Контакт

Регион

(Видео) По два земјотреса во Грција, предупредување за цунами

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Грција.

dobivaj vesti na viber

Според локалните медиуми, епицентарот на земјотресот бил регистриран во близина на Крит.

Црквата „Свети Никола“ во градот Ксирокампос на истокот од Крит се сруши кога грчкиот остров беше погоден од земјотрес со јачина од 6,3 степени, а пријавени се штети и на други згради во таа област.

Земјотресот го погоди Крит и другите егејски острови, а жителите на Ираклион излегоа на улиците. Набргу по силниот земјотрес од 6,3 степени, следуваше уште еден од 4 степени по што почнаа свлечишта.

Пожарникарите се во состојба на готовност, а има наредба за евакуација на училиштата, пренесува грчкиот портал „Катимарини“.

Според сведочењето на жителите на Крит објавено на веб-страницата на Евромедитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил силен и траел неколку секунди.

Сеизмологот Герасимос Пападопулос напиша на „Фејсбук“ дека по силниот земјотрес, во морето југоисточно од Крит се формирало мини цунами и предупреди никој да не се приближува до брегот. Како што претходно објави Институтот за геодинамика во Атина, епицентарот на земјотресот со јачина од 6,3 степени според Рихтер бил во морската област, 23 километри југоисточно од Закрос, на длабочина од 8 километри.

Освен на Крит, земјотресот е почувствуван и на Родос и на другите егејски острови, но и на подрачјето на Атика.

Регион

Курти: На Косово нема српски општини

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски општини го прекршил претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

„Има општини каде Србите се мнозинство, но нема албански, српски или турски општини. Општините се општини на граѓаните. Значи, општините немаат национална припадност“, изјави за новинарите Курти, пренесува „Радио Ким“.

Тој додаде дека Уставот на Република Косово не дозволува здружување врз основа на етничка припадност.

„Здружение на општини или разни други организации може да имате само по различна основа, било да е тоа економска, економска, социјална, здравствена или образовна, но не и на етничка основа. 33-те договори што беа потпишани во Брисел пред да дојдам на власт се распоредени хоризонтално, немаат хиерархија. Не можете да кажете дека овој договор е поважен од другите. Сите тие договори се еднакви и тие ќе бидат третирани во нашите преговори, кои во основа го имаат овој последен предлог на Европската Унија, кој доби поддршка особено од Франција, Германија и САД. Значи, сите тие претходни договори се во тој предлог. Сега не можете да земете еден од вашите договори и да кажете дека тоа е единствениот договор што е важен. Има 33 договори“, рече тој.

Косовскиот премиер додаде дека „кога ќе дојде време“ и врз основа на овој предлог од Европската унија „ќе ги разгледа сите тие договори“.

„Нема договор што може да биде предуслов и нема договор што може да влезе во центарот на иден договор. Целосната нормализација на односите меѓу Косово и Србија мора да има взаемно признавање во центарот“, смета Курти.

Според него, претседателот на Србија „го прекршил својот најценет договор“.

„Не заборавајте дека на 10 декември минатата година тој договор за Заедница на општините беше потпишан на 19 април 2013 година од поранешните премиери Хашим Тачи и Ивица Дачиќ, а претседателот на Србија го прекрши кога испрати писмо до пет земји од ЕУ кои не го признаваат Косово. Претседателот на Србија потпиша писмо против барањето на Косово за членство во Европската унија. Со тоа го прекрши својот најценет договор, бидејќи во точката 14 од тој договор се вели дека Косово и Србија нема да си создаваат пречки меѓусебно во однос на патот кон европската интеграција“, рече Курти.

Прикажи повеќе...

Регион

Милановиќ: Хрватска не е во војна со Русија

Објавено пред

Ако нема преговори меѓу Москва и Вашингтон, тогаш сме чекор поблиску до третата светска војна, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и посочи дека испраќањето западни тенкови во Украина ќе ја продолжи војната.

dobivaj vesti na viber

„Ако Америка и Русија не се договорат, а тоа не е на повидок, војната нема да престане. Некако се надевам дека ќе продолжат некакви разговори, или полека ќе се движиме кон трета светска војна, за што некои мислат веќе почна, но јас сум малку резервиран. Што се однесува до тенковите, и руски и американски горат исто“, изјави Милановиќ.

Тој смета дека Хрватска никогаш не треба воено да и помага на Украина.

– Сакаш да одиме во војна? Цитирав еден украински министер кој рече дека тоа е прокси војна. Само ги повторив неговите зборови. И тогаш го слушавме Лавров како ме фали, но по неколку дена германскиот министер за надворешни работи рече дека мора да бидеме обединети бидејќи, цитирам, сме во војна со Русија. Не го знаев тоа. Можеби Германија повторно војува со Русија, но нека им е со среќа, можеби ќе поминат подобро од пред 70 години – изјави Милановиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Дачиќ по разговорот со Ердоган: Турција е за почитување на потпишаните договори со Приштина

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на денешната средба му ветил дека Анкара ќе и нагласи на Приштина дека е неопходно да се почитува договорот и претходно потпишаните договори.

dobivaj vesti na viber

Дачиќ посочи дека не е реално да се очекува дека Турција ќе го промени ставот за статусот на Косово и Метохија, но дека е важно Србија да го зачува мирот, да избегне инциденти.

