Контакт

Регион

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Објавено пред

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа синоќа во близина на американската амбасада во Атина поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД.

Пет лица биле уапсени, а 12 биле задржани во притвор, објави Катимерини. Според информациите на полицијата, учесниците на протестот ги нападнале полицајците во близина на амбасадата, фрлајќи молотови коктели, камења и други предмети кон нив, а запалиле и контејнери.

Маршот, организиран од левичарски групи, почнал на плоштадот Синтагма и завршил пред Амбасадата на САД.

Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Не можам да дишам“ и извикувале пароли против полициското насилство и расизмот во САД.

Убиството на Флојд при апсење предизвика протести во САД, но и во некои земји во Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Словенците купиле речиси половина од недвижниот имот на хрватското крајбрежје

Објавено пред

Словенечките државјани купиле 9.439 недвижности во Хрватска од 2013 година, кога земјата влезе во ЕУ, покажуваат податоците на хрватската даночна администрација.

По Словенците следуваат германските државјани кои купиле објекти за одмор, станови и апартмани, вкупно 4969 објекти.

На третото место се Австријците со 2.867 поседи, потоа Италијанците со 1.612, Швеѓаните со 1.232 и Унгарците со 949, објави „Вечерњи лист“, врз основа на податоците на хрватската даночна управа за платени даноци, пренесува „Индикатор“.

Весникот посочува дека странските државјани во Хрватска имаат корист затоа што државата не вовела данок на имот. Исто така, помалку од 4.400 сопственици од други земји имаат регистрирано изнајмување туристички објекти и плаќаат даноци во Хрватска за тоа.

Според весникот, хрватската државна администрација нема податоци за сите сопственици на имот на едно место.

Точни податоци ќе се добијат по пописот планиран во Хрватска следната година.

Според последниот попис, во Хрватска имало нешто помалку од 250.000 одморалишта.

Според неофицијалните проценки, Словенците поседуваат вкупно околу 110.000 имоти во Хрватска, претежно куќи и станови долж хрватското крајбрежје. Тие купуваа куќи за одмор уште во време на Југославија.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Објавено пред

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград.

Порталот објави дека новинарката Милица Божиновиќ била удрена со пендрек по прстите по што ѝ паднал телефонот од раце, а на другата новинарка Наташа Латковиќ ѝ била фрлена новинарската легитимација.

Како што објави „Нова.рс“ и двете се легитимирале на полицијата.

„Јас сум новинарка, зошто ме удирате, јас сум новинарка“, се слуша Божиновиќ на видеото.

„Ова е катастрофа. Не ги интересираше дека сме новинарки. Ме удри со пендрекот по прсти два пати. Почнав да се тресам“, рекла Милица.

„Нова.рс“ објави дека бил нападнат уште еден новинар. Исто така, порталот објави дека  Божиновиќ и на вчерашниот протест била удрена со пендрек додека известувала од терен.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ од авион: Летам за Париз за да се борам за нашата Србија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, реагираше на синоќешните демонстрации во Белград и Нови Сад.

Вучиќ се обрати од авионот во кој одлета за Париз на средба со францускиот претседател Емануел Макрон.

„Драги граѓани, ви ветив дека ќе можеме да ги заштитиме мирот и стабилноста и покрај криминалните, хулигански насилни напади од кои сите сме шокирани“, рече Вучиќ.

Тој во видеопораката изјави дека е шокиран затоа што во Нови Сад во 1941 година, кога фашистичките единици извршиле напад, не ја оштетиле фасадата на Градското собрание, како што некои луѓе го направија тоа во синоќешните демонстрации.

View this post on Instagram

Poruka predsednika Vučića građanima Srbije.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

„Само ги замолувам сите наши луѓе во Белград, Нови Сад и сите други градови да не се спротивставуваат на насилниците, тоа ќе го сториме ние како држава“, рече Вучиќ.

Вучиќ додаде дека Србија ќе го зачува мирот и дека предавањето никогаш не било опција.

„Сега летам за Париз, за ​​да се борам за нашата Србија. Се гледаме наскоро, Србија победува“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако...

Регион41 минута

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ53 минути

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Македонија1 час

Казна за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица кои не биле од исто семејство

Обвинителството предложи казни за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион2 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија3 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион4 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија4 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион13 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион15 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион15 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет18 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион20 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија21 час

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија21 час

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија23 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион23 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Досие