Контакт

Регион

(Видео) Поплавени патишта и подруми на куќи во Хрватска, на терен пожарникари и волонтери

Објавено пред

Во централниот дел на Хрватска се уште има големи проблеми поради дождот кој паѓаше неколку дена, на горниот тек на реката Купа во областа Карловац преземени се мерки за одбрана од поплави, додека најтешка е состојбата во градот на Озаљ, каде што биле затворени четири патишта, а водата навлегла во подрумите на куќите.

dobivaj vesti na viber

„ Водостојот на Купа во Карловац е 790 см и го надмина рекордното ниво од 1966 година, така што сите загрозени подрачја се заштитени, изјави генералниот директор на Хрватски води, Зоран Ѓуроковиќ.

Во областа Озаљ се уште не е познат точниот број на објекти оштетени од поплавите, ниту пак размерите на материјалната штета, која допрва треба да се утврдува. Поплавени се и четири главни патишта, па пристапот до Озаљ е отежнат, а жителите велат дека не паметат ваква поплава, пренесуваат хрватските медиуми.

„ Дождот престана, но нивото на водата не опаѓа. На терен има 30 пожарникари, ни помагаат и волонтери. Сега ќе ни треба чамец затоа што само со него можеме да стигнеме до некои места“, рече шефот на противпожарната служба Марко Удиковиќ.

Итните служби се уште се на терен во бјеловарско-билогорската жупанија, каде невремето опустоши речиси половина од областа, а дождот ја отежнува рехабилитацијата. Метеорологот на ХРТ, Зоран Вакула изјави дека во наредните денови врнежите од дожд ќе изостанат или ќе бидат само ретки и во мали количини.

Регион

Воен дрон паднал на гробишта во Србија, друг во двор од семејна куќа

Објавено пред

Воено беспилотно летало слета на гробиштата во селото Обрва на југот на Србија. Истиот ден воен дрон слета во двор од куќа во село Тавник. Двете села се наоѓаат веднаш до воениот аеродром „Лаѓевци“, пишува „Нова.рс“.

dobivaj vesti na viber

Дрон, вчера, околу 14 часот, слета на гробиштата во село Обрва. Звукот на моторот ги вознемири мештаните. Велат дека кога го виделе падобранот отворен, сфатиле дека нешто не е во ред со леталото.

„Првин мислев дека нешто се вежба. Слушнав како моторот на леталото трокира. Кога се изгасна, а набргу откако го видов падобранот отворен, сфатив дека нешто не е во ред“, изјави Милан Среќковиќ од Обрва.

Како што изјави за „Нова.рс“, на гробиштата видел летало со падобран околу споменикот.

„Со десното крило се потпре на споменик. Не беше оштетен при слетувањето. Често ги гледаме, но никогаш не слетале во близина на населено место“, вели Среќковиќ.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Пратеници на Европскиот парламент бараат прекин на преговорите со Србија поради Русија

Објавено пред

Европскиот парламент ќе побара од Европската Унија да ги прекине преговорите за членство со Србија додека таа не воведе санкции кон Русија, се вели во нацртот на новата стратегија на ЕУ во процесот на проширување до која Радио Слободна Европа имаше пристап.

dobivaj vesti na viber

„Дајте приоритет на усогласувањето на земјите членки со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ и да ги продолжите пристапните преговори со Србија, само доколку тоа е усогласено со санкциите на ЕУ против Русија“, се наведува во нацрт-извештајот.

Претставниците на Европскиот парламент ќе расправаат за овој документ на Комитетот за надворешна политика на 13 октомври, а конечната верзија на нацртот ќе биде во форма на резолуција на Европскиот парламент на гласање што се очекува во текот на ноември.

Резолуциите на Европскиот парламент не се правно обврзувачки за земјите-членки или за другите европски институции.

Европските социјалдемократи, втората по големина партија во Европскиот парламент, сметаат дека ЕУ не може да ги продолжи пристапните преговори со Србија доколку не ги почитува санкциите на ЕУ против Русија и најавија дека ќе биде вклучена во извештајот на Европскиот парламент за проширувањето.

Радио Слободна Европа потсетува дека од почетокот на војната во Украина, Европската Унија редовно бара Србија да воведе санкции кон Русија во согласност со одлуките на ЕУ.

Земјите- кандидати за членство во ЕУ треба постепено да ја усогласуваат својата надворешна политика со онаа на Европската Унија вклучувајќи ги и санкциите, според Брисел.

Србија е единствената земја во регионот што не воведе санкции кон Русија, а другите земји од Западен Балкан ги усогласија сите свои политики со оние на ЕУ.

Според Европската комисија, институција што ја оценува подготвеноста на една земја за интеграција, Србија е подготвена да го отвори кластерот 3, кој се однесува на конкурентност и инклузивен раст. Овој кластер, всушност, треба да се отвори во декември оваа година.

Но, сега дипломатски извори тврдат дека 2022 година ќе помине без никаков напредок во пристапните преговори, токму поради односите на Србија со Русија.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон Русија.

dobivaj vesti na viber

„ Истраевме 210 дена со стабилна политика, мислам дека никој не го очекуваше тоа… Патот на Србија е многу тежок, трнлив… но тоа е пат кој се грижи за интересите на државата. Нема да биде лесно во иднина“, рече Вучиќ.

„ Јас не се борам за Путин или Бајден, туку за Србија, оваа земја… Не ми е гајле за странските лидери“, додаде Вучиќ и изјави дека притисоците ќе се зголемуваат.

„Гледам како Србија во овие тешки моменти нема да биде под нивен напад и затоа што треба да размислуваме за денот потоа, како што изјави денеска Ангела Меркел“, рече Вучиќ и додаде дека притисокот врз Србија ќе се множи.

Тој вели дека на Запад се зголемува нервозата и дека политичките партии и медиумите ќе бидат вклучени во притисокот врз Србија. Тој во своето обраќање го повтори ставот на Србија за референдумите во Украина.

Вучиќ рече дека Србија нема да ги признае референдумите во областите Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија16 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија16 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија16 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија18 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион18 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ20 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија21 час

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија21 час

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет22 часа

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет22 часа

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет22 часа

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет22 часа

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет23 часа

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа23 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа23 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа24 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа24 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...