Контакт

Регион

(Видео) Пожар во стан во Сплит: температурата достигнала до 1.000 степени, се топела пожарникарската опрема

Објавено пред

На сплитските пожарникари им биле потребни осум часа за да изгаснат пожар во стан на шестиот кат, во кој огнот го проголтал целиот станбен простор, а температурата достигнала дури 1.000 степени предизвикувајќи топење на пожарникарската опрема.

Покрај конкретниот стан, каде што пожарникарите пронашле голема количина отпад, па дури и автомобилски гуми, оштетени се и балконите на становите погоре, како и оние под него, каде што се излеала вода од гасењето на пожарот, пренесе „Хина“.

Командирот на сплитската јавна противпожарна единица (ЈВП), Иван Ковачевиќ, рече дека од огромната температура што ја создал пожарот се стопила опремата на пожарникарите, а металната ограда на балконот се претворила во пепел.

„Нашите костими се тестирани на 1.000 степени и благодарение на оваа висококвалитетна и најсовремена опрема пожарникарите не претрпеле повреди на толку високи температури, односно не добиле никакви изгореници“, рекол тој.

Поради разните отпадоци во станот, пожарот беснеел неконтролирано, а дополнителен проблем за пожарникарите било и тоа што имале отежнат пристап до зградата поради паркираните автомобили.

Пожарот избувнал во 9 часот во неделата, а во неговото гасење учествувале 41 пожарникар со 15 возила, како и членови од Волонтерската противпожарна асоцијација од Сплит.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Словенија ја заострува политиката кон азилантите, во затворите стотина шверцери на луѓе

Објавено пред

Во словенечките затвори има стотина уапсени организатори на илегална миграција, а сегашната влада ќе ја заостри својата политика кон барателите на азил, бидејќи тоа најчесто се злоупотребува, објави во понеделникот министерот за внатрешни работи Алеш Хојс.

Хојс изјави дека досега во Словенија се регистрирани 10 до 11 илјади нелегални гранични преминувања, но дека по апсењето, само петтина од нив ја изразиле својата намера да побараат азил во Словенија, а 70 проценти од нив го напуштаат домот за азиланти пред да биде завршена постапката.

Според него, тоа значи дека повеќето од нив се одлучуваат повторно да се обидат да се пробијат до крајните посакувани дестинации на северот или западот на Европа, а не да бараат азил во Словенија.

Бидејќи ова прашање не е решено со новиот предлог на пакетот за миграција на Европската комисија, Словенија најверојатно ќе им забрани на барателите на азил да го напуштат центарот за азил додека трае постапката, а парламентот наскоро ќе донесе одлука за новиот закон за странци, со кој построго ќе се дефинира што е тоа право на азил, наведе меѓу другото Хојс.

Прикажи повеќе...

Регион

Продолжена забраната за влез во Грција

Објавено пред

Грција донесе одлука границите да останат затворени за граѓани oд трети земји, пишува „Новости“.

И, по 1 октомври, Грција нема да биде отворена за нашите граѓани. Тоа значи дека е продолжена забраната за влез во Грција на државјани од трети земји, во кои спаѓа и нашата земјa.

Поради неповолната епидемиолошка состојба во земјата, грчките власти забранија влез на наши граѓани на почетокот на јули, а таа одлука беше продолжувана во неколку наврати.

Прикажи повеќе...

Регион

Над 50 пилоти загинаа со авионите „миг-21“ изминатите 58 години

Објавено пред

Во текот на изминатите 58 години, за време на кои борбениот авион „миг-21“ служеше во многубројни верзии во југословенското и српското воено воздухопловство, загинаа 51 пилот, вклучувајќи и двајца пилоти што загинаа во петокот кај Мали Зворник.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, со падот на авионот „миг-21УМ“, со регистарски број 16185, практично е завршена службата на еден од најпознатите ловци во светската историја во српското воено воздухопловство бидејќи тоа е последниот авион од тој тип во летечка состојба.

СФРЈ набави 261 „миг-21“ во десетина верзии во периодот од 1962 до 1986 година. 58 години „миг-21“ беше дел од ловечките ескадрили на аеродромите во Батајница, Бихаќ, Приштина, Пула и на Пониква.

„Сепак, на црната листа за бројот на жртви, ‘миг-21’ го држи второто место. Повеќето пилоти, од кои 57, загинаа во ловците-бомбардери со американско потекло ‘Ф-84Г тандерџет’, кои се користени од 1953 до 1974 година“, наведува порталот.

Повеќето пилоти на „миг-21“ починаа во мир, а двајца не се вратија од борбените мисии во 1991/92 година.

Во катастрофите изгубени се 41 авион од тој тип, односно 15,7 проценти, не сметајќи ги воените загуби.

Првиот авион „миг-21“ беше изгубен на 20 јуни 1964 година кога 24-годишен поручник од 204. полк на Батајница, Здравко Станиќ, беше убиен под неразјаснети околности, а последната катастрофа пред неговата смрт се случи на 24 август 1994 година. По тоа,26 години немаше несреќи на тој тип на авион.

Порталот потсетува дека најмногу жртви имале кај првите верзии на ловецот „миг-21“, односно на едноседот во верзијата „Ф-13“ и двоседот во верзијата „У“.

Проблемот со овие авиони беше што тие имаа недоволно ефикасни места за да скокаат од авионите, со многу ограничувања.

Тоа се подобри со пристигнувањето нови верзии со поуспешни скокачки места, но 22 пилоти загинаа на тие први верзии на авионот „миг-21“.

Во војната од 1991 и 1992 година се изгубија седум „миг-21“, од кои шест авиони беа соборени, а за седмиот остана нејасно зошто се сруши.

Со загубата на двоседот „миг-21 УМ“ во петокот, на 25 септември, кариерата на тој легендарен ловец во српското воено воздухопловство заврши по 58 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија2 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија2 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Свет3 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет3 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија4 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион5 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија6 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија7 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија18 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија19 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион20 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет20 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет22 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ23 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија23 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет1 ден

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Досие