшти во средата Обвинителството, пренесува „Коха“.

Косовската полиција уапси осум лица во врска со вооружениот напад што се случи во неделата во Бањска во Звечан, каде што беше убиен наредникот на косовската полиција, Африм Буњаку.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ1 час

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ2 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија5 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ6 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ7 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија7 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија9 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион9 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет10 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија11 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа11 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет12 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...