„Ердоган секако, во сите разговори што ќе ги има со Приштина, како и сите турски претставници, ќе нагласи дека е неопходно да се почитуваат сите договори, дека е неопходно да се води дијалог и да се зачува мирот. За нас е доволно некој да направи такво влијание, така што луѓето во Приштина уживаат поддршка за попречување на мировните договори и загрозување на мирот и стабилноста во регионот“, нагласи Дачиќ.

Шефот на српската дипломатија нагласува дека сите средби што ги имал денеска во Анкара поминале во атмосфера што укажува дека односите меѓу двете земји се во нагорна линија и дека можеби се на нивниот историски максимум, а тоа се одразува и на двете политичките и економските односи.

Тој посочува дека ја искористил приликата да го поздрави претседателот Ердоган во име на Вучиќ и да му овозможи телефонски разговор со него.

„Тие разговараа по телефон и претседателот Ердоган рече дека Вучиќ е негов голем пријател и дека ќе погледне да дојде во посета на Србија во февруари, иако тоа е доста тешко бидејќи им претстојат избори. Тоа ни е особено важно бидејќи е поттик за стабилност“, рече Дачиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет8 часа

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...

Македонија11 часа

Градоначалникот на Крива Паланка, кој удри полицаец, заработи прекршочна пријава

Случајот со боксовите од градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски, кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на седницата за пратенички...

Македонија13 часа

Мицкоски: За да останат на власт, отстапија и прифатија сè, невозможно ќе биде да се исправат нивните грешки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека тоа што се случува со Бугарија е нешто за што како партија предупредувале...

Македонија14 часа

„Повлекувањето на амбасадорот во Софија е неосновано“ – Османи смета дека Бугарија потклекнува на провокации

Бујар Османи, министер за надворешни работи, изрази жалење оти Бугарија го повлече амбасадорот во Македонија, Ангел Ангелов. Смета дека тоа...

Култура14 часа

Арсовска: Со ревизија откриени 250 незаконски договори во МКЦ, шанкери добивале 750 евра месечно

Лаги и манипулации се обвинувањата за директорската смена и за кратењето на буџетот на Младинскиот културен центар (МКЦ), вели градоначалничката...

Македонија15 часа

ЦУК: Стабилна е состојбата со излевањето на Вардар во Зелениково и во Велешко, но опасноста не е надмината

Состојбата во Зелениково и во Велешко е стабилна и излевањето на реката Вардар е стопирано, информираа утрово од Центарот за...

Топ16 часа

Скопјанец викнал жена на кафе и почнал да ја допира, го одбила, па ја истепал и ја заклучил

Против 60-годишен скопјанец Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривични дела тешка телесна повреда од член 131 став 1...

Регион16 часа

Лајчак: Во Приштина согласност за спроведување на сите договори со Белград

Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, по вчерашната ненајавена посета на Приштина, соопшти...

Македонија16 часа

Милков: Не можеме да го прифатиме наративот дека Пендиков бил дилер

Бугарија ќе ги преземе сите мерки за случајот со Пендиков и тие се веќе во тек. Ова за БТВ го...

Свет16 часа

(Видео) Зеленски: Немам интерес да се сретнам со Путин, тој е никој за мене

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за „Скај њуз“ изјави дека не е заинтересиран да се сретне со Владимир Путин за мировни...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Попусливоста кон Бугарија поттикната поради штитење на криминалот на Ковачевски и Ахмети донесе нова блокада

Попусливоста кон Бугарија поттикната поради штитење на криминалот на Ковачевски и Ахмети донесоа нова блокада, прифатија сè што бараше Бугарија,...

Свет18 часа

Путин: Ние сме гарант на уставниот поредок на Австрија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека американските трупи во Германија сè уште се окупаторски сили и во правна смисла...

Свет18 часа

Американски генерал: Најновото оружје што Украина ќе го добие од САД ќе предизвика паника во руските редови

Пензионираниот американски генерал-полковник Бен Хоџис во средата изјави дека оружјето што САД наводно набргу ќе ѝ го обезбедат на Украина...

Свет18 часа

Канаѓанка се обидела да го отруе Трамп: Ги уништуваш САД и ги водиш до катастрофа

Паскале Сесил Вероник Фериер, жена со француско и канадско државјанство, денеска се изјасни за виновна за испраќање писма со отров...

Свет18 часа

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во Нигерија

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник. Инцидентот...

Македонија1 ден

Бугарија го повлече амбасадорот и ги замрзнува сите меѓудржавни проекти со Македонија

Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов останува во Софија се’ додека, според бугарските власти, не се случи вистинска промена, а...

Македонија1 ден

МНР: Безбедносните органи да донесат одлука за ограничување на пристапот на Џамбаски

Министерството за надворешни работи реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и...

Топ1 ден

Пензионер почина по удар од автомобил во Куманово – возачот побегнал, па бил пронајден

Седумдесетгодишник од Куманово почина во сообраќајна несреќа. Според информациите од полицијата, тој управувајќи велосипед бил прегазен од автомобил чијшто возач...

Македонија1 ден

Уставниот суд ја укина одлуката за спорниот ДУП во Центар кој ги опфаќа и парцелите на Водно

Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја укине Одлуката со која на 18 јули 2014-та година Советот на општина...